Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Brak apetytu u dziecka – z czego może wynikać?

Brak apetytu u dziecka – z czego może wynikać?

Namawiasz swojego malucha do zjedzenia obiadu, a „łyżeczka za mamę i za tatę” już nie działa? Wiedz, że brak apetytu u dziecka może mieć wiele przyczyn. Małe zainteresowanie jedzeniem nie jest od razu powodem do niepokoju, natomiast jeśli pojawiają się inne objawy, a brak apetytu u dziecka trwa dłużej niż kilka dni, to warto pobudzić swoją rodzicielską czujność.

Brak apetytu u dziecka, a inne niepokojące objawy

Przedłużający się brak apetytu i związana z nim niekompletna dieta, naraża dziecko na nieprawidłowy rozwój płciowy, problemy z koncentracją i większą zapadalność na infekcje.

Objawy, które mogą towarzyszyć utracie apetytu to:

  • brak przyrostu masy ciała i zahamowanie wzrostu dziecka
  • zmiany w wyglądzie: bladość skóry, szybkie męczenie się
  • zmiany w zachowaniu dziecka: apatyczność, ciągła senność lub odwrotnie – drażliwość i zły nastrój
  • skarżenie się na bóle brzucha, biegunki, zaparcia lub wzdęcia
  • objawy infekcji: gorączka, kaszel i katar

Powyższe objawy, w połączeniu z brakiem apetytu u dziecka, mogą mieć związek z pojawieniem się różnych schorzeń. Wtedy warto udać się z dzieckiem do pediatry, by znaleźć przyczynę zaburzeń łaknienia.

Brak apetytu u dziecka – przyczyny związane z codziennym stylem życia

1. Zbyt duża ilość słodkich przekąsek

Dzieci często między posiłkami proszą rodziców o czekoladę, chipsy, batoniki czy lizaki. Mówi się, że jeśli maluch choć raz spróbuje łakoci, to już zawsze będzie chciał je spożywać. Gdy dziecko między posiłkami zjada mnóstwo przekąsek, to brakuje mu apetytu na podstawowe posiłki.

Uporządkuj nawyki żywieniowe swojego malucha! Pozwalaj na słodkości tylko raz w tygodniu lub zastąp je smacznymi owocami. Nie tylko unormujesz w ten sposób harmonogram posiłków, ale odbędzie to także z korzyścią dla zdrowia.

2. Upodobania kulinarne

Czy zauważyłeś, że Twoje dziecko zjada tylko określone potrawy, a za innymi nie przepada? Taka dieta może wydawać się niezrównoważona, ale w dłuższym czasie wyrównuje się. Jeśli jednego dnia dziecko zjada tylko owoce, a innego płatki na mleku, to w ciągu tygodnia przyjmuje wszystko, co jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Nie zmuszaj dziecka do zjadania tego, co wydaje Ci się konieczne. Grozi to stresem i uczuciem presji, które tylko pogłębią niechęć do jedzenia i spowodują jeszcze większe problemy z utrzymaniem prawidłowej diety.

nagły brak apetytu u dziecka

3. Mało ruchu

Gdy dziecko zaczyna chodzić i poznawać świat, nie jest w stanie usiedzieć w miejscu i spokojnie zjeść, bo ciągle interesuje je coś innego.  Aby w tym celu pobudzić apetyt malucha, zadbaj o ruch. Aktywność na świeżym powietrzu zwiększa zapotrzebowanie organizmu na kalorie.

4. Zaparcia nawykowe

Dziecko z przyczyn lękowych może przestać regularnie się wypróżniać. Jest co najmniej kilka powodów: ponaglanie, zimna deska klozetowa lub ból towarzyszący wypróżnianiu. Z tego powodu maluch może stracić apetyt. Jeśli chcemy go przywrócić, to trzeba zadbać o regularne oddawanie kału.

5. Konfliktowa sytuacja w domu

Srogie zmuszanie dziecka do jedzenia, krzyki czy kłótnie w domu nasilają zaburzenia łaknienia. Chęć zwrócenia na siebie uwagi lub zazdrość o rodzeństwo także mogą nasilać brak apetytu. Należy zadbać o odpowiednią atmosferę towarzyszącą spożywaniu posiłków, by maluch czuł się bezpiecznie.

brak apetytu u dziecka na tle nerwowym

Brak apetytu u dziecka – przyczyny wynikające z chorób

1. Alergia pokarmowa

Często bywa tak, że niedojrzały układ pokarmowy Twojego dziecka nie jest jeszcze w pełni przygotowany do zetknięcia się ze wszystkimi składnikami pożywienia. Brak apetytu może wynikać z faktu, że dziecko jest uczulone na jakiś składnik pokarmowy, np. białko jaja kurzego, krowie mleko czy pomidory.

Wytropienie alergenu pokarmowego może zająć trochę czasu i wymagać specjalistycznych badań, natomiast w ogromny sposób poprawi komfort życia dziecka.

2. Zespół złego wchłaniania

Brak apetytu u dziecka może być objawem zespołu złego wchłaniania. Nie myl tego schorzenia z alergią pokarmową! Do powszechnego zespołu złego wchłaniania zaliczamy nietolerancję glutenuZespół złego wchłaniania wiąże się z tym, że nawet przy spożywaniu kompletnych posiłków, składniki pokarmowe są w dużym stopniu wydalane. Pojawiają się wtedy dolegliwości w postaci bólów brzucha, wzdęć, biegunek i nieprzyjemnie pachnących stolców. 

3. Infekcja

Jeśli Twojemu dziecku nagle brakuje apetytu, może dopadła go infekcja! Każde przeziębione dziecko jest senne, osłabione i przez kilka dni odmawia jedzenia posiłków. Teorii na ten temat jest wiele – wielu naukowców twierdzi, że dzięki temu organizm w chorobie nie traci energii na trawienie.

brak apetytu u dziecka przy chorobie

4. Pasożyty

Owsiki i lamblie są wśród dzieci stosunkowo powszechne. Jest to najczęściej związane z niedostateczną higieną malucha, który często wkłada zabawki do buzi, rzadko myje ręce i zjada nieumyte owoce. Oprócz braku apetytu u dziecka mogą pojawić się objawy w postaci dolegliwości brzusznych, dużej drażliwości i stanów podgorączkowych.

5. Inne choroby

Brak apetytu może wiązać się też z takimi chorobami jak anemia, infekcje układu moczowego, czy schorzenia tarczycy. Ich diagnostyka opiera się o specjalistyczne badania krwi i moczu, które zleca lekarz.

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska, Farmaceuta

Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga pulapkiwaptece.pl, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.

Poprzedni artykuł Wyniki 30-dniowego testu serum na przebarwienia Nuxe Splendieuse
Następny artykuł Odmrożone uszy po szaleństwie na stoku? Jak sobie radzić?

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie