Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Na jakim Ty świecie żyjesz? Uzależnienie od Internetu

Na jakim Ty świecie żyjesz? Uzależnienie od Internetu

Od komputera i Internetu można uzależnić się w podobnym stopniu jak od alkoholu czy narkotyków. Problem dotyczy nie tylko młodych ludzi czy dzieci, ale także dorosłych. Jak się objawia uzależnienie od Internetu,  jak z nim walczyć i gdzie szukać pomocy?

Cyfrowa technologia informacyjna to nasza codzienność. Mamy do niej dostęp o każdej porze i prawie wszędzie. Żyjemy online - robimy zakupy, płacimy w sieci, zarabiamy przez Internet i dzięki niemu.

Internet ma sprzyjać rozwojowi i polepszać jakość życia, ale niekiedy może stać się zagrożeniem.

Osoby uzależnione mają problemy z komunikacją „na żywo” i z pamięcią, ciągle towarzyszy im niepokój, pojawia się depresja i mają mało ruchu,

Uzależnienie od Internetu: objawy 

Jakie symptomy mogą świadczyć o uzależnieniu od komputera lub Internetu? Jeśli zaobserwowałeś u siebie lub bliskiej osoby większość z niżej wymienionych, pomyśl o konsultacji terapeutycznej.

1. Za każdym razem planujesz kolejne aktywności w sieci, myślisz o nich i jesteś podekscytowany, że niedługo siądziesz do komputera.

2. Masz okazję wyjść spotkać się ze znajomymi, spędzić czas w plenerze, ale wybierasz wieczór w domu przed komputerem, bo sprawia Ci to większą przyjemność.

3. Jesteś rozdrażniony, nerwowy, zaniepokojony i rozkojarzony, gdy okazuje się, że nie bedziesz mieć dostępu do sieci przez dłuższy czas, odczuwasz spory dyskomfort.

4. Nie znajdujesz czasu na codzienne obowiązki, ukrywasz swoje uzależnienie od Internetu, co prowadzi do konfliktów miedzy Tobą a Twoimi bliskimi.

5. Korzystanie z sieci pozwala Ci zapomnieć o problemach, nieprzyjemnych przeżyciach i uczuciach.

6. Próbujesz, ale nie potrafisz zrezygnować ani kontrolować czasu spędzanego w Internecie. Nie zwracasz uwagi na komentarze bliskich, że nie ma z Tobą kontaktu.

7. Zaczynasz mieć problemy zdrowotne, społeczne lun finansowe w związku ze zbyt częstym korzystaniem z Internetu.

Jak walczyć z uzależnieniem od Internetu?

Po pierwsze ważne jest byś zrozumiał, na czym polega problem i od czego właściwie musisz się uwolnić. Swoje stany emocjonalne regulujesz za pomocą Internetu i w tym tkwi największe zagrożenie. Jak zerwać z nałogiem?

Jak przy każdym uzależnieniu najlepszą metodą jest stopniowe ograniczanie. W tym przypadku spróbuj zredukować ilość czasu, jaką spędzasz w Internecie i częściowo zastąp tę aktywność innymi. Zacznij wychodzić ze znajomymi. Organizujcie „eventy” np. na Facebooku, ale spotykajcie się „w realu”. Pomyśl też o rzeczach (najlepiej bardziej czasochłonnych), które lubisz robić, a dostęp do sieci nie jest przy nich konieczny. Zaplanuj i stopniowo wykonuj swój plan (np. naprawa roweru, przemeblowanie pokoju, aranżacja tarasu, projekty fotograficzne, projekt filmowy).

Jeśli lubisz gry komputerowe, zaplanuj ze znajomymi wyjście na paintball albo sami przygotujcie grę w plenerze. Zabawa, prawdziwe emocje plus integracja gwarantowane! Pomocne okażą się wszelkie aktywności fizyczne. Zapisz się na siłownię, sztuki walki lub taniec. Będziesz tam chodzić regularnie, a przy okazji rozładujesz napięcie psychoruchowe wynikające z odcięcia się od Internetu.

Zadbaj, żeby zawsze, kiedy korzystasz z komputera, ktoś bliski był obok Ciebie. Rozmawiaj z nim. Nie ukrywaj się w sieci i nie używaj pseudonimów. W walce z uzależnieniem mogą Ci pomóc także techniki relaksacyjne, które łagodzą stres, np. joga, medytacja czy głębokie oddychanie.

Uzależnienie od Internetu: test 

Test uzależnienia od Internetu można znaleźć chociażby na stronie portalu psychologia.net oraz centrumdobrejterapii.pl.

Ma on charakter orientacyjny, a jego wynik nie jest jednoznaczną diagnozą.

Uzależnienie od Internetu: leczenie 

W przypadku uzależnienia od Internetu możesz liczyć na profesjonalną konsultację wykwalifikowanych specjalistów. Doświadczeni w temacie terapeuci i psychologowie są przygotowani na ocenę i pomoc w leczeniu zaburzeń i uzależnień behawioralnych, także tych związanych z siecioholizmem. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem, skontaktuj się np. z Centrum Dobrej Terapii (tel. 12 264 17 41) lub inną placówką o podobnym charakterze. Ośrodek, w którym zajmują się dokładnie tego typu uzależnieniami to SPZOZ Centrum Odwykowe w Warszawie.

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska

Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.

Poprzedni artykuł Nadciśnienie tętnicze - leczenie [Porady lekarza]
Następny artykuł Joga w domu – skąd brać inspiracje do ćwiczeń?
Przeczytaj też
Emocje Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

03.07.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.