Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Syndrom Zosi Samosi − do czego prowadzi nadmierny perfekcjonizm?

Syndrom Zosi Samosi − do czego prowadzi nadmierny perfekcjonizm?

Perfekcjonizm − choroba, dewiacja społeczna, a może po prostu zdrowy rozsądek? Istnieje szereg artykułów naukowych opisujących ten problem. Wymagasz od siebie zbyt wiele? Zobacz, jak sobie radzić z nadmiernym perfekcjonizmem, żeby nie zniszczyć dobrych relacji z otoczeniem i nie popaść w depresję.

Dążenie do doskonałości to jeszcze nie perfekcjonizm

Osiagnięcie perfekcji w życiu codziennym to abstrakcja, coś niemożliwego do osiągnięcia. Samo dążenie do doskonałości to wspaniała cecha, dzięki której stajemy sie lepsi. Natomiast wymaganie od siebie bycia doskonałym w każdym aspekcie życia, to gwarantowana droga do nieszczęścia. Dlaczego?

Nie jesteś w stanie kontrolować nieprzewidywalnych okoliczności, wydarzeń czy pojawiających się przeszkód. Idąc tym tropem, nie zabezpieczysz się nigdy przed czymś, na co nie masz wpływu i czego nie możesz się spodziewać, np. korków na drodze, która zawsze była przejezdna, awarii komputera przed ważną konferencją, załamania pogody, choć prognoza była inna i właśnie dlatego zaplanowałaś przyjęcie w plenerze, choroby, błędów i zaniedbań, które wynikają z ludzkich słabości.

Perfekcjonizm - czy to choroba?

Perfekcjonizm − psychologia i badania

Czy perfekcjonizm to choroba? Przez ponad 20 lat profesor psychologii Paul L. Hewitt badał zagadnienie perfekcjonizmu i jego oddziaływanie na życie oraz umysł człowieka. Badania kliniczne pomogły mu potwierdzić, że istnieje zależność pomiędzy perfekcjonizmem a depresją, lękiem, zaburzeniami jedzenia oraz innymi problemami ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Na podstawie wniosków z przeprowadzonych badań, perfekcjonizm można określić jako nieprzystosowawczą i wielowymiarową cechę osobowości, która prowokuje wyznaczanie sobie wysokich standardów (nie zawsze jest to związane z patologią) oraz wywołuje poczucie konieczności ich realizacji za wszelka cenę.

Czasami wymagania są skierowane również w stronę bliskich osób, co jest szczególnie szkodliwe w przypadku intymnych zwiazków. Jeśli chcesz, aby Twój partner lub współmałżonek był doskonały i jesteś wobec niego krytyczna, możesz być pewna, że Wasza relacja nie będzie miała się dobrze. Myślę, że warto dostrzegać urok, tego co ludzkie − nie tylko odróżnia nas to od robotów, ale i od siebie nawzajem.

Perfekcjonizm − przyczyny

Odpowiedź na pytanie, skąd bierze się chęć bycia doskonałym, nie jest trudna. Perfekcjonizm jest obecnie czymś społecznie zalecanym − właśnie takim przekazem jesteśmy bombardowani na każdym kroku.

Czasem jest to przekaz podprogowy płynący z reklam, a coraz częściej natrętne narzucanie stylu bycia w myśl haseł: bądź najlepszy, bądź lepszy od innych, perfekcja w każdym calu, żyj zdrowo, bądź piękna.  

Przyczyny popadania w perfekcjonizm

Kiedy takie idee i hasła docierają do Ciebie z mediów, trudno się dziwić, że przychodzi w Twoim życiu moment kryzysu i wątpliwości − nagle zaczynasz wierzyć, że inni będą Cię cenić tylko wtedy, gdy będziesz doskonała. Rodzi się w Tobie poczucie ogromnej niechęci do ludzkich słabości, czasem własnej fizjologii i ograniczeń.

Dobitnym przykładem może być rosnąca liczba operacji plastycznych. Ludzki organizm się starzeje i to naturalny proces. Ale presja bycia wiecznie młodym i pięknym „jak z bilbordu” jest ogromna! Kobieta ze zmarszczkami staje się kimś nieakceptowalnym, a botoks − chlebem powszednim.

Skłonność do perfekcjonizmu powstaje także u dzieci bardzo wymagających rodziców − to przecież rodzice odpowiedzialni są kształtowanie się naszych pierwszych życiowych postaw.

Nadmierny perfekcjonizm – jak sobie z nim radzić?

Nie wystarczy wiedzieć, jaki wpływ ma Twoje dążenie do perfekcji na Ciebie i Twoje otoczenie. To, że jesteś świadoma istnienia niesprzyjających okoliczności to za mało! Ale to, że dostrzeżesz istniejący problem i jego negatywne konsekwencje − to pierwszy krok na drodze do zmiany nastawienia. Postaraj się ten fakt po prostu zaakceptować i określić pewien margines tolerancji dla przypadkowych wydarzeń. Po co? Bo to jedyny sposób na unikniecie frustracji, wewnętrznego napięcia i negatywnych emocji skierowanych w przestrzeń, a tak naprawdę w siebie samą. Jeżeli coś pójdzie nie po Twojej myśli, wiedz, że to Ty będziesz się czuła źle i w efekcie, to Twoje zdrowie ucierpi.

Ludzka natura nie jest doskonała, Ty nie jesteś robotem z wymiennymi częściami, a świat nie jest katalogiem uporządkowanych folderów! Pozwól sobie na popełnianie błedów, zaakceptuj słabości ludzkiej natury i dopiero wtedy zacznij nad nimi pracować − bez nakładania na sobie presji.

Jak sobie poradzić z nadmiernym perfekcjonizmem

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska

Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.

Poprzedni artykuł Bogate w witaminy masło kakaowe do ciała - zrób je sama! [przepis DIY]
Następny artykuł Wady zgryzu u dzieci − czy mioterapia może im całkowicie zapobiec?
Przeczytaj też
Emocje Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

03.07.2017
Emocje Na jakim Ty świecie żyjesz? Uzależnienie od Internetu

Na jakim Ty świecie żyjesz? Uzależnienie od Internetu

06.08.2017
Emocje Uzależnienie od marihuany – jak pomóc uzależnionemu?

Uzależnienie od marihuany – jak pomóc uzależnionemu?

15.09.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie