Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Mokry kaszel, a może… suchy? Jak je odróżnić?

Mokry kaszel, a może… suchy? Jak je odróżnić?

Kaszel suchy czy mokry? Z pewnością każdy, kto choć raz zachorował na grypę lub przeziębienie, zadawał sobie to pytanie, gdyż kaszel to jeden z najczęstszych objawów infekcji. Zrozumienie różnic między kaszlem suchym a mokrym jest bardzo istotne. Ponieważ mają one różne przyczyny, to inaczej się je leczy.

Kaszel suchy i mokry niekiedy trudno od siebie odróżnić, głównie dlatego, że mokry, czyli z zalegającą wydzieliną w oskrzelach, często na początku daje objawy typowe dla kaszlu suchego – uporczywego i nieproduktywnego.

Co to jest kaszel suchy?

Kaszel suchy, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się brakiem zalegającej wydzieliny w oskrzelach i nie objawia się jej odkrztuszaniem.

Kaszel suchy może być spowodowany:

  • reakcją alergiczną (w przebiegu np. alergii sezonowej)
  • infekcją
  • może być również objawem poważniejszych chorób

Szczegółowo opisałam ten rodzaj kaszlu i sposoby walki z nim w artykule „Suchy kaszel jak suchy żart. Bywa męczący”.

Co to jest mokry kaszel?

Ten rodzaj kaszlu nazywa się inaczej produktywnym.

Najczęściej kaszel mokry można zaobserwować w przebiegu:

  • infekcji bakteryjnych
  • infekcji wirusowych
  • gruźlicy

Jak już wspomniałam wcześniej, mokry kaszel charakteryzuje się obecnością wydzieliny  plwociny, którą odkrztuszasz, kiedy kaszlesz. Może mieć ona najróżniejszy charakter – bywa biaława, żółta lub nawet zielona. Niekiedy może być w niewielkim stopniu podbarwiona krwią, jeśli Twoje drogi oddechowe są podrażnione. Natomiast w przypadku gruźlicy można zaobserwować tzw. krwioplucie – bardzo groźny objaw, który świadczy o zaawansowaniu choroby.

Obecność wydzieliny świadczy o infekcji w drogach oddechowych.

Wydzielina w swoim składzie zawiera między innymi martwe oraz żywe drobnoustroje, które zaatakowały Twój organizm. Można więc powiedzieć, że kaszel mokry jest Twoim sprzymierzeńcem w walce z infekcją, bo pomaga oczyścić organizm z chorobotwórczych wirusów i bakterii. Jest odpowiedzią organizmu na podrażnienie zakończeń nerwowych obecnych w drogach oddechowych – kaszel oczyszcza je ze zbyt dużej ilości zalegającego śluzu.

Kaszel suchy a mokry? Czym jeszcze się różnią? Kaszel mokry jest mniej gwałtowny i męczący niż kaszel suchy. Często kaszlesz „na żądanie”, kiedy odczuwasz potrzebę odkrztuszenia wydzieliny. Ten rodzaj kaszlu ma charakterystyczny mokry, bulgoczący dźwięk, któremu towarzyszy uczucie, jakby coś „odrywało się” od ścianek dróg oddechowych.

W odróżnieniu od kaszlu suchego, który zazwyczaj pojawia się na samym początku infekcji, kaszel mokry jest typowy dla środkowej fazy choroby, a objawy zazwyczaj utrzymują się przez kilkanaście dni. Kaszel suchy z kolei trwa zazwyczaj przez 2  3 dni. Można więc powiedzieć, że kaszel mokry często jest niejako „przedłużeniem” kaszlu suchego w czasie zakażenia.

Kaszel mokry – jak z nim walczyć?

Aby złagodzić kaszel mokry i przyśpieszyć jego wyleczenie niezbędne jest stosowanie odpowiednich środków.

Na kaszel mokry stosuje się dwa rodzaje leków:

  • środki mukolityczne
  • środki wykrztuśne

Leki mukolityczne rozrzedzają zalegającą wydzielinę i zmniejszają jej lepkość, co skutkuje łatwiejszym odkrztuszaniem śluzu. Do tych preparatów należy między innymi acetylocysteina.

Leki wykrztuśne z kolei działają na zasadzie pobudzania odruchu kaszlowego i nie wpływają na gęstość samej wydzieliny. Do leków wykrztuśnych zaliczyć można ambroksol oraz bromheksynę.

inhalacje na kaszel

Oprócz stosowania powyższych preparatów skuteczne mogą okazać się inhalacje. Najczęściej w tym celu stosuje się inhalacje olejkami eterycznymi (np. tymiankowym, eukaliptusowym czy miętowym), które pobudzają zakończenia nerwowe w drogach oddechowych i tym samym wzmagają odruch kaszlowy.

Po zażyciu leków lub zrobieniu inhalacji pomocne może okazać się również oklepywanie pleców. Ma ono na celu wywołanie ruchu wydzieliny w drogach oddechowych oraz usprawnienie odkasływania. Wykonuje się je w pozycji siedzącej lub leżącej na boku.

Agnieszka Dusza
Agnieszka Dusza, Farmaceuta

Kocham ludzi i podróże – najlepiej te niezaplanowane, pozwalające odkryć to, co nieznane! Śmiech uważam za najlepsze lekarstwo, a rower za najlepszą formę komunikacji. Lubię stawiać sobie nowe cele i wyzwania... I co teraz rzadkie – cieszy mnie moja praca ;)

Poprzedni artykuł Przepis na święta – jarski pasztet z fasoli i soi
Następny artykuł Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach
Przeczytaj też
Zdrowie Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?

Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?

15.07.2017
Zdrowie Suchy, męczący kaszel – czy to zapalenie oskrzeli? [OBJAWY]

Suchy, męczący kaszel – czy to zapalenie oskrzeli? [OBJAWY]

06.11.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie