Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Czy jestem w ciąży? Test ciążowy – przeczytaj, jeśli nigdy nie robiłaś

Czy jestem w ciąży? Test ciążowy – przeczytaj, jeśli nigdy nie robiłaś

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Co oznaczają dwie czerwone kreski na teście ciążowym? Czy test może się mylić? Odpowiadam na wszystkie pytania związane z testem ciążowym, jakie mogą Ci przyjść do głowy.

Wczesne wykrycie ciąży jest niezwykle ważne. Szczególnie, gdy prowadzisz tryb życia, który może zaszkodzić dziecku. W tym wypadku bardzo ważne, byś jak najszybciej porzuciła szkodliwe nawyki np. palenie papierosów czy picie alkoholu.

Podobnie, gdy w planach masz sporty ekstremalne, egzotyczną podróż, a nawet badanie z użyciem promieni rentgenowskich - informacja o ciąży pozwoli Ci dostosować swoje plany do Twojej aktualnej kondycji. Pamiętaj, że pojedynczy pozytywny wynik testu nie powinien być dla Ciebie 100-procentową gwarancją. Zawsze musi być potwierdzony przez ginekologa, który dodatkowo będzie mógł określić wiek ciąży.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Wynik testu będzie wiarygodny najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki, lub w czasie określonym przez producenta na ulotce testu – zazwyczaj podaje się 10 dni od zapłodnienia (ale nie od daty współżycia, bo zapłodnienie może nastąpić nawet kilka dni później!).

Niech nie zmyli Cię negatywny wynik, jeśli ze zrozumiałej niecierpliwości, zrobiłaś test wcześniej. Może się okazać, że poziom tzw. hormonu ciążowego będzie jeszcze zbyt niski, by test go wykazał. W takim wypadku należy go powtórzyć za kilka dni, dla uzyskania wiarygodnego wyniku. Dlatego, w myśl hitu tegorocznych wakacji – despacito.

Jak działa test ciążowy i jak go wykonać?

Chwilę po zapłodnieniu, rozwijające się łożysko zaczyna wytwarzać hormon ciążowy – gonadotropinę kosmówkową – hCG (następuje to zwykle około 8. dnia po zapłodnieniu).

Z każdym dniem poziom tego hormonu w organizmie wzrasta. Pamiętaj! Testy ciążowe mają różną czułość na obecność hormonu – im większa, tym szybciej będzie można stwierdzić ciążę. Wyróżnia się domowe testy ciążowe oraz testy laboratoryjne. Te drugie robi się zazwyczaj w celu potwierdzenia ciąży, badając stężenie hCG we krwi lub w moczu. Na tej podstawie określa się, który to tydzień ciąży.

Obsługa domowych testów ciążowych jest banalnie prosta. Jakie są rodzaje i jak ich używać? Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę.

 • Testy ciążowe płytkowe – zwykle zawierają dwa okienka. Jeden na wprowadzenie kropli moczu za pomocą dołączonej do opakowania pipety oraz okienko wskazujące wynik testu.
 • Testy ciążowe strumieniowe – końcówkę testera ustaw bezpośrednio pod strumieniem oddawanego moczu na kilka sekund.
 • Testy ciążowe paskowe – końcówkę testu, w postaci paska, zanurz w pojemniku z moczem. Jeśli pojemnik nie jest dołączony do opakowania, warto się w taki zaopatrzyć (powinien być czysty i suchy). Można go kupić w aptece.

Po chwili, odczytaj wynik testu. Zwykle testy składają się z dwóch pól. Pole kontrolne zawsze się zabarwia (w przeciwnym razie, test został przeprowadzony nieprawidłowo). Pole wynikowe pokazuje się w przypadku stwierdzenia ciąży.

Jeśli w okienku pojawi się jedna kreska (kontrolna) – wynik jest negatywny. NIE JESTEŚ W CIĄŻY.

Jeśli w okienku pojawią się dwie kreski (kontrolna i testowa) – wynik jest pozytywny. BĘDZIESZ MIEĆ DZIECKO.

Test ciążowy – praktyczne wskazówki

pozytywny wynik testu ciążowegoTesty są do jednorazowego użytku (to oczywiste, ale wolę to napisać).

Zaleca się, aby przeprowadzać test z użyciem porannego moczu, bo wtedy stężenie hormonu jest największe. Jeśli mimo negatywnego wyniku nie pojawiła się miesiączka, powtórz test. Możliwe, że pod wpływem emocji, na myśl o potencjalnym posiadaniu dziecka, termin miesiączki ulegnie przesunięciu.

Co istotne, druga, ledwo widoczna kreska na teście, jest oznaką ciąży (jasny odcień świadczy o tym, że do zapłodnienia doszło niedawno). W takim przypadku powtórz test za kilka dni. Wtedy druga kreska powinna być już wyraźnie widoczna. 

Ile kosztuje test ciążowy?

Najpopularniejsze testy – płytkowe i strumieniowe – można kupić już za ok. 3 zł. Cena zależy od rodzaju testu i producenta, ale większość oscyluje wokół 10 zł.

Cyfrowe testy ciążowe, ze względu na większą czułość, są droższe i kosztują ok. 30 zł. Dla osób planujących dziecko, najlepiej sprawdzą się duże opakowania.

Czy test może się mylić?

Wiarygodność domowych testów ciążowych szacuje się na ok. 95%. Wynik tekstu może być zarówno fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny.

Dlaczego wynik może być fałszywie pozytywny?

 • Wykonujesz test krótko po porodzie lub poronieniu
 • Jesteś kobietą dojrzałą lub w okresie menopauzalnym
 • W Twoim moczu występuje duża liczba leukocytów
 • Masz za sobą niedawne usunięcie jajnika, chorobę tarczycy lub nerek
 • To reakcja na niektóre leki (np. antydepresanty lub hormonalne)
 • Niepoprawnie wykonałaś test (niewłaściwe nasączenie paska)
 • Za krótko czekałaś na wynik testu
 • Ciąża jest zbyt wczesna lub pozamaciczna
 • Wykonujesz test po spożyciu alkoholu
 • Mocz jest zbyt rozcieńczony (określa się to fachowo jako niski ciężar właściwy moczu)

Dlaczego wynik może być fałszywie negatywny?

 • Niepoprawnie wykonałaś test (niewłaściwe nasączenie paska)
 • Za krótko czekałaś na wynik testu
 • Ciąża jest zbyt wczesna lub pozamaciczna
 • Wykonujesz test po spożyciu alkoholu
 • Mocz jest zbyt rozcieńczony (określa się to fachowo jako niski ciężar właściwy moczu)

Test ciążowy – porada lekarza

Test ciążowy należy wykonać zawsze wtedy, kiedy podejrzewasz ciążę, a zazwyczaj regularna miesiączka nie chce się pojawić. Tak na dobrą sprawę, każdy test ciążowy należy traktować jako metodę orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze swoim ginekologiem. Jeśli planujesz ciążę, pamiętaj o badaniach w kierunku chorób zakaźnych (min. toksoplazmoza, chlamydia, różyczka) oraz o przyjmowaniu kwasu foliowego

- tłumaczy lek. med. Magda Stoczyńska.

testy ciążowe dokładność

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska

Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.

Poprzedni artykuł 6 metod antykoncepcji po porodzie
Następny artykuł Jak zredukować sińce pod oczami przed wielkim wyjściem?
Przeczytaj też
Emocje Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka

Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka

03.07.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie