Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Lumbago! Postrzał! Co to za dziwna choroba?

Lumbago! Postrzał! Co to za dziwna choroba?

Lumbago to choroba, która objawia się bólem w okolicy dolnego odcinka kręgosłupa. Może pojawić się szczególnie wtedy, kiedy przeciążysz plecy. Jak dokładnie wygląda atak, jak się przed nim ustrzec i co robić, kiedy już się pojawi?

Co to jest choroba lumbago?

Ostry, nagły ból odcinka lędźwiowego i krzyżowego, związany najczęściej z przeciążeniem kręgosłupa jest nazywany postrzałem, ostrą lumbalgią lub właśnie lumbago. Chory przybiera wówczas charakterystyczną postawę ciała – kręgosłup wygina się w kierunku brzucha i odruchowo zostaje usztywniony (jest to tzw. lordoza lędźwiowa). Ten stan może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Lumbago znacznie obniża jakość życia i ogranicza codzienne funkcjonowanie oraz aktywność fizyczną.

Co może przyczynić się do wystąpienia lumbago?

W większości przypadków postrzał (lumbago) jest wynikiem mechanicznego uszkodzenia danej części kręgosłupa, np. kręgów, krążków międzykręgowych (tzw. dysków), stawów międzykręgowych, mięśni, ścięgien, więzadeł czy korzeni nerwowych.

Przyczyny lumbago mogą być przeróżne
brak aktywności fizycznej wady postawy i budowy ciała, wady wrodzone kręgosłupa zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
nadwaga i otyłość drobne urazy okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa choroby reumatyczne (np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa)
gwałtowne skręcanie ciała złamania kręgów, np. w wyniku urazu lub w przebiegu osteoporozy zakażenia
długotrwała nieprawidłowa pozycja siedząca dyskopatia nowotwory
osłabiony gorset mięśniowy (mięśnie, które utrzymują kręgosłup) przeciążenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa (z powodu złego schylania, podnoszenia, dźwigania, czy długotrwałego stania) choroby narządów jamy brzusznej i miednicy (np. tętniak aorty, choroby nerek, trzustki, narządów rodnych)

Jak wygląda atak lumbago?

bol plecow-lumbagoZwykle zaczyna się od nagłego, ostrego bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który pojawia się po gwałtownym przeciążeniu, np. po podniesieniu ciężkich przedmiotów, przy skręcie tułowia czy nawet po schyleniu się.

Ból jest przeszywający, zlokalizowany głęboko, a najmniejszy ruch powoduje jego nasilenie. Zwykle ogranicza się on do dolnej części kręgosłupa i okolicy przy kręgosłupie. Niekiedy może też promieniować do biodra, uda, podudzia lub stopy jednej albo obu nóg. Tułów jest unieruchamiany przez odruchowy przykurcz mięśni przykręgosłupowych.

Czasami postrzałowi dodatkowo może towarzyszyć stan zapalny korzeni nerwowych: pojawia się tzw. rwa kulszowa lub rwa udowa.

Jak radzić sobie w razie wystąpienia bólu?

Jeśli złapał Cię atak lumbago, istnieje kilka sposobów, by sobie pomóc. Staraj się unikać pozycji i czynności nasilających ból. Krótkotrwałe leżenie może być konieczne w przypadku bardzo silnego ataku, jednak postaraj się jak najszybciej wrócić do codziennej aktywności na tyle, na ile możesz. Jeśli potrzebujesz się położyć, ułóż się  na boku, z poduszką między podkurczonymi nogami. Dzięki temu zmniejszysz napięcie kręgosłupa.

W razie potrzeby możesz zastosować leki przeciwbólowe: paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen. W niektórych przypadkach lekarz może Ci przepisać preparaty rozluźniające mięśnie lub silniejsze leki przeciwbólowe. Ulgę mogą przynieść Ci również okłady z lodu. Zimno ograniczy miejscowy stan zapalny. Z kolei ciepłe okłady pozwolą Ci rozluźnić mięśnie i ulżą w bólu. 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli dolegliwości nie zmniejszają się w ciągu 4 tygodni, zgłoś się do lekarza. Postrzał lepiej leczy się na początku, zanim przejdzie w fazę przewlekłą.

Pilnie skontaktuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli:

 • masz problem z zatrzymaniem lub nietrzymaniem moczu lub stolca. Czucie w kroczu jest osłabione
 • w ostatnim czasie upadłaś, a ból nie ustąpił
 • jesteś osłabiona, bolą lub drętwieją Ci nogi (jedna lub obie)
 • ból kręgosłupa jest bardzo silny i nie ustępuje w spoczynku
 • ból pojawia się przy chodzeniu i utrzymuje się w pozycji stojącej
 • ból i uczucie sztywności nasila się zwłaszcza w godzinach nocnych
 • pojawiła się u Ciebie gorączka lub stany podgorączkowe
 • samoistnie tracisz na wadze
 • przyjmujesz glikokortykosteroidy
 • miałaś w ostatnim czasie z operację lub zabieg, zwłaszcza urologiczny lub ginekologiczny
 • masz nowotwór

 

 

Magdalena Stoczyńska
Magdalena Stoczyńska, lekarz

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest moja pasją, a w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pomagają mi liczne kursy, szkolenia oraz sympozja naukowe. Na co dzień dbam o dobry kontakt z pacjentem – możliwie dokładnie i jasno tłumacząc przyczyny dolegliwości oraz możliwości ich leczenia.

Poprzedni artykuł Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna
Następny artykuł Keratyna na włosy – jak działa i czy warto ją stosować?
Przeczytaj też
Zdrowie Rwący problem. Korzonki nerwowe – czym są i jak radzić sobie z bólem?

Rwący problem. Korzonki nerwowe – czym są i jak radzić sobie z bólem?

19.07.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie