Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

164 Polaków umiera codziennie przez niewydolność serca! - leczenie niewydolności serca

164 Polaków umiera codziennie przez niewydolność serca! - leczenie niewydolności serca

Niewydolność serca to stan, w którym uszkodzone serce nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego do potrzeb organizmu przepływu krwi. Początkowo niedotlenienie obserwowane jest wyłącznie w trakcie wysiłku fizycznego, w stadium zaawansowanym jednak również w spoczynku.

Niewydolność serca: przyczyny

Najczęściej przyczyną prowadzącą do uszkodzenia mięśnia sercowego jest choroba wieńcowa z przebytym lub nie zawałem serca. Stanowi 75% przyczyn niewydolności serca. Częstą pierwotną chorobą prowadzącą do niewydolności serca jest nadciśnienie tętnicze. Do rzadszych przyczyn zalicza się stany zapalne mięśnia sercowego, np. w przebiegu infekcji wirusowych (grypa), lub wady zastawkowe serca.

Problem niewydolności serca dotyczy obecnie 1-2% Polaków. Jednak zagrożonych jest nawet 8-9 milionów – głównie osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, otyłością i cukrzycą czy palące papierosy. Rocznie umiera z jej powodu około 60 000 osób w Polsce (164 dziennie).

Jakie są objawy niewydolności serca?

1.  Duszność

Duszność to najczęstszy objaw niewydolności serca. Początkowo pacjenci zgłaszają duszność podczas wysiłku fizycznego, np. wchodzenia po schodach czy dłuższego spaceru. W miarę jak uszkodzenia serca postępują, pojawia się duszność spoczynkowa, a w okresie najbardziej zaawansowanym duszność nocna, która zmusza pacjenta do spania na wysoko ułożonych poduszkach.

Upraszczając: im większa duszność, tym wyższy stopień niewydolności serca.

2. Obrzęki kończyn dolnych

Obrzęki kończyn dolnych są późnym objawem niewydolności serca. Początkowo pojawiają się wokół kostek, następnie obejmują kończyny dolne, często powyżej kolan. W przypadkach ciężkiej niewydolności serca płyn przesiękowy może pojawiać się w jamie brzusznej lub w jamach opłucnowych, które otaczają płuca. Obrzęki kończyn dolnych u chorych na niewydolność serca są symetryczne - pojawiają się na obu kończynach dolnych.

3. Nierówne bicie serca

Uszkodzenie mięśnia sercowego może być przyczyną nierównego bicia serca. Im bardziej uszkodzone serce, tym częściej pracuje nierówno. Często w wyniku niewydolności serca dochodzi do rozwoju migotania przedsionków, które pojawia się nagle, towarzyszy mu złe samopoczucie i nasilenie duszności.

4. Zwiększenie lub ubytek masy ciała

Zwiększenie wagi wiąże się z pogłębieniem cech niewydolności serca i nasileniem obrzęków.

Sygnałem alarmowym jest wzrost masy ciała o około 2 kg w ciągu 3 dni - należy wtedy pilnie skontaktować się z lekarzem.

W zaawansowanych przypadkach wieloletniej, źle leczonej niewydolności serca może dochodzić do niezamierzonej utraty masy ciała związanej ze zmniejszeniem aktywności fizycznej, upośledzeniem wchłaniania pokarmów czy brakiem apetytu. Stan taki nazywany jest wyniszczeniem sercowym.

Niewydolność serca: leczenie

Aby wspomóc leczenie niewydolności serca należy:

  • zmienić tryb życia - zmodyfikować dietę, wdrożyć regularny wysiłek fizyczny, przestać palić i pić alkohol
  • leczyć przyczyny – zwalczać nadciśnienie tętnicze, skutecznie leczyć chorobę wieńcową, poddać się operacji wad zastawkowych
  • leczyć objawy niewydolności serca

Leczenie - niewydolność serca

Ostra niewydolność serca: leczenie i zabiegi

W przypadkach, w których przyczyną niewydolności serca jest choroba wieńcowa, należy wykonać zabieg kardiologiczny polegający na rozszerzeniu zwężonego naczynia wieńcowego, zaopatrującego mięsień sercowy w tlen i składniki odżywcze (koronaroplastyka). W bardziej skomplikowanych i ostrych przypadkach wykonuje się zabiegi kardiochirurgiczne, które poprawiają przepływ w tętnicach wieńcowych. Zabiegi te odwracają lub zatrzymują postęp niewydolności serca.

Niewydolność serca: leczenie farmakologiczne

Postępowanie farmakologiczne dotyczy leczenia choroby pierwotnej, jaką jest nadciśnienie tętnicze, oraz zmniejszenia objawów niewydolności serca. Leki muszą być przyjmowane systematycznie i zgodnie z zaleceniami lekarza - nie można ich samodzielnie modyfikować!

Niewydolność serca: leki

Do najczęściej stosowanych leków należą:

  • inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) - obniżają ciśnienie tętnicze, hamują nieprawidłową przebudowę mięśnia sercowego, zwiększając przeżywalność chorych na niewydolność serca
  • beta - blokery - zwalniają czynność pracy serca i oszczędzają przez to energię wydatkowaną przez serce na pracę
  • leki moczopędne - stosowane są w celu likwidowania lub zmniejszenia objawów niewydolności serca: zmniejszają uczucie duszności, znoszą obrzęki kończyn dolnych, obniżając w ten sposób masę ciała
Piotr Sobolewski
Piotr Sobolewski, lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam temat dermatologii estetycznej i procesu starzenia się skóry, aby pomóc moim pacjentom utrzymać skórę w zdrowej kondycji przez jak najdłuższy czas.

Poprzedni artykuł Co na ból zęba? Nie baw się w szarlatana!
Następny artykuł Domowy napój izotoniczny
Przeczytaj też
Zdrowie Nadciśnienie tętnicze - leczenie [Porady lekarza]

Nadciśnienie tętnicze - leczenie [Porady lekarza]

07.08.2017
Zdrowie Udar niedokrwienny – objawy i pierwsza pomoc

Udar niedokrwienny – objawy i pierwsza pomoc

10.08.2017
Zdrowie Alkohol a serce – wrogowie czy przyjaciele?

Alkohol a serce – wrogowie czy przyjaciele?

16.09.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie