Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Po czym poznać, że to demencja starcza?

Po czym poznać, że to demencja starcza?

Bliska Ci osoba ostatnio inaczej się zachowuje, ma problemy z koncentracją i często zapomina. Przeczytaj, czy to może być demencja starcza, jakie są jej objawy, w jakim wieku się pojawia i kiedy iść do lekarza.

Co to jest demencja starcza i kto na nią choruje?

Demencja, czyli otępienie, jest terminem obejmującym szereg chorób, które powodują uszkodzenie komórek mózgu. W ich wyniku następuje znaczne i postępujące upośledzenie funkcji intelektualnych.

Choroby otępienne pojawiają się już od 50. roku życia, ale najczęściej rozpoczynają się po 65. roku życia. Choruje na nie około 5 procent 65-latków, a w grupie powyżej 80 lat – od 40 do 50 procent.

Demencja starcza objawy, które powinny Cię zaniepokoić

U osoby z otępieniem pojawiają się problemy z pamięcią, orientacją, mową. Chorobą, która spowalnia myślenie, a także wpływa na zaburzenia zachowania również jest demencja starcza.

Objawy otępienia, szczególnie te pierwsze, pojawiają się bardzo powoli i są dość niecharakterystyczne, przez co mogą pozostać niezauważone przez osoby z najbliższego otoczenia. Początkowo dochodzi do utraty możliwości wchłonięcia nowej wiedzy, pojawiają się także kłopoty z pamięcią świeżą.

Demencja. Objawy, które mogą wskazywać na tę chorobę

  • chory może stać się zapominalski (zapomina o umówionych wizytach, chowa i gubi rzeczy osobiste), traci poczucie czasu
  • gubi się w znajomych miejscach.

Wraz z postępem choroby symptomy stają się wyraźniejsze. Twój krewny może nie pamiętać o niedawnych wydarzeniach, zapominać imion, gubić się we własnym domu, mieć problemy z komunikacją, a jego zachowanie może się znacząco zmienić. Do tego mogą dojść trudności z używaniem odpowiednich słów, liczeniem i pisaniem.

Pierwsze problematyczne sytuacje w życiu codziennym to np. niemożność zaplanowania zakupów czy kłopoty z terminowym płaceniem rachunków. Później następuje najczęściej powolne odsuwanie się od życia społecznego, niechęć do kontaktów z innymi, tak aby ukryć własne słabości. Chorzy tracą także swoje zainteresowania. Otępienie starcze to również zaburzenia zachowania – nadmierna impulsywność na zmianę z apatią, płaczliwość i drażliwość czy rozchwianie emocjonalnie.

Gdy demencja osiąga duży stopień zaawansowania, chorzy nie są w stanie radzić sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak ubieranie się, mycie czy gotowanie. Stają się całkowicie zależni od innych. Zaburzenia pamięci są znaczne, a oznaki fizyczne oczywiste. Osoba z zaawansowanym otępieniem nie jest świadoma czasu ani miejsca, w jakim się znajduje, ma problem z rozpoznawaniem przyjaciół i rodziny oraz porusza się z trudnością.

Tak wygląda demencja starcza, gdy objawy tego schorzenia są wynikiem choroby Alzheimera.

Drugą przyczyną zaburzeń czynności poznawczych jest tzw. otępienie mieszane, gdzie występują zarówno miażdżyca, jak i choroba Alzheimera. Istnieje bardzo wąska grupa chorych, która ma otępienie zapisane w genach – w rodzinie jest przenoszona mutacja, która powoduje zachorowanie. Dotyczy ona jednak wczesnych zachorowań, tych, które pojawiają się około 50. roku życia.

starsza osoba

Co robić, gdy pojawią się objawy otępienia?

Pierwsze objawy otępienia mogą być niedostrzegalne dla samego chorego. Pomimo drobnych problemów intelektualnych chorzy mogą nadal sprawnie funkcjonować w swoim otoczeniu. Zwykle to Ty jako najbliższa osoba, pierwsza zauważysz zmiany w zachowaniu członka rodziny, kłopoty z pamięcią oraz codziennymi obowiązkami.

Demencja starcza. Objawy, które wskazują, że trzeba zgłosić się do lekarza:

  • trudności z doborem słów
  • problemy z rozpoznawaniem i nazywaniem rzeczy
  • gwałtowne zmiany zachowania
  • problemy z pamięcią

Otępienie jest chorobą, która zazwyczaj postępuje powoli, ale szybkie postawienie diagnozy daje możliwość wdrożenia leczenia.

Im wcześniej uda się wykryć chorobę, tym szybciej można zareagować i zahamować jej postęp za pomocą leków i rehabilitacji.


Mimo że leczenie farmakologiczne z reguły nie powoduje spektakularnej poprawy, to spowalnia chorobę. Natomiast połączenie ćwiczenia pamięci oraz środków farmakologicznych daje zdecydowanie lepszy efekt niż same leki.

Magdalena Stoczyńska
Magdalena Stoczyńska, lekarz

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest moja pasją, a w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pomagają mi liczne kursy, szkolenia oraz sympozja naukowe. Na co dzień dbam o dobry kontakt z pacjentem – możliwie dokładnie i jasno tłumacząc przyczyny dolegliwości oraz możliwości ich leczenia.

Poprzedni artykuł O czym może świadczyć mrowienie w palcach?
Następny artykuł 6 kosmetyków MUST HAVE na zimowe problemy z suchą skórą
Przeczytaj też
Zdrowie Demencja starcza – etapy choroby

Demencja starcza – etapy choroby

01.10.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie