Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Przeziębienie a grypa – jak je odróżnić?

Przeziębienie a grypa – jak je odróżnić?

Zatkany nos, katar, złe samopoczucie, temperatura - każdy doskonale zna te objawy. Pierwsza myśl, jaka Ci się nasuwa? Oho! Grypa! Dopadło i mnie. Ale czy rzeczywiście to zawsze musi być grypa? A może to tylko przeziębienie? Czy takie objawy zawsze zwiastują właśnie tę chorobę? Niekoniecznie! Warto znać  różnicę, bo tak naprawdę grypa i przeziębienie to dwie różne rzeczy.

Co to jest grypa?

Grypa jest chorobą wirusową wywołaną przez wirus grypy, który można podzielić na kilka typów: A, B i C. Najgroźniejsze są wirusy typu A. To one były odpowiedzialne za epidemie, których wynikiem była śmierć ogromnej liczby osób, np. w latach 1918-1919 (tzw. „hiszpanka”) czy w 2009 roku w wyniku świńskiej grypy. Obie pandemie wywołał wirus H1N1.

Jak można zarazić się grypą?

Grypa jest bardzo zaraźliwa i należy na nią uważać. Szerzy się drogą oddechową i niestety w porównaniu do przeziębienia może być bardzo przykra w skutkach. Dane Światowej Organizacji Zdrowia szacują, że rocznie na grypę zapada około 5-15 % populacji. Około 3-5 milionów ludzi ciężko choruje, a co roku umiera na nią 250-500 tysięcy osób. Do grupy podwyższonego ryzyka należą szczególnie starsi ludzie.

Grypa: objawy, po których ją rozpoznasz (lub nie)

Takie objawy jak: złe samopoczucie, uczucie rozbicia, katar, ból głowy powodują, że grypę bardzo trudno rozróżnić od innych wirusów. Na pytanie, czy faktycznie zachorowałaś właśnie na to, dadzą jedynie badania laboratoryjne.

Dla tego schorzenia najbardziej charakterystyczne są poniższe symptomy i to one mogą wskazywać, że właśnie dopadła Cię grypa:

Grypa: leczenie

Jeśli grypa nie daje powikłań , możesz leczyć ją objawowo i stosować leki przeciwgorączkowe, syropy na kaszel czy preparaty wzmacniające układ odpornościowy. Do całkowitego wyleczenia potrzebny Ci będzie odpoczynek i łóżko. Mówiąc potocznie, grypę musisz wyleżeć.

Bardzo ważne, żebyś zabezpieczyła się przed niebezpiecznymi powikłaniami. Istotną rzeczą jest też profilaktyka. Aby wzmocnić organizm jeszcze przed okresem jesienno-zimowym, zaszczep się! Nawet jeśli zachorujesz, powikłania i przebieg będą o wiele słabsze.

Co to jest przeziębienie?

Przeziębienie ma o wiele łagodniejszy przebieg niż grypa. Zazwyczaj mija jak ręką odjął po kilku dniach kuracji Za jego rozwój również odpowiedzialne są wirusy - w około 40-50 %  są to wirusy z grupy rhinowirusów (HRV).

Przeziębienie: objawy

Przeziębieniu towarzyszą: zmęczenie, nieżyt nosa, zapalenie gardła czy zapalenia zatok. Nieleczone może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnej, która będzie wymagać już konsultacji lekarskiej.

Grypa a przeziębienie: różnice i podobieństwa

Z pozoru są to dwie podobne do siebie choroby, ale czy rzeczywiście? Zarówno jedna, jak i druga są chorobami zakaźnymi wywołanymi przez różne wirusy.

Pomimo podobnych symptomów, to grypa może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego od razu warto wiedzieć, z czym mamy do czynienia!

Grypa czy przeziębienie? Na to pytanie pomoże odpowiedzieć Ci poniższa tabela.

Objawy Grypa Przeziębienie
Początek Nagły, gwałtowny początek Objawy nasilają się stopniowo
Temperatura Bardzo wysoka – powyżej 39 stopni, połączona z dreszczami Stan podgorączkowy – 37-38 stopni
Ból gardła Występuje Występuje jako jeden z pierwszych objawów. Może mu towarzyszyć chrypka
Ból głowy Praktycznie zawsze Nie zawsze. Zazwyczaj spowodowany jest zapaleniem zatok
Bóle mięśni i stawów Bardzo intensywne Bardzo rzadko, jeśli się pojawiają mają niewielkie nasilenie
Kaszel Często. Suchy, męczący. Może towarzyszyć mu ból w klatce piersiowej Rzadko. Jeśli się pojawia, to jest suchy i jest wynikiem podrażnienia oskrzeli
Katar Praktycznie nie występuje Bardzo często. Nos jest zatkany, może pojawić zapalenie zatok 
Powikłania Często, m.in. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego Bardzo rzadkie wtórne zakażenia bakteryjne – zatok i gardła

 

Agnieszka Dusza
Agnieszka Dusza, Farmaceuta

Kocham ludzi i podróże – najlepiej te niezaplanowane, pozwalające odkryć to, co nieznane! Śmiech uważam za najlepsze lekarstwo, a rower za najlepszą formę komunikacji. Lubię stawiać sobie nowe cele i wyzwania... I co teraz rzadkie – cieszy mnie moja praca ;)

Poprzedni artykuł Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią
Następny artykuł Choroba samolotowa. Czym jest zakrzepica?
Przeczytaj też
Zdrowie Suchy kaszel, jak suchy żart – bywa męczący

Suchy kaszel, jak suchy żart – bywa męczący

04.07.2017
Zdrowie Żółty, zielony... czy to katar ropny? [Lekarz odpowiada]

Żółty, zielony... czy to katar ropny? [Lekarz odpowiada]

09.08.2017
Zdrowie Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?

Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?

15.07.2017
Zdrowie Zbijać czy nie zbijać gorączki? [OBJAWY]

Zbijać czy nie zbijać gorączki? [OBJAWY]

12.08.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie