Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Alergia - preparaty i leki przeciwalergiczne

(103)

Alergia — preparaty i leki przeciwalergiczne

Alergia to reakcja organizmu na kontakt z czynnikami, na które jest on szczególnie wrażliwy. Alergeny, czyli substancje uczulające, występują w Twoim otoczeniu na co dzień – pyłki, roztocza, grzyby, zwierzęta. Kontakt z alergenami wywołuje kichanie, łzawienie oczu, kaszel czy alergie skórne. Niekiedy alergia może dawać objawy zbliżone do objawów występujących przy infekcji wirusowej. W poważnych przypadkach może dojść też do opuchnięcia dróg oddechowych, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego bardzo istotne jest reagowanie na pierwsze objawy alergii.

Należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu zdefiniowania przyczyny alergii, a następnie podjąć działanie łagodzące jej objawy. W większości przypadków z pewnością pomocne okażą się leki antyalergiczne. Przeważnie jednak mają one za zadanie łagodzenie objawów alergii, a nie wyeliminowanie samej przyczyny. Alergeny znajdują się w najbliższym otoczeniu, dlatego tak trudno jest całkowicie wyeliminować ich niekorzystny wpływ na organizm. Niektóre alergeny można wykluczyć, zwłaszcza jeśli znajdują się one w konkretnych składnikach pokarmowych. Jeśli jednak są one w sierści ulubionego zwierzaka lub w pyłkach roślin, ich usunięcie nie jest już tak oczywiste.

Można stosować pewne działania profilaktyczne, jak ograniczenie wychodzenia na zewnątrz w czasie najintensywniejszego pylenia roślin, na które jesteś uczulony, lub regularne trzepanie dywanów, narzut i pościeli, jeśli alergen znajduje się w kurzu. Rzeczywistość pokazuje jednak, że niektóre z tych czynności są bardzo trudne do praktykowania, dlatego leki na alergie mogą okazać się niezbędne w najbardziej newralgicznym dla organizmu okresie. Jeśli więc dokuczają Ci przykre i uciążliwe objawy alergii, wypróbuj działania preparatów antyalergicznych.

Leki przeciwhistaminowe bez recepty — rodzaje i działanie

Leki na alergię to tzw. leki przeciwhistaminowe. Bez recepty dostępne są w aptece, jednak istnieją również takie leki antyhistaminowe, które przepisuje jedynie lekarz. Leki na alergie bez recepty różnią się składem i przeznaczeniem od leków sterydowych, dostępnych wyłącznie na receptę. Przyjmując odpowiednio dobrane leki przeciwalergiczne, redukujesz objawy wywołane przez alergen, co wpływa na Twoje samopoczucie.

W zależności od tego, jaki rodzaj alergii Ci dolega, możesz wybrać preparaty dostosowane do Twoich potrzeb i preferencji. W przypadku alergii wywołującej tradycyjne symptomy, jak intensywne łzawienie, kaszel, czy kichanie, pomocne mogą okazać się tabletki na alergię, a także krople do oczu. Te ostatnie są szczególnie praktyczne, kiedy nasila się łzawienie oraz opuchlizna oczu, jakie wywołuje alergia. Leki w postaci tabletek oraz kropli zazwyczaj dostępne są bez recepty, dlatego warto zawsze mieć je przy sobie. Krople nie tylko przynoszą ulgę, ale także mają charakter profilaktyczny, ponieważ pomagają oczyścić okolice oczu z alergenów.

Pomocnym preparatem są również leki przeciwhistaminowe w aerozolu, które stosuje się do nosa, w celu zahamowania intensywnego kataru siennego, jaki wywołuje alergia. Leki bez recepty mogą mieć również postać syropów, maści oraz suplementów diety najczęściej spotykanych w formie tabletek musujących. Jeśli stosujesz je często, warto jednak skonsultować z lekarzem ich skład oraz działanie, aby upewnić się, czy nie są szkodliwe dla zdrowia oraz, czy ich stosowanie przynosi efekty. Wśród preparatów na alergie występują również kosmetyki antyalergiczne, które dedykowane są osobom z zapaleniami skóry. W tej kategorii znajdziesz kremy do miejscowego stosowania. Przynoszą one ulgę w odczuwaniu skutków alergii skórnej, a także przyspieszają proces regeneracji.

Leki na alergie o tradycyjnym i silnym działaniu

Leki przeciwhistaminowe mają za zadanie blokowanie receptorów histaminowych, a więc wykluczanie objawów spowodowanych obecnością histaminy. Ich działanie ma charakter zwalczający objawy, a nie samą przyczynę alergii. Pomagają pozbyć się przede wszystkim takich objawów jak opuchlizna, łzawienie, katar, czy kaszel. Niektóre z nich jednak mogą powodować skutek uboczny w postaci senności. Naturalnym lekiem przeciwhistaminowym jest adrenalina, którą stosuje się w trudnych przypadkach, zagrażających życiu alergika. Adrenalinę stosuje się na przykład w przypadku ukąszenia lub użądlenia owada, którego jad wywołuje silną reakcję alergiczną.

Innym niebezpiecznym powikłaniem wynikającym z alergii jest fakt, że może ona prowadzić do rozwoju astmy. W takim przypadku najczęściej stosuje się przepisane przez lekarza leki, które mają za zadanie rozluźnić mięśnie gładkie oskrzeli i przywrócić regularny oddech. Z racji dużego zagrożenia dla życia, niezwykle istotne jest skonsultowanie leczenia przyczyn i objawów astmy ze specjalistą.

Inne leki antyalergiczne w postaci tabletek, syropów, kropli, maści, czy kremów mają przede wszystkim złagodzić symptomy wywołane na skutek kontaktu z alergenem. Dzięki nim pozbędziesz się trudności w oddychaniu, uporasz się z kichaniem i złagodzisz pieczenie oczu. Z kolei niektóre suplementy diety, jak na przykład wapno, pomogą w złagodzeniu swędzenia skóry przy alergiach skórnych. Aby uniknąć występowania objawów uczulenia, stosuj leki dla alergików zalecane przez lekarza i zadbaj też o czystość otoczenia, w którym przebywasz.

czytaj więcej
Brak produktów dla tej sekcji.
Ustaw kierunek rosnący
Grid Lista
Poprzednia Strona 1 z 3

Xylogel ( Xylometazolini hydrochloridum 1 mg/g ), żel do nosa 10g

Cena: 9,63 zł

Otrivin 1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór dla młodzieży i dorosłych, 10 ml

Cena: 13,26 zł

Xylometazolin WZF 0,1%, Xylometazolini hydrochloridum, 1 mg/ml, krople do n...

Cena: 4,48 zł

Allegra - 120 mg lek przeciwalergiczny, 10 tabletek powlekanych

Cena: 9,17 zł

Rhinazin 1 mg/ml - krople do nosa, 10 ml

Cena: 5,78 zł

Allertec WZF, lek przeciwalergiczny, 7 tabletek

Cena: 4,15 zł

Sudafed Xylospray HA, 10 ml

Cena: 13,61 zł

Xylorin - aerozol do nosa, 200 dawek, 18 ml

Cena: 12,31 zł

Fenistil żel - Lek przeciwhistaminowy o miejscowym działaniu przeciwświądow...

Cena: 15,58 zł

Xylometazolin VP, 1 mg/ml, krople do nosa, 10 ml

Cena: 3,76 zł

Starazolin Tetryzolini hydrochloridum 0,5 mg/ml, krople do oczu, 2x5 ml

Cena: 8,96 zł

Nasivin Soft 0,05% - aerozol do nosa dla dzieci w wieku powyżej 6 lat i dor...

Cena: 11,88 zł

Allertec Wapno Plus, 20 tabletek, smak cytrynowy

Cena: 6,05 zł

Nasivin soft 0,025%, aerozol do nosa, 10 ml

Cena: 12,33 zł

Contrahist Allergy 5 mg, 10 tabletek powlekanych

Cena: 5,10 zł

Alerbon, wspomaga organizm w alergii, 60 kapsułek

Cena: 37,03 zł

Zdrovit Alercal , Calcium plus Kwertecyna Complex, 20 tabl.

Cena: 4,17 zł

Alerzina, 10 tabletek

Cena: 4,72 zł

Calcium Krystalicznie Czyste 100% hypoaler

Cena: 4,09 zł

Otrivin Menthol 1 mg/ml - aerozol udrożniający nos, 10 ml

Cena: 13,96 zł

Polcrom 20 mg/ml - lek przeciwalergiczny w postaci kropli do oczu, 2 butelk...

Cena: 6,37 zł

Hydrocortisonum - krem 0,5% stosowany przy leczeniu różnych schorzeń skóry...

Cena: 6,69 zł

Acatar control udrożnia nos, aerozol do nosa, roztwór, 15ml

Cena: 11,54 zł

Sudafed Xylospray 1mg/ml, aerozol do nosa, udrażnia zatkany nos, 10 ml

Cena: 10,44 zł

Hitaxa fast tabl.uleg.rozp.w j.ustnej 5 mg 10 tabl.

Cena: 10,00 zł

Calcium HASCO Allergy syrop 150 ml

Cena: 8,40 zł

Ektin, krople do oczu, 10 ml

Cena: 23,44 zł

Loratadyna Pylox 10 mg, tabletki, 10 szt.

Cena: 6,55 zł

Calcium Duo Alergo - suplement diety bezsmakowy, 20 tabletek musujących

Cena: 4,45 zł

Visine Classic, tetryzolini hydrochloridum, 0,5 mg/ml krople do oczu, roztw...

Cena: 13,61 zł

Aleric Deslo Active, 5 mg, lek przeciwalergiczny, 10 tabletek

Cena: 9,01 zł

Calcium Alergo, smak pomarańczowy, 20 tabletek

Cena: 3,24 zł

Fenistil - Lek o działaniu przeciwświądowym i przeciwuczuleniowym, 20 ml

Cena: 18,17 zł

Nasivin Soft 0,01% - Krople do nosa dla niemowląt powyżej 3. miesiąca życia...

Cena: 14,44 zł

Heel Euphorbium S, aerozol do nosa, 20 ml

Cena: 21,51 zł

Loratan Pro 10 mg - lek łagodzacy objawy alergii, 10 kaps.

Cena: 7,94 zł

Page