Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

To dziecko czy traktor? Mokry kaszel u niemowlaka

To dziecko czy traktor? Mokry kaszel u niemowlaka

Mokry kaszel u niemowlaka może sygnalizować różnego rodzaju choroby. Jeśli kaszel nie jest pozostałością po przebytej i wyleczonej chorobie, skonsultuj się z lekarzem. W przeciwnym razie, możesz skorzystać ze sprawdzonej listy domowych sposobów na pokonanie mokrego kaszlu, którą znajdziesz poniżej.

Kaszel u niemowlaka – czy zawsze wymaga konsultacji z lekarzem?

Odruch kaszlowy ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z zalegających tam substancji  utrudniających oddychanie. Zazwyczaj występuje przy infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli, czy grypie. Czasem kaszel jest pozostałością po odbytej chorobie i nie stanowi zagrożenia zdrowia. Jednakże w przypadku tak małego dziecka, lepiej skonsultować objawy z lekarzem, nawet jeśli zaobserwowałaś mokry kaszel, ale bez gorączki. Kluczowe w kuracji jest prawidłowe rozpoznanie rodzaju kaszlu: mokry lub suchy, aby dobrać odpowiednie leczenie.

Jeśli kaszlowi Twojego malucha towarzyszy charakterystyczny dźwięk „odrywania” wydzieliny z dróg oddechowych  - masz do czynienia z kaszlem mokrym. W ten sposób organizm dziecka próbuje pozbyć się zalegającej wydzieliny. Proces ten można wspomóc, stosując szereg zabiegów lub podając leki wykrztuśne: krople, syropki przeznaczone dla niemowląt.

Zanim wybierzesz się do przychodni, narażając dziecko na szereg innych bakterii, spróbuj sprawdzonych metod, które możesz zastosować w domu. Obserwuj niemowlę, jak tylko wystąpią dodatkowe dolegliwości lub nie będzie zauważalnej poprawy po zastosowaniu domowych sposobów i umów się na wizytę do lekarza.

Mokry kaszel u niemowlaka. Domowe sposoby

1) Częste karmienie

Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy mlekiem modyfikowanym, staraj się często karmić. Przy infekcjach organizm potrzebuje dużo płynów, a dodatkowo mleko może ukoić podrażnione gardło. Odpowiednie nawodnienie powstrzyma zagęszczanie się wydzieliny osadzanie jej w nosie i oskrzelach.

2) Inhalacje

Częste inhalacje przyspieszą leczenie i przyniosą ulgę maleństwu. W przypadku niemowląt zaleca się użycie nebulizatora – elektrycznego inhalatora, bardzo prostego w użyciu. Pojemnik napełnia się solą fizjologiczną lub lekiem, a urządzenie zamienia to w delikatną mgiełkę, którą podaje się przez maseczkę, zakładaną dziecku na twarz. Inhaluje się niemowlę w pozycji półsiedzącej - trzy razy dziennie po maksymalnie 10 minut.

W wersji alternatywnej można napełnić wannę gorącą wodę i pozwolić dziecku wdychać dziecku rozgrzane powietrze przy zamkniętej łazience. Jednak, jak pomyślisz, ile przy tym roboty – łatwiej i taniej skorzystać z nebulizatora, który może służyć całej rodzinie latami.

3) Oklepywanie

Chwilę po inhalacji można zastosować oklepywanie. Zabieg ten jest bezpieczny nawet dla noworodków. Ułatwia oderwanie się zalegającej wydzieliny i poprawia ukrwienie w płucach.

Niemowlę kładziemy na kolanach z główką niżej niż tułów i oklepujemy plecy dłonią zwiniętą w łódeczkę (na wysokości końcówki żeber w kierunku barków, wzdłuż kręgosłupa).

4) Oczyszczanie noska

Można pomóc dziecku, poprzez oczyszczenie noska, co ułatwi oddychanie i załatwi problem nadmiarowej wydzieliny. Pomocna będzie do tego klasyczna gruszka do nosa lub aspirator podłączany do odkurzacza - dla mnie bomba! Stosuję regularnie, a szum odkurzacza dodatkowo uspokaja córkę.

5) Nawilżanie powietrza

Włączanie nawilżacza powietrza na noc dobrze sprawdzi się przy przeziębieniu, ułatwiając maluchowi zasypianie. Poza doraźnym stosowaniem, warto przygotować mu miejsce na półce, na okres grzewczy - czyli przy polskich zimach na jakieś pół roku J Kaloryfery wysuszają powietrze, drażniąc gardła domowników. Przed urodzeniem dziecka prawie w ogóle nie włączaliśmy grzejników, dlatego też miałam straszny problem ze snem, gdy maluszek już się pojawił. Nawilżacz przysłużył się nam wszystkim, bo przed zakupem wybudzałam córkę swoim kaszlem.

6) Głowa do góry!

W czasie snu dziecko powinno mieć główkę wyżej niż reszta ciała. Skos można uzyskać wkładając zwinięty kocyk pod materac lub podkładając książki pod nóżki łóżeczka od strony główki. 

Słowo od lekarza - jak leczyć mokry kaszel u niemowlaka?

Zazwyczaj zakażenia dróg oddechowych u dzieci wywoływane są głównie przez wirusy, zatem wymagają jedynie leczenia objawowego.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku noworodków oraz młodszych niemowląt nawet pozornie błaha infekcja jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej, ponieważ wymaga diagnostyki różnicowej, a zwłaszcza wykluczenia zapalenia płuc. Wynika to przede wszystkim z budowy dróg oddechowych - im młodsze dziecko, tym są one krótsze i węższe, więc zalegająca w przebiegu zakażenia wydzielina może powodować zaburzenia oddychania. Łatwiej dochodzi też do obrzęku dróg oddechowych.

Profilaktyka infekcji to przede wszystkim wdrażanie prawidłowych nawyków higienicznych (np. zasłanianie nosa i ust w czasie kaszlu), właściwy tryb życia polegający na racjonalnym żywieniu, odpowiedniej ilości snu, spacerów, unikaniu niepotrzebnej antybiotykoterapii oraz realizacji szczepień ochronnych

- radzi lek.med. Magdalena Stoczyńska.

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska

Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.

Poprzedni artykuł Zapalenie ucha – leczenie u dziecka
Następny artykuł Temperatura związku poniżej zera. Jak urozmaicić seks?

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie