Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Pokrzywka alergiczna – czym jest, skąd się bierze i jak wygląda?

Pokrzywka alergiczna – czym jest, skąd się bierze i jak wygląda?

Czerwone, uniesione zmiany skórne z towarzyszącym świądem? Być może to pokrzywka… To częste schorzenie dermatologiczne przebiega w różnych formach, dlatego warto być czujnym i reagować szybko, by zahamować rozwój objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać tę chorobę, jakie rodzaje można wyróżnić i jak ją leczyć?

Jak wygląda pokrzywka?

Pokrzywka może pojawić się w każdym wieku. Typowym wykwitem skórnym jest tak zwany bąbel pokrzywkowy.

Poznaj 3 cechy bąbla pokrzywkowego!

1) Obrzęk (różnej wielkości) pojawia się nagle i zazwyczaj otoczony jest rumieniową obwódką.

2) Zmiany skórne swędzą, a czasem pieką.

3) Bąble mają charakter przemijający (ustępują zwykle bez pozostawienia śladu w ciągu 1-24 godzin).

W rzadszych przypadkach jedynym objawem może być obrzęk naczynioruchowy. Zdarza się jednak, że towarzyszy on też bąblom pokrzywkowym. Czym jest? To nagle pojawiający się obrzęk skóry i tkanki podskórnej. Czasami obejmuje błony śluzowe jamy ustnej, gardła, a nawet krtani. Towarzyszy mu częściej ból niż świąd, a skóra pokrywająca obrzęk najczęściej pozostaje niezmieniona lub widać na niej dyskretny rumień.

Jak dochodzi do rozwoju pokrzywki?

Mechanizm powstawania pokrzywki jest złożony i nie do końca znany. Najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój objawów jest histamina, czyli substancja produkowana i uwalniana przez specyficzne komórki układu odpornościowego - mastocyty.

Histamina powoduje, w miejscu uwolnienia, rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększa przepuszczalność ich ścian, co w efekcie wywołuje zwiększony przepływ krwi i przesięk lokalny osocza. Substancja ta wywołuje rumień i obrzęk.

Wyrzut histaminy może spowodować wiele różnych czynników. Ich identyfikacja jest podstawą diagnostyki i skutecznego leczenia.

W zależności od czynnika wywołującego pokrzywkę, wyróżnia się kilka jej podtypów:

  • pokrzywka z zimna,
  • pokrzywka z ciepła,
  • pokrzywka z ucisku,
  • pokrzywka słoneczna,
  • pokrzywka wodna,
  • pokrzywka cholinergiczna (związana z wysiłkiem fizycznym),
  • pokrzywka wibracyjna,
  • pokrzywka kontaktowa (uczuleniowa reakcja na kontakt z alergenem),
  • pokrzywka polekowa (najczęściej z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. paracetamol, ibuprofen itp.).

W wielu przypadkach nie udaje się znaleźć jednoznacznej przyczyny tej choroby. Wtedy określa się pokrzywkę jako spontaniczną lub idiopatyczną.

Pokrzywka alergiczna – ostra czy przewlekła?

Ze względu na czas trwania objawów, wyróżnia się ostrą pokrzywkę alergiczną (poniżej 6 tygodni) i pokrzywkę przewlekłą alergiczną (6 tygodni lub dłużej).

O ile pokrzywka ostra może pojawić się raz w życiu każdego człowieka, o tyle przewlekła ma tendencję do nawrotów, przyczyniając się w dużym stopniu do pogorszenia jakości życia osoby chorej.

Nigdy nie wiadomo, gdzie i w którym momencie pojawi się pokrzywka na skórze. Dlatego w przypadku pokrzywki przewlekłej, przejdź dokładną diagnostykę dermatologiczną, aby znaleźć przyczynę jej nawrotów!

W zależności od obserwacji pacjenta i innych zgłaszanych przez niego objawów, wykonuje się szereg badań diagnostycznych.

Trzeba wykluczyć ogniska utajonej infekcji w konsultacji:

Dodatkowo przeprowadza się próby prowokacyjne z czynnikami fizycznymi oraz z lekami, np. próbę aspirynowa.

Należy też wziąć pod uwagę tło alergiczne i wykonać testy alergologiczne. W niektórych sytuacjach wskazane jest badanie histopatologiczne wycinka ze zmiany skórnej.

Pokrzywka – zapobiegać czy leczyć?

Leczenie pokrzywki uzależnione jest od stopnia zaawansowania objawów. W łagodnych przypadkach, kiedy zmiany skórne są obecne na niewielkim obszarze skóry, stosuje się leki z grupy przeciwhistaminowych.

Jeśli dojdzie do zajęcia dużej powierzchni skóry lub pojawi się obrzęk naczynioruchowy w zakresie jamy ustnej, gardła, z towarzyszącym uczuciem przeszkody w drogach oddechowych i dusznością, konieczne jest zastosowanie preparatów sterydowych w postaci iniekcji lub nawet hospitalizacja.

Dlatego właśnie ważna jest Twoja czujność i szybka reakcja, by nie dopuścić do rozwoju symptomów zagrażających życiu. Najważniejsza jest jednak profilaktyka - należy unikać czynników wywołujących objawy pokrzywki.

Piotr Sobolewski
Piotr Sobolewski, lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam temat dermatologii estetycznej i procesu starzenia się skóry, aby pomóc moim pacjentom utrzymać skórę w zdrowej kondycji przez jak najdłuższy czas.

Poprzedni artykuł Osteoporoza – profilaktyka w 5 prostych krokach
Następny artykuł Nadciśnienie tętnicze - leczenie [Porady lekarza]
Przeczytaj też
Zdrowie Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna

Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna

19.07.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie