Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Młodość skóry umiera po 25? Kolagen i jego właściwości

Młodość skóry umiera po 25? Kolagen i jego właściwości

Skóra z wiekiem traci jędrność, a powodem tego jest m.in. spowolnienie procesu syntezy kolagenu w organizmie. Spadek produkcji tej substancji przypada na okres między 25. a 30. rokiem życia i nie jesteś w stanie w żaden sposób temu zaradzić. Przeczytaj, jakie substancje pomogą Ci zachować jędrność skóry i, co za tym idzie, liczbę włókien kolagenowych w skórze właściwej oraz jakie zastosowanie znalazł kolagen w kosmetykach.

Nieubłaganie zbliżam się do magicznej bariery 30. roku życia. Choć wiek to tylko liczba, z upływem lat, szczególnie w organizmie kobiety (a nich Was faceci!) zachodzi wiele zmian związanych głównie z hormonami, a niektóre procesy organiczne nie działają już tak jak za dawnych czasów. Czy zwróciłaś uwagę, że z wiekiem coraz trudniej jest Ci zapuścić włosy, a nawet niewielki brzuszek nie chce zniknąć tak łatwo jak kiedyś lub być może Twój organizm przestał tolerować niektóre potrawy i nagle dostajesz po nich zgagi?

Na wszystkie te dolegliwości jest biologiczne i chemiczne wytłumaczenie. Ale teraz chciałabym się zająć kwestią najbardziej bolesną – rozciągającą się skórą, która traci jędrność. Co w tym przypadku jest temu winne? Kolagen! Za co odpowiada w Twoim organizmie to magiczne białko i dlaczego z wiekiem jest go coraz mniej?

Jaką funkcję w organizmie spełnia kolagen?

Kolagen to nic innego jak białko, które występuje w organizmie każdego zwierzęcia, w tym człowieka. Bardzo często kojarzy się go jedynie ze skórą właściwą. Jednak tak naprawdę występuje wszędzie: w gałkach ocznych, w chrząstkach czy narządach wewnętrznych.

Kolagen stanowi coś w rodzaju elastycznej i giętkiej siatki ochronnej, która zabezpiecza Twoją skórę i w ogóle zewnętrzne warstwy komórek przed odkształcaniem. To właśnie ta substancja odpowiada za elastyczność skóry, która dzięki niej posiada zdolność do tworzenia nowych komórek i pozostawania młodą i napiętą.

Jak pobudzić produkcję kolagenu w organizmie?

Ponieważ kolagen stanowi „źródło młodości” skóry, nic więc dziwnego, że zaczęto stosować go na szeroką skalę w kosmetyce. Cząsteczki kolagenu są jednak zbyt duże, aby przeniknąć aż do skóry właściwej. W kosmetykach stosuje się więc substancje, które pobudzają komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, czyli fibroblasty, do działania.

O tym, jak działa kolagen, pisałam w artykule: Jak działają kosmetyki ujędrniające na brzuch? Co w nich siedzi?

Z wiekiem czynności fibroblastów i ich zdolność do produkowania kolagenu powoli słabną, wskutek czego skóra wiotczeje. Niektóre źródła podają, że już od 25. roku życia ilość włókien kolagenowych zaczyna spadać. Inni z kolei uznają, że starzenie się ciała i zanik kolagenu następuje dopiero w okolicach 30. roku życia. Wiele jednak zależy od Twojego trybu życia oraz… np. ekspozycji na słońce – kolagen nie lubi promieniowania UV, dlatego też jeżeli lubisz kąpiele słoneczne bez filtrów, musisz liczyć się z obniżeniem elastyczności skóry.

Substancje wspierające syntezę kolagenu w skórze to m.in.:

  • witamina C
  • likopen
  • krzem
  • antocyjany
  • siarka

Kolagen – zastosowanie w kosmetyce

Kolagen w kosmetykach może mieć także inne zastosowanie. Choć same jego cząsteczki, jak już wspomniałam, są zbyt duże, żeby przeniknąć przez warstwy skóry aż do skóry właściwej, nie oznacza to, że samo białko ma obojętny wpływ na skórę.

Jakie ma zastosowanie kolagen w kosmetyce? Kolagen stosowany w kosmetykach przede wszystkim doskonale nawilża i odżywia naskórek. Dlatego też bardzo często związek ten stosowany jest w odżywczych maskach kolagenowych, np. w masce kolagenowej L’biotica. Kolagen w takiej postaci ma przede wszystkim zabezpieczać skórę przed nadmierną utratą wody oraz otoczyć skórę powłoką, która nie pozwala na dostanie się do niej toksyn i zanieczyszczeń z zewnątrz.

maseczka na twarz

Kolagen można znaleźć przede wszystkim w kosmetykach polecanych osobom ze skórą atopową. Substancja ta łagodzi podrażnienia i przynosi przyjemne uczucie ochłodzenia palących zmian alergicznych. Właściwie jest dobra dla każdego typu cery. Jeśli masz suchą skórę, pomoże Ci zatrzymać w niej wilgoć i tym samym zwiększyć jej nawilżenie, a jeśli dojrzałą – przywróci jej witalność.

Kolagen może być także nośnikiem dla substancji aktywnych. Sprzyja wygładzaniu zmarszczek, a nawet potrafi rozjaśniać przebarwienia na twarzy – często znajduje się w chłodzących płatkach pod oczy, które radzą sobie z cieniami pod oczami.

Kosmetyki z kolagenem – jakie wybrać? Te z kolagenem syntetycznym czy zwierzęcym?

Kolagen stosowany w medycynie estetycznej i w kosmetykach może mieć dwojakie pochodzenie: odzwierzęce lub syntetyczne. Kolagen syntetyczny powstał w laboratorium na Uniwersytecie Rice (USA) i stosowany jest bardzo często w zabiegach leczniczych odbudowujących skórę w przypadku blizn i rozstępów.

W kosmetykach najczęściej stosowany jest jednak kolagen odzwierzęcy. Nie daj się jednak nabrać producentom kosmetyków. Bardzo często do ich produkcji używa się także tzw. kolagenu roślinnego, który w rzeczywistości nie istnieje! Kolagen jest bowiem białkiem, które występuje tylko u zwierząt. Kolagen roślinny jest więc pochodną kolagenu, która nie posiada wszystkich jego właściwości.

Zwróć uwagę także na hydrolizaty kolagenowe, które w porównaniu do kolagenu wykazują słabsze działanie. Najpopularniejszym jest żelatyna, która wzmacnia chrząstkę stawową, a także pomaga rosnąć paznokciom i włosom.

 

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska

Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.

Poprzedni artykuł Ból w klatce piersiowej to nie musi być zawał! Poznaj objawy zespołu Tietzego
Następny artykuł Emocjonalny jednorożec, czyli przyjaźń po związku
Przeczytaj też
Uroda C jak cera dojrzała – odkryj niezwykłe właściwości zwykłej witaminy C

C jak cera dojrzała – odkryj niezwykłe właściwości zwykłej witaminy C

21.07.2017
Uroda Czy kosmetyki na cellulit w ogóle działają?

Czy kosmetyki na cellulit w ogóle działają?

23.08.2017
Uroda Jak działają kosmetyki ujędrniające brzuch? Co w nich siedzi?

Jak działają kosmetyki ujędrniające brzuch? Co w nich siedzi?

16.09.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie