Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Puszą się, elektryzują... Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Puszą się, elektryzują... Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Siano, puch – takie określenia przychodzą Ci do głowy jako pierwsze, gdy musisz scharakteryzować swoje włosy? Z pewnością walczysz z ciągłym elektryzowaniem i wirującymi wokół twarzy kosmykami, czyli włosami wysokoporowatymi. Na szczęście są sposoby, aby zminimalizować problem, a nawet pozbyć się go całkowicie.

Włosy wysokoporowate – co to oznacza?

Podstawowym budulcem włosa jest keratyna, melanina, związki mineralne i tłuszcze. Każdy z tych składników pełni określoną rolę i jego brak wpływa na zmianę kondycji włosów oraz pojawienie się licznych problemów. Niedobór tłuszczów, czyli naturalnych emolientów, jest odpowiedzialny za przesuszenie i puszenie się włosów. Stają się one wówczas:

  • kruche,
  • szorstkie,
  • sztywne,
  • łamliwe
  • i mają tendencję do rozdwajania się.

To najgorszy zestaw cech, jaki można sobie wyobrazić. Ale najważniejsze, że są skuteczne sposoby na to, aby pozbyć się uciążliwego problemu i odzyskać zdrowe, lśniące, sprężyste włosy.

Wysokoporowate włosy – dlaczego się pojawiają?

Włosy potrzebują silnego nawilżenia. Kiedy go brakuje i przesuszenie jest bardzo silne, pojawiają się problematyczne objawy. Najczęściej odpowiedzialne są za nie nieprawidłowo przeprowadzone chemiczne zabiegi fryzjerskie, takie jak rozjaśnianie, trwała ondulacja czy koloryzacja z użyciem farb zawierających dodatkowo szkodliwe substancje, jak np. monoetyloamina. W efekcie przeprowadzonych zabiegów, po zakończeniu których łuski włosów nie zostały domknięte, pojawiają się uciążliwe problemy.

Rozchylone łuski włosów nie stanowią skutecznej bariery dla cząsteczek pigmentu, czego efektem jest niska trwałość koloru, ani dla cząsteczek nawilżających, co powoduje silne przesuszenie.

Włosy wysokoporowate mogą występować także u naturalnych blondynek, ponieważ ich włosy są cieńsze i nie zawierają tak dużej dawki składników nawilżających, jak włosy szatynek i brunetek.

Idealna pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Maseczka do włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate wymagają wyjątkowych zabiegów i kosmetyków. Przede wszystkim należy wyeliminować z codziennych rytuałów suszenie oraz prostowanie lub modelowanie z użyciem lokówki. Sprzęty emitujące wysokie temperatury dodatkowo przesuszają włosy i doprowadzają do ich uszkodzeń.

Po każdym myciu należy stosować odżywki, a co trzy dni silnie nawilżające maski, najlepiej takie niewymagające użycia ciepła, aby dodatkowo nie narażać włosów na utratę lipidów.

Idealne kosmetyki dla tego typu włosów to wszystkie, które zwierają ekstrakty z alg morskich, olejki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie profesjonalnych produktów do włosów kręconych, które posiadają mnóstwo składników nawilżających i ograniczających puszenie. Wszak problemy wysokoporowatych włosów są zbieżne z problemami loków.

Włosy wysokoporowate kochają oleje. Warto zaopatrzyć się zatem w czysty olejek np. arganowy, marula, wcierać go we włosy po umyciu i delikatnym osuszeniu miękkim ręcznikiem oraz pozostawić do całkowitego wchłonięcia i wyschnięcia włosów. Wtarte w wysokoporowate włosy oleje można też pozostawić na noc, aby obudzić się z lśniącymi, jedwabistymi kosmykami.

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

O włosy wysokoporowate należy dbać nieustannie, zarówno podczas mycia i zabiegów towarzyszących, jak i podczas stylizacji oraz wizyty u fryzjera.

Stylizacja włosów wysokoporowatych powinna być wykonywana z użyciem pianek i lakierów, które nie zawierają wysuszającego alkoholu i zostać ograniczona do minimum – spięcie w kucyk, związanie luźnego warkocza, ale przede wszystkim pozostawienie do wyschnięcia bez użycia suszarki.

Jeśli konieczne jest wysuszenie włosów, należy zabezpieczyć je produktami chroniącymi przed działaniem wysokich temperatur, nawet do 230°C, suszarkę przełączyć na tryb chłodnego powietrza oraz uruchomić opcję jonizacji. Po zakończonej stylizacji włosy warto spryskać blokerem wilgoci, który tworzy barierę ochronną i zapobiega wnikaniu cząsteczek wilgoci do ich wnętrza, a w efekcie niechcianym problemom.

Ponieważ włosy wysokoporowate są często niewdzięczne do rozczesywania, zaczepiają się i zbijają, warto zaopatrzyć się w grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach i zaczynać rozczesywanie od końców przesuwając się powoli ku górze.

Włosy wysokoporowate u fryzjera

Takie problematyczne włosy lubią fryzjera i częste podcinanie. Ponieważ najczęściej problemy najsilniej widoczne są na końcach, zwłaszcza przy tak modnych koloryzacjach typu ombre, bardzo ważne jest regularne i częste podcinanie włosów.

Bardzo wskazana jest długość włosów pozwalająca na ich spięcie. Kiedy ciągle mają kontakt z ubraniami i szalami, szybciej się uszkadzają i nie mają szans na szybki powrót do wymarzonej kondycji.

Takie włosy nie lubią też cieniowania, metalowych wsuwek, spinek i opasek, cienkich gumek i szczotek z twardym włosiem. Unikaj ich i inwestuj w delikatne dodatki, np. gumki zastąp bawełnianymi bandanami, spinki utrwalającym lakierem bez alkoholu, a szczotki wybieraj takie z naturalnym włosiem.

Inwestuj, gdy masz włosy wysokoporowate, w kosmetyki, które są bezpieczne, mają bogaty odżywczo skład i wiele emolientów. Silne nawilżenie i delikatne traktowanie włosów z problemami pomoże wyeliminować przykre konsekwencje ich przesuszenia.

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska

Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.

Poprzedni artykuł Domowy peeling kawowy na cellulit
Następny artykuł Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?
Przeczytaj też
Uroda Niesamowite właściwości i zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce

Niesamowite właściwości i zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce

03.07.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie