Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Otyłość a seks – lekarz rozprawia się z mitami

Otyłość a seks – lekarz rozprawia się z mitami

Z dostępnych danych na temat seksualności, wynika, że osoby otyłe podejmują aktywność seksualną tak samo często, jak osoby o prawidłowej wadze ciała. Problem zaczyna się jednak, gdy do głosu dochodzą choroby często towarzyszące otyłości, które mogą powodować zaburzenia seksualne. W konsekwencji mogą one wpływać bardzo negatywnie na psychikę osoby otyłej i sprawić, że przestaje być zainteresowana współżyciem. Zobacz, jak otyłość i towarzyszące jej choroby wpływają na seks.

Powikłania otyłości: na co narażone mogą być osoby otyłe?

Rozwojowi otyłości towarzyszy wiele niekorzystnych następstw chorobowych, takich jak: wzrost częstotliwości występowania choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, hiperlipidemii i cukrzycy typu II, co w rezultacie prowadzi do powstania przedwczesnych zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

Otyłość prowadzi również do zmian kostno-stawowych, sprzyja powstawaniu żylaków kończyn dolnych i pogarsza przebieg kliniczny chorób układu pokarmowego i oddechowego oraz przyczynia się do powstania zaburzeń w sferze seksualnej w wielu różnych mechanizmach.

U otyłych częściej niż u osób o prawidłowej masie ciała obserwuje się zmienioną dynamikę uwalniania insuliny, co jest bezpośrednią przyczyną prowadzącą do cukrzycy.

Cukrzyca, wywołując zmiany głównie w naczyniach krwionośnych i obwodowym układzie nerwowym, wiąże się często z zaburzeniami w sferze seksualnej, polegającymi zwykle na osłabieniu libido u obydwu płci.

waga

Jak nadciśnienie tętnicze wpływa na libido?

Otyłość jest najsilniejszym czynnikiem predysponującym do rozwoju nadciśnienia tętniczego (NT). Wykazano, że aż 80% przypadków nadciśnienia tętniczego w Polsce wiąże się ze wzrostem masy ciała. Oba te stany kliniczne − otyłość i nadciśnienie tętnicze − to swoiste perpetuum mobile: im większa otyłość, tym wyższe ciśnienie tętnicze, a im wyższe ciśnienie tętnicze, tym większa skłonność do przyrostu masy ciała.

Istnieje wiele czynników związanych z występowaniem zaburzeń sprawności seksualnej u pacjentów z NT, spośród których obniżenie wydzielania neuroprzekaźnika, jakim jest tlenek azotu (NO), wydaje się najistotniejsze. Substancja ta odpowiada za rozkurcz naczyń, a więc jej niedobór prowadzi do zaburzeń w krążeniu, w tym w narządach płciowych także. W konsekwencji wszystkich opisanych zjawisk dochodzi do obniżonego poziomu libido, niezdolności do uzyskania lub utrzymania erekcji, czy przedwczesnego lub opóźnionego wytrysku nasienia.

Nie bez znaczenia są leki stosowane w terapii NT, które mogą również nasilać problemy z erekcją, na co trzeba zwrócić uwagę przy ich doborze.

Jak otyłość u mężczyzn może wpływać na udany seks?

Otyłość a problemy z erekcją to realne ryzyko. Na problemy z potencją mogą mieć na nią wpływ choroby związane z układem krążenia, o których już wspomniałem.

Np. cukrzyca może prowadzić do zaburzeń erekcji i zjawiska wytrysku wstecznego. Na wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń seksualnych u mężczyzn wpływają: czas trwania cukrzycy, niedostateczna kontrola wartości glikemii oraz obecność innych przewlekłych powikłań, w tym uszkodzenia naczyń krwionośnych i struktur nerwowych.

Nie bez znaczenia mogą też być stany zapalne napletka, żołędzi czy cewki moczowej, najczęściej o charakterze grzybiczym. W populacji chorujących jednocześnie na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze zaburzenia erekcji występuję u 67% pacjentów, z czego 12% ma ciężką postać tej dysfunkcji.

kobieta

Czy otyłość u kobiet może wpływać na seks?

Chorobą, która ma wpływ na życie seksualne kobiet z nadwagą jest cukrzyca. Do najczęstszych zaburzeń seksualnych występujących u kobiet chorujących na cukrzycę należą oziębłość płciowa, czy zaburzenia lubrykacji (zaburzenia naturalnego nawilżania pochwy), które są czynnikami sprzyjającymi występowaniu bolesności podczas stosunku płciowego (dyspareunia).

Bolesność może być również spowodowana stanami zapalnymi dróg rodnych lub zaburzeniami funkcji pęcherza moczowego i jego przepełnieniem.

Psychologiczna blokada przed seksem?

Zaburzenia seksualne u osób otyłych mogą mieć także podłoże psychologiczne. Częstymi problemami psychologicznymi w tym wypadku są: niska samoocena, brak akceptacji swojego ciała, stany depresyjne prowadzące do obniżenia libido. Poczucie braku atrakcyjności własnego ciała, lęk przed oceną ze strony partnera/partnerki i wstyd to uczucia, które towarzyszą wielu osobom z nadwagą i otyłością.

Taką psychologiczną blokadę przed seksem można jednak próbować pokonać udając się po pomoc do specjalisty (seksuologa lub psychologa) lub otwartą rozmową z partnerem, czy partnerką.

seks

Czy jest na to „lek”: czyli jak zrzucenie wagi wpływa na erekcję i libido?

Wiele badań naukowych potwierdza, że zrzucenie wagi np. przez odpowiednią dietę, stosowanie leków obniżających łaknienie, psychoterapię, odpowiednio dobraną aktywność fizyczną, wyrównanie cukrzycy oraz stosowanie nowoczesnych leków regulujących ciśnienie tętnicze, przywraca prawidłowe funkcje seksualne.

Dysfunkcje seksualne nie są najbardziej niebezpiecznymi dla życia powikłaniami związanymi z otyłością. Jednak obietnica poprawy jakości życia seksualnego związanego z rzuceniem nadwagi, może być dobrym impulsem do zmiany swojego ciała.

Otyłość, której nie towarzyszą żadne zmiany chorobowe, nie stanowi jednak żadnego przeciwwskazania do utrzymywania zdrowego i regularnego życia seksualnego

Piotr Sobolewski
Piotr Sobolewski, lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam temat dermatologii estetycznej i procesu starzenia się skóry, aby pomóc moim pacjentom utrzymać skórę w zdrowej kondycji przez jak najdłuższy czas.

Poprzedni artykuł Zapalenie zatok − częste powikłanie po grypie
Następny artykuł Po co i jak ćwiczyć mięśnie Kegla? 4 korzyści dla zdrowia i… sypialni
Przeczytaj też
Seks Temperatura związku poniżej zera. Jak urozmaicić seks?

Temperatura związku poniżej zera. Jak urozmaicić seks?

06.07.2017
Seks Seks na łonie natury – nietypowe miejsca na seks

Seks na łonie natury – nietypowe miejsca na seks

09.08.2017
Seks Seks a cukrzyca – jak cukrzyca wpływa na życie seksualne?

Seks a cukrzyca – jak cukrzyca wpływa na życie seksualne?

30.09.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie