Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Jak ustrzec się przed Helicobacter pylori? Test możesz zrobić w domu!

Jak ustrzec się przed Helicobacter pylori? Test możesz zrobić w domu!

W Polsce zakażenie bakterią Helicobacter pylori obejmuje 84% dorosłych i 32% dzieci. Aż trudno uwierzyć, że w naszym kraju zamieszkuje miliony nosicieli bakterii, którą uznaje się za jedną z głównych przyczyn wrzodów żołądka. Zakażenie często przebiega bezobjawowo − tylko w 10% przypadków daje objawy w postaci zgagi lub bólów brzucha. Zobacz, jak przenosi się bakteria Helicobacter pylori, jak można się nią zarazić tą bakterią i przede wszystkim, jak się przed nią ustrzec. Przygotowałam dla Ciebie spis badań i testów na obecność Helicobacter pylori.

Bakteria Helicobacter pylori – jak można się nią zarazić?

Bakteria Helicobacter pylori przenosi się głównie przez kontakt z drugim człowiekiem i przez przedmioty zainfekowane jego wydzielinami: śliną, wymiocinami lub kałem Jak możesz się domyślić, kiedy dotykasz nieumytą dłonią ust, zwiększasz ryzyko zakażenia. Zarazić się możesz szybko, zarówno od członków rodziny, jak i przypadkowych osób w centrum handlowym.

Zainfekowane mogą być posiłki, napoje lub przedmioty. Helicobacter pylori po dostaniu się do organizmu przez wiele lat namnaża się w podszewce żołądka i staje się przyczyną stanów zapalnych i wrzodów. Bakteria potrafi przetrwać w tak srogim środowisku, bo wytwarza enzym ureazę, która neutralizuje kwas żołądkowy. Podczas gdy inne drobnoustroje w żołądku giną, Helicobacter pylori rozmnaża się w najlepsze.

Badania donoszą, że do zakażenia Helicobacter pylori dochodzi przeważnie w obrębie własnej rodziny − między rodzicami a dziećmi lub pomiędzy rodzeństwem. Głównym sposobem przenoszenia bakterii jest droga fekalno-oralna lub oralno-oralna.

Jak można zarazić się bakterią Helicobacter pylori

Do zakażenia Helicobacter pylori dochodzi najczęściej poprzez:

  • niehigieniczne praktyki rodziców: oblizywanie dziecku smoczka i zmazywanie śliną zabrudzeń,
  • picie z tej samej szklanki,
  • używanie wspólnych sztućców,
  • bawienie się wspólnymi zabawkami i wkładanie ich do ust,
  • brak higieny rąk, której towarzyszy obgryzanie paznokci,
  • choroby z wymiotami i biegunką, które zwiększają ryzyko przeniesienia bakterii między członkami rodziny.
O tym, skąd bierze się bakteria Helicobacter pylori pisałam także w artykule: Prawdopodobnie masz tę bakterię! Helicobacter pylori – skąd się bierze?

Badania i testy na obecność bakterii Helicobacter pylori

Test na bakterie Helicobacter pylori szczególnie polecam osobom, które uskarżają się na zgagę, bóle brzucha, nudności, wymioty i dyskomfort po posiłku. Osoby, które dodatkowo mają krew w stolcu lub wymiocinach, powinny być pod stałą kontrolą lekarza. Objawy te sugerują chorobę wrzodową lub inne schorzenia przewodu pokarmowego, za które może być odpowiedzialna bakteria Helicobacter pylori.

Inwazyjny test na Helicobacter pylori, które wymagają wykonania gastroskopii Nieinwazyjny test na Helicobacter pylori, które można wykonać w domu lub laboratorium diagnostycznym
1.      Test ureazowy 1.      Test serologiczny z przeciwciałami IgG
2.      Badanie histologiczne 2.      Test oddechowy
3.      Hodowla bakteryjna 3.      Badanie antygenów Helicobacter pylori w stolcu

Bakteria Helicobacter pylori – test domowego użytku

Dostępne w aptece testy domowego użytku są przydatne wyłącznie w badaniach przesiewowych na obecność Helicobacter pylori. Ich niewątpliwymi zaletami są niska cena i to, że możesz go szybko wykonać w domu. Do wykonania testu potrzeba kilka kropli krwi z palca, które nanosi się na płytkę testową, a następnie po 10 minutach możesz odczytać wynik. Szybki test diagnostyczny posłuży Ci do wykrywania przeciwciał w klasie IgG przeciwko Helicobacter pylori. Dla potwierdzenia wyniku warto dołączyć oznaczanie przeciwciał w klasie IgA.

Test na bakteria Helicobacter pylori

UWAGA! Test domowego użytku rozpoznaje zakażenie pierwotne u osób dotychczas nieleczonych z powodu Helicobacter pylori. Jeśli jesteś w trakcie lub po leczeniu Helicobacter pylori, test ten nie będzie dla Ciebie miarodajny. Nie może być on stosowany do oceny skuteczności leczenia. Przeciwciała w klasie IgG lub IgA mogą utrzymywać się w surowicy nawet rok po zakończeniu terapii.

Bakteria Helicobacter pylori – 3 wskazówki, jak się przed nią ustrzec:

1. Myj ręce!

Dokładnie myj ręce, ponieważ główną formą przenoszenia bakterii Helicobacter pylori jest dotyk. Dbaj o higienę osobistą, myj ręce mydłem po skorzystaniu z toalety i przed podaniem jedzenia.

Dbaj o higienę aby ustrzec się przed Helicobacter Pylori

2. Unikaj niehigienicznych miejsc

Uważaj zwłaszcza tam, gdzie produkcja żywności, warunki życia lub obszary działalności mogą być źródłem zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Jak można się zarazić − już wiesz. Weź sobie do serca profilaktykę.

Unikaj niehigienicznych miejsc aby ustrzec się przed Helicobacter Pylori

3. Utrzymuj higieniczne nawyki pomiędzy członkami rodziny

Staraj się też ograniczyć kontakt z osobami zakażonymi Helicobacter pylori. Trzymaj w innym miejscu szczoteczkę do zębów i przybory łazienkowe, żeby bakterie nie mogły przenosić się przez ślinę. Dobrym pomysłem też będzie, jeżeli sam będziesz przyrządzał sobie posiłki.

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska, Farmaceuta

Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga pulapkiwaptece.pl, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.

Poprzedni artykuł Przyciemnianie włosów: jak zachować kolor po farbowaniu?
Następny artykuł Co zrobić, żeby wiosenne przesilenie nie dało Ci się we znaki?
Przeczytaj też
Zdrowie Prawdopodobnie masz tę bakterię!  Helicobacter pylori – skąd się bierze?

Prawdopodobnie masz tę bakterię! Helicobacter pylori – skąd się bierze?

10.08.2017
Zdrowie Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

29.09.2017
Zdrowie Skąd się bierze grzybica jelit? Poznaj kandydozy układu pokarmowego

Skąd się bierze grzybica jelit? Poznaj kandydozy układu pokarmowego

15.03.2018

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie