Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Skąd się biorą duszności? Może to tylko stres

Skąd się biorą duszności? Może to tylko stres

Brakuje Ci czasem powietrza i nie możesz złapać tchu? To właśnie są duszności. Podczas takiego napadu wkładasz dużo więcej wysiłku w oddychanie, oddech staje się przyśpieszony, ale bardziej płytki, serce bije szybciej i pojawia się uczucie narastającego niepokoju.

Duszności mogą pojawić się po wysiłku fizycznym (zaniepokoić powinny Cię duszności po stosunkowo niewielkim wysiłku), mogą też wystąpić w spoczynku. Często są też odpowiedzią na intensywne przeżycia emocjonalne. Natomiast szczególnie niebezpieczne są duszności z napadem sinicy.

Skąd biorą się duszności? Przyczyny, które najczęściej je powodują

Duszność pojawia się, kiedy dostarczysz organizmowi zbyt małą ilość tlenu przy jednoczesnym nadmiarze dwutlenku węgla. Ich najczęstszą przyczyną jest po prostu zbyt duży wysiłek fizyczny w stosunku do kondycji Twojego organizmu i związane z tym zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Sytuacja ta może mieć miejsce również podczas przebywania na dużych wysokościach.

Choroby, jakim mogą towarzyszyć duszności:

 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
 • rozedma płuc
 • astma
 • niewydolność serca
 • choroba wieńcowa
 • wady serca
 • zawał

Ostry atak duszności może być też objawem zatorowości płucnej, szczególnie jeśli towarzyszy temu przyśpieszona akcja serca oraz sinica twarzy. Taki stan zagraża życiu i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej!

Duszności mogą pojawić się również w trakcie chorób zakaźnych:

 • w przebiegu zapalenia płuc
 • chorób układu nerwowego
 • chorób metabolicznych, takich jak kwasica
 • w wyniku niedokrwistości lub zatrucia (np. dwutlenkiem węgla, tlenkiem azotu, chlorem lub siarkowodorem)

Kolejną przyczyną duszności, zwłaszcza u małych dzieci, jest obecność ciała obcego w drogach oddechowych. Pojawia się wtedy nagły kaszel lub świst podczas wdechu bez towarzyszących objawów typowych dla zakażenia.

Duszność a stres, czyli kiedy emocje dosłownie pozbawiają Cię oddechu

Jeśli cierpisz na choroby o podłożu emocjonalnym (np. stres, nerwicę czy fobie), dosyć często możesz miewać duszności. Mogą im towarzyszyć również inne objawy, takie jak uścisk i duszności w klatce piersiowej, kołatanie serca lub kłucie w sercu. Niekiedy możesz również uskarżać się na utrudnione nabieranie powietrza do płuc.

Duszności mogą pojawić się również, jeśli nic Ci nie dolega, ale przeżywasz silne emocje. Innym typowym objawem duszności związanych ze stresem jest uczucie tzw. guli w gardle.

duszności w klatce piersiowej, a stres

Jakie są rodzaje duszności?

1. Duszność wdechowa (inaczej zwana sercowa)

Jest skutkiem osłabienia pracy serca, zastoju oraz nadciśnienia w żyłach płucnych, a czasami zwężenia górnych dróg oddechowych. Powietrze ma utrudniony dostęp do pęcherzyków płucnych, więc oddech staje się przyśpieszony i płytki. Ten rodzaj duszności jest charakterystyczna dla niedomogi serca

2. Duszność wydechowa (inaczej płucna)

Związana jest ze zbyt małą elastycznością pęcherzyków płucnych oraz zwężeniem oskrzelików. Można ją zaobserwować w rozedmie płuc, zapaleniu oskrzeli, dychawicy oskrzelowej i innych schorzeniach układu oddechowego. Kłopoty z oddychaniem dotyczą przede wszystkim fazy wydechu, który jest czynnością automatyczną (bierną), co skutkuje zaangażowaniem dodatkowych grup mięśni.

3. Duszność o charakterze mieszanym

Pojawia się, kiedy trudności z oddechem dotyczą zarówno wdechu, jak i wydechu. Pojawia się w przewlekłych oraz podostrych chorobach układu oddechowego zwłaszcza przy jednoczesnych kłopotach układu krążenia oraz serca.

Kiedy nie należy bagatelizować duszności?

Istnieje szereg objawów, których wystąpienie powinno być sygnałem do niezwłocznego kontaktu z doktorem.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wystąpi u Ciebie:

 • duszność spoczynkowa
 • zaburzenia świadomości
 • ból w klatce piersiowej
 • sinica
 • małe wychylenie klatki piersiowej podczas oddechu
 • trzeszczenia
 • nocne poty
 • utrata masy ciała

Atak duszności może mieć wiele przyczyn i właściwa diagnoza ma kluczowe znaczenie dla wyeliminowania groźnych objawów oraz następstw duszności.

Agnieszka Dusza
Agnieszka Dusza, Farmaceuta

Kocham ludzi i podróże – najlepiej te niezaplanowane, pozwalające odkryć to, co nieznane! Śmiech uważam za najlepsze lekarstwo, a rower za najlepszą formę komunikacji. Lubię stawiać sobie nowe cele i wyzwania... I co teraz rzadkie – cieszy mnie moja praca ;)

Poprzedni artykuł Peeling skóry... głowy? Jak działa i czy warto go robić?
Następny artykuł Czy prezerwatywa chroni przed chorobami? Lekarz odpowiada!
Przeczytaj też
Emocje Stres a ból brzucha. Czy to nerwica żołądka?

Stres a ból brzucha. Czy to nerwica żołądka?

09.07.2017
Emocje Męczą Cię objawy stresu? Jak sobie radzić ze stresem?

Męczą Cię objawy stresu? Jak sobie radzić ze stresem?

24.09.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie