Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Profilaktyka astmy − czy to w ogóle możliwe?

Profilaktyka astmy − czy to w ogóle możliwe?

Na rozwój astmy wpływa wiele czynników − mogą mieć one podłoże genetyczne, ale także środowiskowe. Jest chorobą, która może znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie, tak dorosłym, jak i dzieciom. Dlatego tak ważna jest jej profilaktyka. Pytanie tylko: czy w przypadku tej choroby możemy mówić o czymś takim, jak jej zapobieganie? Astma − zobacz, czym jest ta choroba i czy możesz się przed nią zabezpieczyć?

Astma − co to takiego?

Astma oskrzelowa jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, charakteryzująca się epizodami nawrotów odwracalnej obturacji oskrzeli − czyli zwężenia światła oskrzeli, co prowadzi do powstania objawów takich jak kaszel, świsty, czy duszność.

Etiopatogeneza astmy jest wieloczynnikowa: rolę w jej postawaniu odgrywają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.

Astmę możemy podzielić na dwie podgrupy: astmę atopową (alergiczną, zewnątrzpochodną, wywołaną przez różne alergeny) oraz nieatopową (niealergiczną, wewnętrzną, nie ma związku z uczuleniami).

Astma jest bardzo częstą chorobą wieku dziecięcego. Szacuje się, że może chorować na nią aż od 5 do 30% dzieci na całym świecie.

Astma oskrzelowa

Jakie są najczęstsze dolegliwości przy astmie?

Choroba ta może znacznie wpłynąć na funkcjonowanie i jakość życia zarówno dorosłych, jak i dzieci. Towarzyszą jej często przykre objawy takie jak: duszność, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, czy napadowy, suchy kaszel. Często dochodzi do zaostrzenia objawów podczas uprawiania wysiłku fizycznego, w trakcie infekcji, na zimnym powietrzu, w nocy lub zaraz po przebudzeniu. Czasami objawy także nasilają się pod wpływem silnych emocji.

Astma często współwystępuje także z innymi chorobami o podłożu atopowym, taki jak katar sienny, czy atopowe zapalenie skóry. Przechodzenie chorób atopowych jednej postaci w drugą, nazywamy marszem atopowym.

Leczenie astmy − na czym polega?

Głównym priorytetem leczenia astmy jest hamowanie procesu zapalnego oraz obturacji oskrzeli. Najczęściej stosuje się terapię z wziewnych glikokortykosteroidów (tłumiących procesy zapalne w drogach oskrzelowych), wziewne β2-mimetyki (leki rozszerzające oskrzela, łagodzące objawy choroby) oraz w niektórych przypadkach leki przeciwleukotrienowe.

Inhalacje na astmę u dzieci

Jak może wyglądać profilaktyka astmy?

Skuteczność zapobiegania rozwojowi astmy jest wątpliwa. Jednak wczesne rozpoznanie i odpowiednio szybko wprowadzone działania profilaktyczne mogą poprawiać przebieg choroby, zmniejszyć stan zapalny dróg oddechowych, poprawić wentylację płuc, zmniejszyć liczbę powikłań oraz uzyskać kontrolę nad chorobą.

Do czynników mogących wpływać na rozwój astmy u dzieci, jest palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży oraz karmienia piersią. Prawidłowe odżywienie matki w ciąży oraz właściwy poziom witaminy D również mogą wpływać na rozwój układu oddechowego dziecka. Nie ma jednak możliwych metod prenatalnych służących zapobieganiu powstania choroby. 

Ważne natomiast są działania, które będą hamowały postęp choroby i kontrolowały jej objawy. Konieczna do tego jest dobra współpraca lekarza i pacjenta oraz przestrzegania zaleceń terapeutycznych. Do czynników mogących wpływać na zmniejszenie dolegliwości jest zmiana klimatu na górski czy nadmorski, co wiąże się z zmniejszeniem zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo z uwagi na zwiększoną wilgotność powietrza z jodem czy chlorkiem sodu, dochodzi do ułatwienia oczyszczania dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.

Profilaktyka astmy

Alergia a astma − jak wygląda profilaktyka napadów astmatycznych?

W przypadku postaci alergicznej astmy, można uzyskać poprawę i rzadsze zaostrzenia choroby poprzez unikanie prowokujących alergenów, co jednak może wiązać się z trudnościami i co, niestety, nie u wszystkich pacjentów działa.

Objawy może nasilać także dym papierosowy zarówno w formie czynnego, jak i biernego palenia. 

Jeśli chodzi natomiast o astmę zawodową, wywołaną przed niektóre czynniki w miejscu pracy, najlepszym sposobem jest unikanie alergenów, poprzez np. zmianę miejsca pracy.

Postępowanie w przypadku astmy powinno być nakierowane na odpowiednio dobrane do codziennych aktywności terapię (leki przeciwzapalne oraz rozszerzające drogi oddechowe) oraz unikanie potencjalnych czynników zaostrzających (alergenów, dymy papierosów).

Kiedy do napadów astmy dochodzi podczas wysiłku fizycznego, istotne jest odpowiednie przygotowanie i stopniowe zwiększanie rodzaju wysiłku. Niekiedy ciężkie zaostrzenia astmy wymagają leczenia szpitalnego. 

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska, lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.

Poprzedni artykuł Wyczerpanie nerwowe − 5 sposobów jak ukoić zszargane nerwy
Następny artykuł 7 sposobów, jak dbać o oczy w okresie grzewczym
Przeczytaj też
Zdrowie Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna

Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna

19.07.2017
Zdrowie Astma oskrzelowa: 6 rzeczy, które powinien wiedzieć o niej chory

Astma oskrzelowa: 6 rzeczy, które powinien wiedzieć o niej chory

19.02.2018

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie