Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Smoczek dla noworodka – jak go wybrałam

Smoczek dla noworodka – jak go wybrałam

Moje dziecko kategorycznie odrzuciło smoczek. Mimo to chciałam go włączyć do grona uspokajaczy, przetestowałam ich dziesiątki i przegadałam o nich godziny z innymi mamami. Poniżej przedstawiam podsumowanie poszukiwań i mam nadzieję, że będziesz miała więcej szczęścia i któryś ze smoczków zostanie zaakceptowany przez Twojego małego szefa.

Odruch ssania – niby błaha, a jednak ważna sprawa

Odruch ssania jest pierwszym i niezwykle ważnym instynktem, w jaki wyposażyła nas natura. Rozwija się już w trakcie życia płodowego, a maluchy zaczynają intensywne ćwiczenia poprzez ssanie kciuka jeszcze w łonie matki.

Bez wątpienia jest to najważniejszy odruch gwarantujący przetrwanie i rozwój nowo urodzonemu dziecku. Dlatego tak ważne jest pielęgnowanie tego odruchu w pierwszych miesiącach życia oseska.

Smoczek dla noworodka – ale właściwie po co?

Ssanie ma wiele innych, ważnych funkcji. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i potrzebę bliskości oraz uspokaja malucha. Zdarzają się przecież sytuacje, że nie ma Cię w pobliżu, a niemowlę potrzebuje ukojenia czy wyciszenia.

Nawet gdy jesteś obecna, konieczność każdorazowego ratowania sytuacji podaniem piersi może być frustrująca (dobrze wiesz o tym, jeśli wstajesz do dziecka po kilkanaście razy w nocy, a ono ostatecznie i tak trafia do Twojego łóżka). Wówczas w sukurs przychodzi smoczek.

ojciec z dzieckiem

Początkowo możesz traktować go jak wybawiciela, ale później przy próbach odstawienia może stać się Twoim wrogiem.

Warto go jednak docenić, tym bardziej jeśli weźmiesz pod uwagę, że poza wyżej wspomnianymi funkcjami ssanie stymuluje i pobudza mózg, odpowiada za emocje, gospodarkę hormonalną, pracę organów wewnętrznych, a w pierwszym okresie usprawnia pracę jelit i żołądka.

Wiadomo - najlepszym smoczkiem dla noworodka jest mamina pierś, ale zawsze warto mieć pod ręką zastępcę. I tu musisz wyczuć swoją pociechę - czy odruch ssania zostanie całkowicie zaspokojony podczas posiłków (karmienia piersią lub butelką), czy maluch potrzebuje może dodatkowej stymulacji.

Niektóre dzieci akceptują wyłącznie matczyną pierś, inne potrafią się uspokoić ssąc kciuk, kilka palców dłoni lub pieluszkę, a nawet własne policzki czy usta. Większość jednak dobrze reaguje na smoczek.

Co na ten temat sądzi lekarz? Zobacz sama:

Najpopularniejszym sposobem na uspokojenie i wyciszenie dziecka jest smoczek. Niewątpliwie najlepsza do ssania jest pierś mamy, ale samo karmienie może nie zaspokoić potrzeby ssania. Wówczas możesz zadecydować o używaniu smoczka. Pamiętaj jednak, aby zrobić to rozważnie:

 • nie wprowadzaj smoczka dziecku przed ukończeniem 4. tygodnia, a najlepiej zanim nie ustabilizuje się laktacja (zwykle 6 – 8 tydzień),
 • nie zastępuj smoczkiem karmienia, reaguj na pierwsze oznaki głodu dziecka,
 • nie wprowadzaj smoczka, jeśli dziecko ma problemy z przybieraniem na wadze lub ze ssaniem

- radzi lek. med. Magdalena Stoczyńska.

Najlepszy smoczek dla noworodka: jak wybrać?

Najlepiej dobrać smoczek o anatomicznym kształcie, taki, który odzwierciedla brodawkę sutkową. W buzi malucha powinien układać się podobnie jak pierś, czyli być lekko spłaszczony od strony języka i wypukły przy podniebieniu. Wielkość tarczy smoczka nie powinna zasłaniać nosa, żeby nie utrudniać oddychania.

Przed wyborem konkretnego smoczka sprawdź:

 • Czy jest odpowiedni dla wieku Twojego malucha? Kieruj się oznaczeniami miesiąca: (0+, 0-3, 3-6, 6+).
 • Czy ma pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka?
 • Z czego jest wykonany? Do wyboru masz: sylikon, lateks lub ostatnio bardzo popularny kauczuk naturalny.
 • Czy posiada plastikową osłonkę/ochraniacz, który pozwoli Ci utrzymać w czystości smoczek po włożeniu go do torby?

Jak często wymieniać smoczek?

Zakupiony smoczek przygotuj do użycia zgodnie z instrukcją producenta. Umyj go lub wyparz przed podaniem. Przeciętną żywotność smoczka określa się na 6 tygodni. Po tym czasie higieniczniej będzie go zmienić. Należy go utrzymywać w czystości i często przemywać, ale nie wpadaj w skrajności i nie wyparzaj go za każdym razem, gdy spadnie Ci na podłogę.

smoczek dla dziecka na stole

Jak nauczyć dziecko ssać smoczek?

Umiejętność ssania smoczka nie jest taką oczywistością, jak mogłoby się wydawać. Niektóre dzieci trzeba tego po prostu nauczyć. Szczególnie tyczy się to szkrabów karmionych piersią.

Zdaniem popularnego pediatry i autora wielu książek z zakresu rozwoju dziecka, dra Harvey’a Karpa, ssanie smoczka należy ćwiczyć bezpośrednio po karmieniu. Gdy dziecko jest już najedzone, należy podać smoczek do buzi i delikatnie wyciągać tak, aby maluch próbował go przytrzymać i zassać. Czynność powtarzaj kilka razy przez kilka dni. Niestety jeśli Twoje dziecko okaże się bardzo „smoczkoodporne” (tak jak moje), wtedy pozostaje Ci szukać ratunku w innych uspokajaczach.

niemowle

Smoczek uspokajający dla noworodka: kiedy może się przydać?

Jeśli Twój maluch akceptuje smoczek i potrafi się uspokoić z jego pomocą, możesz uznać się za szczęściarę. Wbrew powszechnym opiniom, że „niesmoczkowe” dziecko to powód do radości, przytoczę kilka sytuacji, gdy okazuje się być nieoceniony.

 1. Jeśli Twoje dziecko obudzi nagły dźwięk, często wystarczy smoczek, aby znów szybko wpadło w objęcia Morfeusza. A tak - szykuj kobieto "bufet", wyciągaj pierś i dodatkowo rozbudzaj malucha przy wyjmowaniu go z łóżeczka…
 2. Kiedy masz sprawy do załatwienia poza domem, a dziecko uspokaja się tylko przy piersi. Stres gwarantowany: dla Ciebie i dla tych odważnych, którzy z nim zostali.
 3. Gdy zaproszono Cię na wesele i niestety musisz odmówić (tak, to prawdziwa historia!), bo Twój osesek nie tylko nie akceptuje smoczka, ale też żadnego innego sylikonu czy kauczuku i nie chce jeść z butelki (nawet Twojego, wcześniej specjalnie odciągniętego mleka). Z kolei na każdą próbę wsadzenia mu smoczka do buzi reaguje krzykiem, że chciałaś go tak potwornie oszukać.
 4. Gdy Twoje dziecko jest chore. W takim wypadku masz do wyboru dwie opcje – oddajesz tej biednej, kwilącej, szukającej ukojenia istotce cyca na całe dnie albo szukasz dobrego substytutu w postaci smoczka.  

Kiedy zrezygnować ze smoczka?

Warto się zaprzyjaźnić ze smoczkiem, mimo zagrożenia dla zgryzu malucha, jeśli będzie korzystał z niego zbyt długo. Pamiętaj! Odzwyczajanie od tego „czasoumilacza” powinnaś zacząć w okolicach 8. miesiąca życia.

 

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska

Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.

Poprzedni artykuł Pasta z czerwonej soczewicy z suszonymi pomidorami
Następny artykuł Wrastające paznokcie u nóg – jak sobie z nimi radzić?
Przeczytaj też
Mama i dziecko My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato

My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato

13.07.2017
Mama i dziecko Butelki dla dzieci – poradnik dla totalnego laika

Butelki dla dzieci – poradnik dla totalnego laika

15.08.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie