Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Butelki dla dzieci – poradnik dla totalnego laika

Butelki dla dzieci – poradnik dla totalnego laika

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie niemowlęcia wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Po rozszerzeniu diety o inne produkty, o ile to tylko możliwe, powinno się kontynuować karmienie piersią. Niestety nie zawsze jest to możliwe i butelka staje się najlepszym kompanem mamy. Jak ją wybrać?

Jak wybrać butelkę dla niemowlaka?

Musicie stanowić zgrany duet, stąd nie można zdać się na przypadek. Dostępna na rynku liczba marek i rodzajów butelek może przytłaczać, dlatego przed wycieczką do sklepu, zapoznaj się z artykułem, żeby nie pogubić się w gąszczu niejasnych opisów.

Ssanie piersi najlepiej kształtuje aparat mowy dziecka i wpływa na rozwój maluszka. Wybierając akcesoria do alternatywnego karmienia, sprawdź, czy nie kolidują z karmieniem piersią i nie zaburzają naturalnego odruchu ssania

- mówi lek. med. Magdalena Stoczyńska.

Butelki dla dzieci dzielimy ze względu na materiał wykonania, rodzaj smoczka oraz przeznaczenie.

Butelki do mleka dla dzieci: rodzaje

Szklane butelki dla dzieci

Butelki szklane dla dzieci znajdują uznanie szczególnie wśród wielbicieli czystości. Szklaną butelkę łatwo się czyści i wyparza - można ją myć w zmywarce. Jest idealna dla noworodków, kiedy butelkę podtrzymuje rodzic. Odradza się ją jednak starszym niemowlętom, które łapią za butelkę lub zaczynają pić samodzielnie, gdyż łatwo ją stłuc.

Butelki dla dzieci z polipropylenu

Taka butelka może stanowić idealne zastępstwo dla szklanego poprzednika. Śmiało możesz dać ją dziecku, by samodzielnie ją podtrzymywało. Jest lekka i wystarcza na długo.

Silikonowe butelki dla dzieci

Będzie idealna, jeśli właśnie rozszerzasz dietę swojego malucha. Do takiej butelki często dołączona jest łyżeczka do jedzenia pierwszych musów i zupek.

Ważne!
Butelki są doskonałą pożywką dla bakterii, dlatego wymagają dokładnego mycia, a raz na jakiś czas dobrze im zrobi wyparzenie. Pamiętaj o tym również przed pierwszym użytkowaniem.

Smoczki do butelki: rodzaje

Wybór butelki to dopiero początek. Kiedy zdecydujesz się już na konkretny model, czas na wybór smoczka.

Masz do wyboru:

  • lateksowy: jest przeźroczysty i miękki
  • silikonowy: dość twardy, wymaga „wyrobienia” przez malucha
  • z kauczuku: nieprzeźroczysty o żółtawym kolorze, miękki

Wszystkie smoczki dość szybko się zużywają i wymagają częstej wymiany. Dlatego, kiedy znajdziesz ten odpowiedni dla Twojego maleństwa, kup od razu co najmniej dwie sztuki, żeby nie ryzykować braku produktu w sklepie, kiedy będzie potrzebny.

Jeśli zdecydowałaś się na wariant karmienia mieszanego, będziesz potrzebować smoczka najbardziej odwzorowującego kształt piersi. Nie bez znaczenia będą też wrażenia dotykowe i materiał, z którego wykonany jest smoczek. Dziecko powinno się „napracować” przy jedzeniu z butelki w podobnym stopniu, jak przy jedzeniu z piersi. Chodzi o utrzymanie prawidłowego odruchu ssania.

Jak dużą butelkę wybrać?

Można powiedzieć, że butelka powinna rosnąć wraz z dzieckiem. Im starszy maluch, tym większą butelkę możesz mu kupić.

Dla noworodka przeznaczone są butelki o małych pojemnościach. Na początek wystarczy 120-150 ml z jedną, niewielką dziurką w smoczku.

Z kolei dziecko, które jeszcze nie skończyło pół roku, powinno mieć butelkę o pojemności 180-220 ml. Jedna dziurka na smoczku już nie wystarczy. Teraz powinno być ich tam od dwóch do kilku.

Z kolei dla półrocznego i starszego malucha potrzeba już dużej, 250-ml flachy. W smoczku powinna być duża dziurka lub szczelina. Możesz w niej podawać dziecku także kaszki i kleiki.

niemowle z butelką

Butelka antykolkowa – co to takiego?

Zaraz po narodzinach dziecka wybierzesz zapewne tzw. butelkę antykolkową. Zawdzięcza ona swą nazwę specjalnym rozwiązaniom, które mają zminimalizować kolkę, co w pierwszych tygodniach życia malca jest szczególnie ważne. W tym celu butelki wyposażone są w zawory odprowadzające powietrze z butelki, tak aby trafiło go jak najmniej do małego brzuszka i nie powodowało wzdęć.

Niektórzy producenci chwalą się takimi patentami, jak uwalnianie pokarmu z butelki pod takim samym ciśnieniem, jak z piersi matki. Dobrym udogodnieniem będą też płatki umiejscowione po wewnętrznej stronie smoczka, które zapobiegają zapadaniu się go podczas ssania.

Jak karmić butelką? Pozycje wygodne dla Ciebie i dziecka

Równie ważna, co wybór butelki, jest pozycja karmienia. Nawet najlepsze butelki polegną, jeśli będziesz źle trzymać malucha. W dodatku mogą pojawić się kolki, jeśli zapomnisz o odpowiednim nachyleniu dziecka.

Trzymaj je pewnie w ramionach, z główką powyżej tułowia. Natomiast smoczek powinien być zawsze napełniony mlekiem, aby uniknąć zasysania powietrza.

Sprawdzone!
Jeśli szybko musisz podać wcześniej przygotowane mleko, możesz szybko je podgrzać wkładając butelkę do miski lub garnka z wrzątkiem lub polewać butelkę gorącą wodą z kranu.
Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska

Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.

Poprzedni artykuł Domowa maseczka na włosy z oleju konopnego
Następny artykuł Czy to złamany nos? [OBJAWY]
Przeczytaj też
Mama i dziecko My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato

My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato

13.07.2017
Mama i dziecko Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią

Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią

24.08.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie