Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Kichaj na katar sienny! Leczenie, które daje efekty

Kichaj na katar sienny! Leczenie, które daje efekty

Jednym z objawów alergii jest katar sienny. Leczenie oparte jest na różnego rodzaju lekach oraz odczulaniu, czyli immunoterapii swoistej. Przeczytaj, czym w ogóle jest katar sienny, jakiego są jego objawy i co najczęściej może Cię uczulać.

Ocenia się, że około 10 – 25% osób na świecie choruje na katar sienny. Głównie są to dzieci i osoby młode, zwykle poniżej 20. roku życia, ale schorzenie to może się pojawić także u osób starszych.

Co to jest katar sienny?

Katar sienny, inaczej alergiczny nieżyt nosa, katar alergiczny czy pyłkowica, to stan zapalny błony śluzowej jamy nosa i zatok wywołany reakcją alergiczną na czynniki wziewne – alergeny. Komórki zapalne organizmu po kontakcie z nimi wytwarzają specyficzne przeciwciała w klasie IgE, które odpowiadają za rozwój typowych dla tej choroby objawów.

Objawy kataru siennego:

  • wodnisty wyciek z nosa
  • kichanie, często występujące w seriach
  • świąd oraz zaczerwienienie w okolicach nosa
  • okresowo uczucie obustronnie zatkanego nosa

Dodatkowo mogą współwystępować objawy ze strony oczu: świąd, zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu oraz obrzęk powiek.

Niekiedy objawy alergicznego nieżytu nosa są mniej oczywiste. Mogą pojawiać się zaburzenia koncentracji utrudniające pracę lub naukę, uczucie przewlekłego zmęczenia, suchość w ustach, chrapanie połączone z wybudzaniem w nocy. Niektórzy pacjenci zauważają również podwyższoną temperaturę ciała.

Jakie alergeny powodują katar alergiczny?

  • alergeny pyłków roślin (drzew, krzewów, trawy czy chwastów)
  • alergeny roztoczy (kurzu domowego lub roztoczy spichrzowych, które występują w mące)
  • alergeny zwierząt, nie tylko sierść, ale także naskórek i wydzieliny: ślina i mocz kotów, psów, koni, bydła, królików, świnek morskich, chomików, szczurów czy myszy
  • alergeny grzybów (pleśniowych i drożdżopodobnych)
  • inne alergeny (karaluchy, figowiec – Ficus benjamini, lateks, formaldehyd, mydła, detergenty)

W Polsce chorych uczulają najczęściej pyłki traw (np. wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa i żyto), chwastów (np. bylica pospolita, babka lancetowata) oraz drzew (np. brzoza, leszczyna, jesion, wierzba, dąb).

Ten typ alergicznego nieżytu nosa określa się też jako sezonowy – ponieważ powtarza się zazwyczaj co roku w określonym miesiącach, które odpowiadają sezonowi kwitnienia rośliny, na którą masz uczulenie. Powodować go mogą także zarodniki pleśni, głównie Cladosporium (objawy nasilają się zwykle w czasie koszenia traw) i Alternaria (największe ich stężenie występuje w sezonie koszenia zbóż).

Roztocza kurzu domowego powodują natomiast całoroczny katar alergiczny. Kiedy stykasz się z nimi stale, możesz zaobserwować u siebie zwiększone nasilenie objawów w okresie rozpoczęcia sezonu grzewczego. Centralne ogrzewanie zwiększa cyrkulację powietrza, dzięki czemu kurz w niewidoczny dla oka sposób krąży po całym mieszkaniu i zwiększa jego zawartość we wdychanym powietrzu.

Jak sobie radzić z katarem siennym?

Jak w każdej chorobie alergicznej, unikaj alergenów. Ulgę może przynieść Ci także regularne płukanie nosa i przemywanie oczu, np. solą fizjologiczną. Leki obkurczające naczynia krwionośne nosa, zawierające ksylomertazolinę, w formie kropli donosowych lub doustne preparaty, które zawierają pseudoefedrynę, dostępne są bez recepty. Należy stosować je tylko od 3 do 7 dni. Ich nadużywanie może prowadzić do nasilenia uczucia zatkania nosa, a nawet przesuszania śluzówki i krwawień z nosa.

zakrapianie oka przy alergii

Katar sienny. Leczenie, które da efekty

Co na katar sienny? Leczenie w przypadku przewlekłego kataru, który nie reaguje na domowe sposoby, musi zaplanować lekarz. Alergolog sprawdzi, jaki alergen powoduje u Ciebie nieżyt nosa, i wtedy zaleci odpowiednią kurację.

Do najskuteczniejszych metod leczenia kataru siennego zalicza się:

1. Donosowe glikokortykosteroidy

Zmniejszają reakcję alergiczną, która zachodzi w błonie śluzowej nosa. Stosuj je regularnie, ale zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie obawiaj się długotrwałego leczenia. Nowoczesne preparaty działają w miejscu podania i wchłaniają się w znikomym stopniu do krwi, dzięki czemu nie wywołują objawów ubocznych.

2. Leki przeciwhistaminowe

Zmniejszają wyrzut histaminy, białka odpowiedzialnego za obrzęk błony śluzowej i zatkany nos. Leki przeciwhistaminowe można stosować w postaci tabletek lub kropli do nosa. Leki nowszej generacji nie wykazują niepożądanego efektu senności, mogą więc być stosowane w ciągu dnia.

3. Immunoterapia swoista (odczulanie)

Metoda ta polega na podawaniu przez 3 – 5 lat (zwykle pod postacią wstrzyknięć podskórnych lub podjęzykowo) małych, stopniowo zwiększanych dawek alergenu, który jest odpowiedzialny za objawy. Badania wykazały, że odczulanie pomaga m.in. na alergię na pyłki traw, drzew i chwastów, zarodniki grzybów pleśniowych z rodzin Alternaria i Cladosporium oraz roztocza kurzu domowego. U większości chorych immunoterapia zmniejsza objawy kataru siennego oraz zapotrzebowanie na leki i może zapobiec rozwojowi astmy oskrzelowej.

Piotr Sobolewski
Piotr Sobolewski, lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam temat dermatologii estetycznej i procesu starzenia się skóry, aby pomóc moim pacjentom utrzymać skórę w zdrowej kondycji przez jak najdłuższy czas.

Poprzedni artykuł Miażdżyca – dotyczy tylko rodziców i dziadków? Otóż nie!
Następny artykuł Najlepsze serum nawilżające do twarzy? Blogerzy zadecydowali! [TOP 4]
Przeczytaj też

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie