Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Alergia wiosenna: jak przygotować się do walki z pyłkami?

Alergia wiosenna: jak przygotować się do walki z pyłkami?

Kwiecień to jeden z najprzyjemniejszych miesięcy w roku – przyroda na nowo budzi się do życia, dni są coraz dłuższe, a po długiej zimie nareszcie rozpieszczają nas ciepłe promienie słońca. Ale czy wszystkim wiosna sprawia tyle radości? Alergikom niestety nie! Alergia wiosenna to bardzo powszechna dolegliwość, która wielu z nas odbiera radość życia. Czy są jakieś sposoby, żeby bezboleśnie przetrwać okres pylenia roślin? Co pyli w kwietniu? Poznaj aktualne pylenie roślin!

Alergia na brzozę i topolęKalendarz pylenia roślin − czy warto go znać?

Na pewno tak! Jeżeli jesteś alergikiem, zdecydowanie warto, żebyś znał aktualne pylenie roślin, dzięki któremu łatwo możesz przewidzieć, kiedy spodziewać się najsilniejszych objawów alergii wiosennej.  

Jesteś uczulony na brzozę lub topolę? Jeśli tak, kwiecień będzie dla Ciebie najtrudniejszym miesiącem w roku. To w kwietniu niechlubny tytuł królowych alergenów mają właśnie brzoza oraz topola. Pyłki tych dwóch roślin bardzo często powodują alergiczny nieżyt nosa oraz alergiczne zapalenie spojówek. Bez względu na to jaki region Polski weźmiemy pod uwagę, stężenie w powietrzu pyłków brzozy i topoli osiąga w kwietniu poziom średni albo wysoki.

Co jeszcze pyli w kwietniu? Pod koniec tego miesiąca pylenie rozpoczyna dąb, a w powietrzu zaczynają pojawiać się zarodniki grzybów o tajemniczych nazwach Cladosporium i Altenaria. Zarodniki te, zaraz obok pyłków roślin, stanowią najpoważniejszą przyczynę alergii wziewnej.

Nic więc dziwnego, że osoby uczulone doświadczają w kwietniu takich objawów jak:

 • salwy kichnięć,
 • wodnisty, męczący katar,
 • uczucie zatkanego nosa,
 • problemy ze snem,
 • trudności z koncentracją,
 • łzawienie oczu,
 • zaczerwienienie spojówek,
 • pieczenie i świąd spojówek.

Alergia na pyłki roślin − jak sobie z nią radzić?

Czy są sposoby na to, złagodzić objawy alergii na pyłki roślin? Przede wszystkim należy udać się do alergologa, który wdroży leczenie. Dzięki odpowiednio dobranym lekom, można znacznie złagodzić, a nawet zatrzymać uporczywe symptomy alergii wiosennej. Ale czy leki to jedyne rozwiązanie?

Otóż, leki to nie wszystko. Istnieją także domowe sposoby, które mogą wspomóc leczenie. Mogą pozwolić Ci one uniknąć ataków uczulenia na pyłki.

Domowe sposoby na alergię wiosenną to:

 • śledź kalendarz pyleń – zaplanuj dłuższą aktywność poza domem na okres, gdy stężenie uczulających Cię pyłków jest niskie,
 • unikaj spacerów po lasach czy parkach w suche dni oraz w godzinach popołudniowych, gdy stężenie pyłków jest najwyższe,
 • na spacer wybierz się najlepiej tuż po opadach deszczu, gdy powietrze jest oczyszczone z większości alergenów,Domowe sposoby na wiosenne alergie
 • w godzinach popołudniowych przebywaj w pomieszczeniach zamkniętych, żeby zminimalizować narażenie na pyłki roślin
 • zadbaj o jakość powietrza w domu – kup odpowiedni filtr, który oczyszcza powietrze z pyłków roślin oraz z zanieczyszczeń,
 • nie pal papierosów i unikaj dymu papierosowego – uszkadza on drogi oddechowe i dodatkowo naraża na zaostrzenie objawów alergii wziewnej,
 • dopilnuj, żeby wilgotność powietrza w Twoim domu była odpowiednia,
 • regularnie sprzątaj dom, zrezygnuj z dywanów i zasłon, na których osadza się kurz i pyłki roślin,
 • wyposaż swój odkurzacz w odpowiedni filtr zatrzymujący alergeny, w tym pyłki roślin,
 • często zmieniaj pościel,

Zmiana pościeli przy wiosennych alergiach

 • pierz pościel i ręczniki w wysokiej temperaturze.

Jeśli wcielisz w życie tych kilka prostych zasad, możesz w znaczący sposób zminimalizować przykre objawy alergii wiosennej. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i prawidłowym nawykom możesz w pełni korzystać z uroków nadchodzącej wiosny, bez żadnych ograniczeń!

Wiosenne alergie

Kalendarz pylenia roślin − co i kiedy nas uczula?

A oto i uproszczony kalendarz pylenia. Przygotuj się na sezon wiosennych alergii i nie daj się im zaskoczyć!

ŻRÓDŁO ALERGENÓW  OKRES PYLENIA
trawy maj – wrzesień
brzoza marzec – kwiecień
leszczyna luty – marzec
dąb kwiecień – maj
topola marzec – maj
olsza luty – marzec
babka maj – wrzesień
szczaw maj – sierpień
pokrzywa maj – październik
bylica lipiec – wrzesień
Cladosporium luty – listopad
Alternaria marzec – październik
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska, lekarz

Jestem lekarzem będącym w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii - dziedziny, która od lat jest moją pasją. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem.

Poprzedni artykuł D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry
Następny artykuł Odnowa cery naczynkowej − najlepszy peeling enzymatyczny [ranking]
Przeczytaj też

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie