Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Higiena intymna: 6 podstawowych zasad, które warto przestrzegać

Higiena intymna: 6 podstawowych zasad, które warto przestrzegać

Prawidłowa higiena intymna to dla nas kobiet sprawa najwyższej wagi! Jeżeli właściwie dbasz o swoje okolice intymne masz dużą szansę na uniknięcie podrażnień, infekcji oraz innych nieprzyjemnych sensacji w tych wrażliwych okolicach. Zobacz moje podstawowe zasady higieny intymnej, których przestrzeganie pozwoli Ci się cieszyć zdrowiem i świeżością.

1. Bawełniana bielizna

O tym, że warto nosić bawełnianą bieliznę pisałam Ci w artykule: Higiena zimą powinna być inna. Co warto zmienić w nawykach?. Przypomnę Ci dlaczego. Ginekolodzy podkreślają, że bardzo ważne jest, żeby okolice intymne miały czym oddychać. Dlatego wybieraj zawsze bieliznę z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze − tu, jak zawsze, niezawodna będzie bawełna.

Bawełniana bielizna

Pamiętaj także, aby zawsze zmieniać bieliznę po treningu na siłowni albo kiedy czujesz, że może być przepocona − chodzi nie tylko o nieprzyjemny zapach, ale i o to, że wilgotne środowisko jest pożywką dla bakterii, a stąd już tylko krok do zapalenia dróg moczowych czy innych infekcji intymnych.

Jeżeli śpisz w bieliźnie zastanów się nad tym, czy faktycznie jest to konieczne. Dobrze, jeżeli podczas snu Twoje narządy płciowe będą swobodnie oddychać. Kiedy śpisz, Twoje ciało poci się, także w okolicy bielizny.

2. Nie przesadzaj z czystością!

Zapytasz pewnie: „ale jak to?!”. A no właśnie tak! Częste mycie okolic intymnych, szczególnie przy użyciu mydła czy innych detergentów, może poważnie osłabić Twoją naturalną barierę ochronną. Twój organizm jest niezwykłe dobrze zaprojektowanym mechanizmem, który potrafi sam o sobie zadbać.

Zewnętrzne narządy płciowe oraz pochwa wytwarzają śluz, w którym znajdują się naturalnej bakterie chroniące Twoje narządy. Jeżeli zbyt często będziesz ten śluz z siebie zmywać, Twój organizm będzie nagi i pozbawisz go swojej tarczy ochronnej. Myj więc okolice intymne regularnie − najlepiej codziennie, ale z rozwagą. A czym myć okolice intymne? Patrz punkt 3.

Częste mycie osłabia naturalną barierę ochronną

3. Wybieraj tylko odpowiednie produkty do higieny intymnej!

Bakterie, o których wyżej pisałam, wytwarzają kwas mlekowy. I to właśnie kwaśne środowisko Twoich narządów płciowych jest dla Ciebie najbezpieczniejsze. Dlatego higiena intymna i produkty do higieny intymnej powinny za wszelką cenę takie środowisko utrzymać. Staraj się wybrać specjalne preparaty, które oparte są na działaniu kwasu mlekowego lub zawierają metabolity bakterii Lactobacillus (np. Provag specjalistyczna emulsja do higieny intymnej). Zwróć też uwagę, żeby płyn do higieny intymnej miał odczyn pH w granicach od 3,8 − 4,2.

Unikaj też stosowania pachnących, zasadowych mydeł, które mogą Cię podrażnić. Zamiast tego sprawdź, aby Twój płyn do higieny intymnej miał w składzie substancje łagodzące np. alantoinę lub phantenol − obydwa te składniki możesz znaleźć w kojącym żelu do higieny intymnej marki Vianek.

Dobre płyny do higieny intymnej, tak jak np. Sylveco, Łagodny żel do higieny intymnej, mogą być oparte o poliglukozyd kwasów oleju kokosowego (tzw. Coco-Glucoside), który jest delikatny i łagodny dla skóry. Jest to alternatywa dla drażniących, zasadowych roztworów mydlanych.

Jeżeli lubisz naturalne kosmetyki możesz do higieny intymnej użyć także szarego mydła lub skorzystać z mojego domowego przepisu na płukankę do higieny intymnej (pisałam o niej w artykule: Rumiankowa płukanka: przepis na domowy żel do higieny intymnej).

Rumianowa płukanka

4. Od przodu do tyłu

Choć wydawać się to może bardzo błahą sprawą, kierunek pomywania się ma znaczenie. Pamiętaj, żeby zawsze podmywać się w kierunku odbytu, nigdy na odwrót. W ten sposób unikniesz przenoszenia niebezpiecznych bakterii w okolice dróg rodnych.

Bardzo ważna sprawa: odstaw gąbki i innego rodzaju myjki! To tylko siedlisko bakterii, które całymi dniami siedzi pod prysznicem w wilgotnym środowisku, idealnym dla rozwoju zarazków. Płyn do higieny intymnej nakładaj zawsze rękoma. Jeżeli myjesz okolice intymne tylko wodą, możesz wykorzystać do tego strumień wody z prysznica. 

Przestrzegaj zasad higieny intymnej

5. Zmieniaj ręcznik co 2 − 3 dni!

Kiedy wychodzisz spod prysznica, zapewne nakładasz świeże, wyprane co dopiero majtki. Dlaczego więc, przed ich nałożeniem osuszasz okolice intymne nieświeżym ręcznikiem? Pamiętaj, aby mieć osobny ręcznik do pielęgnacji tylko okolic intymnych. Staraj się po użyciu go odłożyć go na kaloryfer, żeby dobrze i szybko wysechł. Często też go zmieniaj − co 2 lub 3 dni minimum.

Gdy zdarzają Ci się częste infekcje intymne, zmieniaj ręcznik za każdym razem lub po prostu korzystaj z chusteczek higienicznych. Możesz w tym celu także wykorzystać specjalne chusteczki do higieny intymnej nasączone kwasem mlekowym np. Lactacyd chusteczki do higieny intymnej antibacterial.

Osobny ręcznik do pielęgnacji okolic intymnych

6. Higiena po stosunku

Pozostając w temacie higieny intymnej, nie mogę pominąć tej bardzo ważnej kwestii. Pamiętaj, żeby za każdym razem po stosunku, udać się do ubikacji i wysikać się. To bardzo ważne! Dlaczego? Podczas seksu na Twoją cewkę moczową dostają się bakterie z Twojego ciała oraz z ciała Twojego partnera. Jeżeli zaraz po stosunku, jak najszybciej usuniesz je strumieniem moczu, zmniejszasz szansę na rozwinięcie się infekcji pęcherza czy innej infekcji intymnej.

Dla pewności, możesz dodatkowo przemyć okolice intymne żelem do higieny intymnej lub nasączanymi kwasem mlekowym chusteczkami.

Higiena intymna po stosunku

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska

Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.

Poprzedni artykuł Duża różnica wieku w związku − jak sprawić, żeby nie stała się przyczyną rozstania?
Następny artykuł Co może oznaczać długo utrzymująca się wysoka gorączka?
Przeczytaj też

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie