Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? [OBJAWY]

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? [OBJAWY]

Martwisz się, że możesz pomylić zwykłe zatrucie pokarmowe z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego? Na pierwszy rzut oka mają one podobne objawy. W poprzednim artykule o zapaleniu wyrostka robaczkowego u dorosłych rozmawialiśmy o roli wyrostka, przyczynach występowania, objawach i sposobach leczenia ostrego stanu zapalnego. Już wiesz, że jest to schorzenie nagłe i niezwykle bolesne. Co więcej, wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej, ponieważ stanowi zagrożenie dla życia. Co jeszcze warto wiedzieć?

W tym artykule skupię się tylko na objawach ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Kiedy dobrniesz do końca, będziesz mieć wiedzę, która pozwoli Ci odróżnić stan zapalny wyrostka od innych chorób układu pokarmowego. Nauczysz się obserwować swoje ciało, dzięki czemu szybko zareagujesz na niepokojące sygnały i skierujesz swoje kroki ku szpitalowi.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – ostre czy przewlekłe?

Warto wiedzieć, że istnieją dwie postaci zapalenia wyrostka robaczkowego. Różnią się one przede wszystkim czasem występowania.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Charakteryzuje się nagłym bólem po prawej stronie brzucha, nasilającym się podczas kichania i kaszlu. Czasami ból promieniuje w kierunku układu moczowo-płciowego, a dodatkowo mogą wystąpić nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, niewielka gorączka oraz zawroty głowy.

Przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego

Tu objawy pojawiają się i znikają przez wiele miesięcy, zanim stan pacjenta przejdzie w postać ostrą. W postaci przewlekłej występują zaburzenia wypróżniania, bóle brzucha, podwyższona temperatura i ogólne uczucie rozbicia. Aby zmniejszyć dyskomfort, chory najchętniej śpi na prawym boku z podkurczonymi nogami.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy krok po kroku

Rozpoznanie tego schorzenia lekarze zaliczają do łatwych. Występuje wiele specyficznych objawów, które od razu sugerują ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Oczywiście, tak samo jak w innych przypadkach, istnieją wyjątki od reguły. Raz na jakiś czas zdarzają się nietypowe sytuacje, w  których postawienie diagnozy okazuje się trudne. Wtedy to od lekarza zależy, czy od razu skieruje Cię na oddział chirurgiczny.

Pamiętaj, że w przypadku wyrostka lepiej zoperować niepotrzebnie niż przeoczyć potrzebę operacji.

Nieleczone ostre zapalenie wyrostka robaczkowego grozi wystąpieniem rozlanego zapalenia otrzewnej, które może doprowadzić do śmierci.  

Typowe objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego występują u około 70% chorych.

6 objawów ostrego zapalenia wyrostka

  1. Charakterystyczny ból brzucha, który rozpoczyna się w okolicy pępka lub w nadbrzuszu. Jest on początkowo niezbyt silny, ale z czasem wzmaga się i lokalizuje się po prawej stronie w okolicy biodra. Ból nasila się podczas wykonywania ruchów, kichania i kaszlu. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego można rozpoznać również po tym, że bolesność brzucha nasila się podczas podniesienia prawej nogi do pionu. Co więcej, przy ucisku okolicy lewego dołu biodrowego, ból nasila się po prawej stronie podbrzusza
  2. Wzrost temperatury ciała, któremu mogą towarzyszyć dreszcze
  3. Niechęć do jedzenia, nudności i wymioty. Może pojawić się także biegunka (występuje częściej u dzieci) lub zaparcia (zwłaszcza dorośli)
  4. Osłabiona perystaltyka jelit, która jest połączona z uczuciem pełności
  5. Uczucie częstego parcia ma mocz, ponieważ wyrostek umiejscowiony jest blisko moczowodu i pęcherza moczowego.
  6. Przyspieszone bicie serca

Jak odróżnić ostre zapalenie wyrostka robaczkowego od tradycyjnego zatrucia pokarmowego?

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego są bardzo specyficzne. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, jak odróżnić je od tradycyjnego zatrucia pokarmowego, mam dla Ciebie krótką tabelę.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego Zatrucie pokarmowe
Ból jest zlokalizowany – na początku występuje w okolicy pępka lub nadbrzuszu, a potem w prawym podbrzuszu. Obserwuje się migrację bólu. Ból jest rozlany, czyli obejmuje cały brzuch.
Czynnikiem alarmującym jest przede wszystkim ból, który nasila się w czasie. Przeważają wymioty i biegunka, które mają tendencję do samoograniczenia się. Ewentualny ból brzucha zazwyczaj poprzedzają wymioty.


Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego zazwyczaj rozwijają się w pełni na przestrzeni 2-3 dni. Jeśli wystąpią u Ciebie, a masz wątpliwości odnośnie rozpoznania choroby, nie bagatelizuj symptomów i udaj się do szpitala. Ewentualna operacja nie jest skomplikowana, a może uratować Cię przed bardzo groźnymi powikłaniami, które prowadzą nawet do śmierci. 

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska, Farmaceuta

Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga pulapkiwaptece.pl, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.

Poprzedni artykuł Czarna rzepa na włosy: domowa maska-antidotum na przetłuszczanie i łysienie
Następny artykuł Wyprawka do szpitala dla mamy – co powinnaś zabrać?
Przeczytaj też
Zdrowie Nie tylko dzieci! Zapalenie wyrostka robaczkowego u dorosłych

Nie tylko dzieci! Zapalenie wyrostka robaczkowego u dorosłych

24.07.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.