Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?

Cukrzyca ciążowa to nie koniec świata. Jak przejść ciążę z cukrzycą?

Cukrzyca ciążowa dotyka ok. 5% kobiet spodziewających się dziecka i wymaga leczenia oraz przestrzegania specjalnej diety przez przyszłą mamę. Szybsze rozpoznanie i skuteczne leczenie pozwoli urodzić zdrowego malucha.

Na wstępie, aby Cię zbytnio nie niepokoić, wyjaśniam, że cukrzyca w ciąży to nie koniec świata i z puli możliwych dolegliwości/przypadłości/chorób ciążowych nie jest zbyt dokuczliwa, a jej przebieg w dużej mierze zależy głównie od Ciebie.

Wprawdzie z Twojego jadłospisu wypadnie wiele uwielbianych przez Ciebie smakołyków, a konieczność wymusi na Tobie niemałą kreatywność w tworzeniu nowych, niskosłodzonych posiłków.

Potraktuj to jednak jako inwestycję na całe życie. Okres ciąży w zupełności wystarczy na wyrobienie nawyków, które pomogą Ci w utrzymaniu zdrowego stylu odżywiania przez całe życie.

Cukrzyca ciążowa – objawy

Cukrzyca ciążowa zazwyczaj rozwija się bezobjawowo, stąd konieczność monitorowania poziomu cukru w czasie ciąży. Możliwe jest jednak wystąpienie niektórych objawów, wskazujących na obecność choroby:

 • zbyt szybki przyrost wagi Twojej i dziecka,
 • zawroty głowy, omdlenia,
 • częsta potrzeba oddawania moczu,
 • wzmożone pragnienie,
 • ciągłe zmęczenie.

Cukrzyca ciążowa – przyczyny

Wszystkiemu winne są hormony ciążowe, które mogą powodować zaburzenia w tolerancji glukozy. Za jej stężenie we krwi odpowiada insulina. W trakcie ciąży uruchamia się tzw. mechanizm antyinsulinowy: poziom cukru we krwi wzrasta, dzięki czemu odpowiednia ilość glukozy odżywia płód.

Kiedy jednak ten mechanizm „przedobrzy” i w zbyt dużym stopniu blokuje działanie insuliny, we krwi pojawia się więcej glukozy, niż potrzebuje mama i rozwijające się w niej dziecko.

Cukru jest tak dużo, że pojawia się w moczu, a jego obecność jest łatwa do wykrycia przy standardowym badaniu. Zazwyczaj organizm reaguje zwiększeniem produkcji insuliny i sam redukuje nadmiar cukru. Stan, w którym nie może sobie z tym poradzić, określany jest cukrzycą ciążową i wymaga leczenia.

Co zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową?

Zastanawiasz się jak uniknąć cukrzycy ciążowej? Jeśli planujesz ciążę albo już w niej jesteś i zastanawiasz się, czy możesz zachorować na cukrzycę ciążową, sprawdź, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową rośnie, jeśli:

 • przed zajściem w ciążę miałaś nadwagę,
 • masz powyżej 25 lat,
 • masz predyspozycje genetyczne,
 • poprzednie dziecko ważyło przy porodzie powyżej  4-5 kg,
 • kiedyś poroniłaś lub urodziłaś martwe dziecko,
 • masz zbyt dużo płynu owodniowego,
 • masz zbyt wysoki poziom glukozy we krwi lub wykryty cukier w moczu,
 • występują inne schorzenia, jak np. nadciśnienie tętnicze.

Cukrzyca ciążowa – zagrożenia

Cukrzyca ciążowa stanowi zagrożenie dla płodu w każdym stadium ciąży. W pierwszym trymestrze zwiększa ryzyko wad wrodzonych (w tym: wady mózgu i serca, niedorozwój nerek, kości krzyżowej, rozszczep kręgosłupa) i poronienia.

W kolejnych etapach ciąży cukrzyca skutkuje dużym przyrostem wagi dziecka, co z kolei przekłada się na potencjalne komplikacje przy porodzie. Duże dziecko może uniemożliwić poród naturalny i częściej dochodzi do cięć cesarskich.

Pamiętaj jednak, że przy cukrzycy ciążowej można urodzić zdrowe dziecko i uniknąć powikłań przy porodzie, powyżej wymieniłam jedynie skrajne zagrożenia. Odpowiednia opieka lekarska i dieta znacznie niwelują ryzyko.

Kiedy bada się poziom cukru w ciąży?

Badanie na tolerancję glukozy przeprowadzane jest między 24. a 28. tygodniem ciąży poprzez doustne podanie 50 g glukozy. Mieszankę otrzymasz w trzech turach: na czczo, po godzinie od pierwszej dawki i po dwóch godzinach. Przed podaniem każdej dawki bada się poziom cukru we krwi pobierając próbkę z palca. Poziom glukozy we krwi równy 140mg/dL bądź wyższy oznacza nieprawidłowość w przetwarzaniu cukru przez organizm i wymaga konsultacji z lekarzem.

Podaną dawkę glukozy należy wypić szybko, popijając niewielką ilością wody. Już po 30 minutach poziom cukru gwałtownie rośnie, co często powoduje odruch wymiotny. Niestety, jeśli nie uda Ci się go powstrzymać, badanie trzeba powtórzyć innego dnia. Znanym sposobem na zneutralizowanie mdlącego smaku glukozy jest dodanie do roztworu niewielkiej ilości soku z cytryny, który nie wpływa na wynik badania.

Kobiety z wysokim ryzykiem zachorowania na cukrzycę zazwyczaj poddawane są badaniom zaraz po zajściu w ciążę. W przypadku stwierdzenia choroby, między 24. a 28. tygodniem ciąży przeprowadza się ponowne badanie na tolerancję glukozy, aby potwierdzić diagnozę.

Kiedy bada się poziom cukru w ciąży

Cukrzyca ciążowa – leczenie

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, może się okazać, że będziesz musiała zastosować się do części lub wszystkich tych zaleceń:

 • podawanie insuliny
 • monitorowanie poziomu cukru we krwi (przed i dwie godziny po posiłku)
 • badania moczu na obecność ketonów
 • większa aktywność fizyczna

W terapii cukrzycy ciężarnych istotne znaczenie ma regularna aktywność fizyczna (np. pływanie, spacery), która pomaga uzyskać zalecany poziom glikemii. Intensywność ćwiczeń zależy od Twojej aktywności fizycznej przed ciążą. Przed podjęciem wysiłku fizycznego, skonsultuj się z ginekologiem prowadzącym ciążę, aby wykluczyć ewentualne przeciwskazania

- dodaje lek. med. Magdalena Stoczyńska.

Cukrzyca ciążowa – zalecenia żywieniowe

Jeśli stwierdzono u Ciebie cukrzycę ciążową, dla własnego dobra i dla dobra Twojego dziecka, będziesz musiała zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Oto kilka porad dotyczących diety:

 • jedz regularnie (5-6 dziennie), najlepiej posiłki o niskim indeksie glikemicznym,
 • włącz do diety dużo warzyw (najlepiej surowych) i  mało słodkich owoców (2 – 3 razy dziennie),
 • jedz pieczony drób (najlepiej bez dodatku oleju),
 • unikaj słonych potraw i soli,
 • wybieraj chude przetwory mleczne,
 • zrezygnuj z białego pieczywa, jedz tylko pełnoziarniste.

Pamiętaj, że stosowana dieta powinna zapewniać odpowiednią liczbę kalorii dla Ciebie i rozwijającego się maluszka, nie doprowadzając do zatrzymania wagi bądź schudnięcia. Nie kombinuj z dietą na własną rękę – najlepiej poproś o pomoc dietetyka.

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska

Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.

Poprzedni artykuł Jak zrobić domowy krem do rąk?
Następny artykuł Opryszczka narządów płciowych - co powinnaś wiedzieć?
Przeczytaj też
Mama i dziecko Zapalenie pęcherza w ciąży - jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?

Zapalenie pęcherza w ciąży - jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?

29.06.2017 0
Emocje Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka

Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka

03.07.2017 0
Mama i dziecko Czy jestem w ciąży? Test ciążowy – przeczytaj, jeśli nigdy nie robiłaś

Czy jestem w ciąży? Test ciążowy – przeczytaj, jeśli nigdy nie robiłaś

30.07.2017 0

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty