Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Jak leczyć reumatyzm? Dowiedz się dlaczego im wcześniej tym lepiej

Jak leczyć reumatyzm? Dowiedz się dlaczego im wcześniej tym lepiej

Reumatyzm to pojęcie ogólne, które określa ponad 100 chorób związanych nie tylko ze stawami, ale też z całym układem ruchowym. Jak sobie z nim radzić? Jakie są sposoby na reumatyzm? Dlaczego nie warto zwlekać z leczeniem?

Amerykańska organizacja medyczna zajmująca się reumatologią dzieli choroby reumatyczne aż na 10 grup.

Jednak nam najłatwiej będzie podzielić je na dwie:

 • grupę związaną ze starzeniem się kości (np. osteoporoza, zwyrodnienie stawów)
 • i choroby niezwiązane z wiekiem (np. reumatoidalne zapalenie stawów).

Do najczęstszych chorób reumatycznych zalicza się RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), chorobę zwyrodnieniową stawów, reumatyzm tkanek miękkich i choroby metaboliczne – dnę moczanową.

Reumatyzm – przyczyny

Reumatyzm przejawia się głównie przewlekłym i bolesnym zapaleniem stawów, które potrafi ograniczyć codzienne funkcjonowanie. Za ten stan odpowiadają wydzielane w organizmie mediatory stanu zapalnego, takie jak prostaglandyny czy histamina. Mediatory uwalniane są w wyniku pobudzenia stanu zapalnego – nawet zwykłym przeziębieniem czy przypadkowym urazem. Reumatyzm może też wynikać z predyspozycji genetycznych, działania szkodliwych czynników środowiskowych, a nawet przyjmowania niektórych leków.

W Polsce na reumatyzm choruje ok. 5 mln osób. Jest to jedna z bardziej powszechnych chorób, która – co ciekawe – najczęściej dotyka kobiety (70% przypadków). Niestety, nie ma sposobu na całkowite wyleczenie tej choroby.

Leczenie polega na zminimalizowaniu objawów, łagodzeniu bólu i usprawnieniu układu ruchowego. Z tego względu powinnaś starać się zapobiegać reumatyzmowi i nie dopuścić do rozwoju i rozprzestrzenienia na cały układ ruchu.

Jak leczyć reumatyzm? Od razu!

Ze względu na to, że są to choroby postępujące (bardzo często w szybkim tempie!), ich leczenie powinno podjąć się jak najszybciej! Najlepiej wdrożyć terapię w okresie 6 – 12 tygodni od pojawienia się pierwszych symptomów. Wtedy szansa na całkowitą remisję jest najwyższa.

Ważna jest też profilaktyka. Przed chorobami reumatycznymi tak naprawdę możesz zabezpieczać się od wczesnych lat dzieciństwa – dbać o odpowiednią postawę ciała, odpowiednio się odżywiać (zapewniając odpowiednią podaż wapnia w diecie) i uprawiać sport, który zapewnia prawidłowy rozwój kośćca i poprawia elastyczność stawów i mięśni. Dodatkowo, warto pamiętać o szybkim i całkowitym leczeniu infekcji – np. anginy, która niedoleczona może mieć przykre skutki.

Samo leczenie jest kompleksowe. Obejmuje zarówno leczenie farmakologiczne, rehabilitację, edukację pacjenta, a niejednokrotnie też psychoterapię. Im szybciej się je wdroży, tym istnieje większa szansa na całkowite opanowanie choroby.

Leki na reumatyzm

Przy reumatyzmie stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które pomagają w łagodzeniu bólu. Można kupić je bez recepty (min. ibuprofen, diklofenak, dexketoprofen). Nie warto na dłuższą metę przyjmować ich na własną rękę, bo obarczone są wieloma działaniami niepożądanymi. Mają bardzo niekorzystny wpływ na żołądek, bo podrażniają śluzówkę i mogą prowadzić nawet do krwawień z przewodu pokarmowego.

Substancje te są dostępne również w postaci żeli i maści do stosowania miejscowego. Są wskazane, ponieważ dają dużą ulgę i ułatwiają funkcjonowanie w codziennym życiu.

Istnieje kilka grup leków, które modyfikują przebieg chorób reumatycznych.

 • Leki przeciwmalaryczne – najczęściej stosowany jest Arechin (chloroquine) oraz Plaquenil (hydroksychlorochina). Ten pierwszy wymaga kontroli okulistycznej, ponieważ ma działanie niepożądane (uszkadza wzrok).
 • Cytostatyki – głównie stosowany jest metotreksat, który hamuje podziały komórkowe, a u wielu chorych prowadzi do całkowitego zahamowania choroby. Obowiązkowo jest stosowany w połączeniu z kwasem foliowym. Niestety, cytostatyki obarczone są wieloma działaniami niepożądanymi.
 • Sulfasalazyna –  ma działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne oraz bakteriostatyczne. Jest wprowadzana do terapii, kiedy leki z grupy NLPZ nie dają efektów.
 • Leflunomid –  prolek o działaniu immunosupresyjnym. Dopiero w organizmie przekształca się do aktywnego metabolitu. Hamuje namnażanie limfocytów T i ma działanie przeciwzapalne. Głównym działaniem niepożądanym jest działanie hepatotoksyczne.

Zioła na reumatyzm – leczenie naturalne

Biała wierzba na reumatyzm
Biała wierzba (Salix alba)
Wiązówka błotna na reumatyzm
Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria)
Hakorośl na reumatyzm
Hakorośl (Harpagophytum procumbens)

Zioła łagodzą przebieg chorób reumatycznych i, co najważniejsze, są praktycznie pozbawione działań niepożądanych. Wspomagają one leczenie podstawowe. 

Jednym z takich leczniczych ziół jest wierzba biała. Jej najważniejszym składnikiem jest salicylan. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ściągające. W celach leczniczych wykorzystuje się korę wierzby. Możesz stosować ją np. w postaci naparów. W takim przypadku wysuszoną i rozdrobnioną korę (ok. 5 g, czyli łyżeczka) zalej wrzącą wodą (100ml) i odstaw pod przykryciem na ok. 15-20 min. Przecedź i wypij napar. Pij od 2 do 4 szklanek dziennie.

Jeszcze innym ziołem jest hakorośl. W tym przypadku wykorzystywany jest korzeń tej afrykańskiej rośliny. Zawiera on prokumbin i harpagozyd – glikozydy, które działają przeciwzapalnie i przeciwartretycznie. Harpagozyd ma działanie przeciwbólowe, zbliżone do fenylbutazonu. Jest stosowany w postaci tabletek i kapsułek.Innym ziołem jest wiązówka błotna. Surowcem leczniczym są jej kwiaty. Ze względu na zawartość flawonoidów, glikozydów fenolowych i olejków eterycznych, mają działanie przeciwgorączkowe, napotne i przeciwreumatyczne. Z nich też możesz sporządzić napar. Jak go przygotować? Wysuszone kwiaty (30 g) zalej wrzącą wodą i odstaw na 15 min. Napar przyjmuj 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Rehabilitacja – wspomaganie leczenia reumatyzmu

Rehabilitacja jest ważnym punktem terapii reumatyzmu. Jako dodatek do leczenia farmakologicznego, pomoże usprawnić stawy i układ ruchu, a w efekcie, pozwoli Ci normalnie funkcjonować. Masz do wyboru wiele rodzajów rehabilitacji. Zobacz, z czego warto skorzystać.

 • Kinezyterapia – ćwiczenia, które usprawniają stawy. Możesz je wykonywać w domu. Najlepiej i najbezpieczniej jest, byś wykonywała je pod okiem fachowca.
 • Masaże – czy to klasyczne, czy wodne, zmniejszają napięcie i sztywność mięśni, poprawiają krążenie i stan ukrwienia i dotlenienia tkanek.
 • Termoterapia – leczenie z użyciem ciepła lub zimna. Poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie i znosi sztywność stawów.
 • Elektroterapia – wykorzystuje prądy bezpieczne dla pacjenta. Poprawia ukrwienie tkanek i rozluźnia mięśnie. Jednym z jej rodzajów jest jonoforeza. Polega ona na wprowadzeniu w chore miejsce środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego.
 • Magnetoterapia i laseroterapia – obie metody pobudzają przemianę materii w tkankach.
Agnieszka Dusza
Agnieszka Dusza, Farmaceuta

Kocham ludzi i podróże – najlepiej te niezaplanowane, pozwalające odkryć to, co nieznane! Śmiech uważam za najlepsze lekarstwo, a rower za najlepszą formę komunikacji. Lubię stawiać sobie nowe cele i wyzwania... I co teraz rzadkie – cieszy mnie moja praca ;)

Poprzedni artykuł Na tłustą skórę pomoże... mycie twarzy olejami?!
Następny artykuł Odra, ospa, różyczka szaleją w przedszkolu? Choroby zakaźne – profilaktyka

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie