Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Czy blokery potu są szkodliwe? Sprawdzam!

Czy blokery potu są szkodliwe? Sprawdzam!

Kto może, a kto nie powinien używać blokerów potu? Jak bezpiecznie je stosować, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje? Analiza składu i działania blokerów pomoże ocenić korzyści i ewentualne straty związane z ich zakupem. Szukam więc odpowiedzi na to, czy blokery potu są szkodliwe.

Bloker potu a antyperspirant – jaka jest różnica?

Blokery potu to silniejsza wersja antyperspirantów, których więszość z nas używa na co dzień. Silniejsza dlatego, że ma w swoim składzie większe stężenie soli aluminium (polska nazwa to hydrat chlorku glinu, chlorek aluminium – znajdziesz go na liście składników pod nazwą: aluminum chloride lub aluminium chlorohydrate).

Warto wspomnieć, że dezodoranty mają zupełnie inne działanie niż blokery potu, czy antyperspiranty − nie hamują pocenia, a jedynie ograniczają rozkład bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu.

Dobrze oceniane blokery w przystępnej cenie to np. Perspiblock czy Ziaja bloker.

dezodorant

Jak działają blokery potu?

Zawarte w składzie blokerów sole, odkładają się na powierzchni gruczołów potowych i po pewnym czasie dochodzi do ich rozkładu (dlatego nie aplikuje się ich każdego dnia, tylko 1-2 razy w tygodniu, na noc). Chlorek soli wchodzi w reakcje z potem i „czopuje” kanaliki potowe, zapychając je powstałym w ten sposób żelem – ujścia gruczołów potowych zostają uszczelnione. Znika nieprzyjemny zapach, bo przez działanie soli bakterie nie mają pożywki w postaci potu. Dodatkowo zwężają się gruczołu potowe.

Chlorek soli jest powszechnym składnikiem preparatów na nadmierną potliwość do stosowania zewnętrznego. Czy jest bezpieczny?

Jakie zagrożenie niosą sole aluminium?

W mediach i w opinii publicznej pojawiły się niepokojące podejrzenia, które łączącą sole aluminium z rakiem piersi oraz chorobą Alzheimera. Natomiast nie zostało to oficjalnie potwierdzone naukowo, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności w ich stosowaniu. Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) zgłosił potrzebę kontynuowania badań w tym zakresie, ale wyniki są nadal niedostępne. Można się ich spodziewać koło 2019 roku.

Najwiecej aluminium dociera do Twojego organizmu z pokarmem. Związki aluminium występują naturalnie w wodzie, owocach, warzywach, substancjach barwiących żywność, a nawet przedostają się do niej z foli aluminiowej. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ustalił normy dotyczace ilości aluminium, które organizm ludzki może przyjmować tygodniowo − natomiast ciężko wybadać, jakie ilości pochłaniamy w rzeczywistości.

Tak naprawdę niewiadomo, czy sole aluminium mogą przedostawać się do organizmu przez zewnetrzną aplikację (i w jakich ilościach). Chyba, że skóra jest podrażniona − i to kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę przed zastosowaniem blokera − w żadnym wypadku nie mozna go nanosić na podrażnioną skórę. Nigdy nie nakłada się go bezpośrednio po depilacji, związki aluminium mogą przeniknąć do Twojego organizmu poprzez powstałe mikrouszkodzenia.

golenie pach

Kontrowersje wokół chlorku glinu nie ograniczają się jedynie do możliwych powiazań z wymienionymi wyżej chorobami. W czasach, gdzie duży nacisk kładzie się na życie w zgodzie z naturą, zatkane kanaliki potowe i zaburzona praca gruczołów potowych to nie są sposoby, dzięki którym chcielibyśmy osiagnać zamierzony efekt (redukcja potliwości). Chociaż nie zaburza to termoregulacji organizmu, a pot jest odprowadzany przez powierzchnię całego ciała, niektórzy nie popierają stosowania tego typu preparatów.

Objawy uboczne, które moga się pojawić przy pierwszej styczności z blokerem to lekkie swędzenie, mrowienie, czy nawet podrażnienia lub krosty. Pamiętaj, że utrzymywanie się tych obajwów nie wróży nic dobrego − bloker trzeba odłożyć i udać się do lekarza po inne rozwiązanie.

Alternatywa dla blokerów roll on – tabletki?

Jednym z takich rozwiązań, które pozwalają Ci cieszyć się świeżością pod pachami i jednocześnie odstawić blokery potu na półki, są tabletki – blokery potu (Perspiblock forte). Oczywiście nie zawierają soli aluminium, ale wyciągi z ziół (szałwia, pokrzywa, melisa, skrzyp) o działaniu moczopędnym – co oznacza mniejszą potliwość i częstsze wizyty w toalecie.

Dlatego nie są dobre dla osób z niewydolnością nerek. Nie poleca się ich także, gdy potliwość wynika z problemów hormonalnych. Właściwości szałwi są tutaj kluczowe − od lat w zielarstwie wykorzystuje się jej zdolność do regulowania potliwości organizmu. Działanie tabletek może z czasem słabnąć, wtedy należy robić przerwy miedzy opakowaniami.

roślina

Blokery potu przeznaczone sa dla osób, którym nadmierna potliwość utrudnia codzienne funkcjonowanie i pogarsza jakośc życia. Mogą się nie sprawdzić u osób z delikatną, wrażliwą skórą oraz skłonnością do alergii skórnych.

Na pewno warto robić przerwy w ich stosowaniu blokerów potu stosowanych pod pachami, żeby kanaliki mogły się oszczyścić. Dlaczego? Badania wykazały, że powtarzające się, miejscowe aplikowanie blokerów może prowadzić do wystąpienia reakcji toksycznych i powstawania ziarniaków na skórze. 

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska

Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.

Poprzedni artykuł 7 sposobów, jak dbać o oczy w okresie grzewczym
Następny artykuł Warto mieć mocne plecy! Skuteczne i niebanalne ćwiczenia na plecy
Przeczytaj też
Uroda 7 trików na nadmierne pocenie

7 trików na nadmierne pocenie

03.07.2017
Uroda Nadmierna potliwość stóp – jak ograniczyć pocenie?

Nadmierna potliwość stóp – jak ograniczyć pocenie?

30.08.2017
Uroda 3 przepisy na naturalny domowy antyperspirant [DIY]

3 przepisy na naturalny domowy antyperspirant [DIY]

03.02.2018

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie