Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Wrastające paznokcie u nóg – jak sobie z nimi radzić?

Wrastające paznokcie u nóg – jak sobie z nimi radzić?

Wrastające paznokcie u nóg to nic przyjemnego. Samo obcinanie nie wystarcza a ból związany z tą dolegliwością może być wyjątkowo dokuczliwy. Poznaj domowe sposoby (i nie tylko!) na ukrócenie „odrastającego” problemu.

Skąd biorą się wrastające paznokcie?

Przyczyn może być kilka. Najczęściej jest to związane z uszkodzeniem płytki paznokciowej i dotyczy dużego palca u stopy. Nosisz lub nosiłeś za ciasne obuwie? Zbyt krótko obcinasz paznokcie lub wycinasz boczne krawedzie płytki? To niestety może prowadzić do powstawania opisanego schorzenia, czyli tzw.  „otulonego paznokcia” (z ang. embedded nail).

Pozostałe przyczyny wrastania paznokci to m.in.:

  • mechaniczne uszkodzenia palucha (od uderzenia),
  • geny (wydłużone palce u stóp, nieprawidłowy wzrost paznokcia),
  • wady stóp,
  • czy szybkie przybieranie na wadze (prowadzi do zmian ustawienia kątów palców – paznokieć rośnie i wbija się w skórę).

Wrastające paznokcie - co robić?

Zastanawiasz się co zrobić z wrastającym paznokciem, skoro przycinanie brzegów nie jest najlepszym rozwiazaniem? Co gorsze – może w znacznym stopniu pogłębić bolesne dolegliwości.

Masz do wyboru: domowe sposoby, środki dostępne w aptece, wizytę w gabinecie kosmetycznym lub – w cięższych przypadkach – zabieg chirurgiczny.

Dodatkowo trzeba pamietać o:

  • wygodnym obuwiu z przestrzenią na palce,
  • odpowiednim obcinaniu paznokcia (na prosto i nie za krótko),
  • stosowaniu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji stóp i zmiękczających płytkę paznokciową.

Wrastające paznokcie - domowe sposoby 

Domowe sposoby na wrastające paznokcie są wskazane tylko i wyłącznie, gdy na placach nie ma rany czy mocnego zaczerwienienia. Zabiegi domowe pomagają zmiękczyć skórę (opuszek palca, a dokładniej wały okołopaznokciowe)  oraz płytkę paznokciową. Dzięki temu obrzęk staje się mniejszy a ból mniej odczuwalny.

Wypróbuj moczenie stóp w:

  • gorącej wodzie z szarym mydłem,
  • gorącej wodzie z płatkami mydlanymi,
  • gorącej wodzie z kilkoma łyżkami soli (najlepiej bocheńską)

Za każdym razem mocz stopy około 15 – 20 minut. Powtarzaj kurację raz dziennie. Po zakończeniu kąpieli pod wrastający paznokieć włóż kawałek gazy lub sterylnej waty.

Taki opatrunek zmieniaj po każdym moczeniu stóp aż do momentu wystarczającego, nieszkodliwego wzrostu paznokcia. Po tym czasie możesz go równo przyciąć (ale nie za krótko, bo wrócisz do puntku wyjścia).

Kosmetyki zmiękczające paznokcie

Po kąpieli stóp dobrze zadbać o dodatkową pielęgnację. Dobrym rozwiązaniem jest płyn na wrastające paznokcie (np. firmy TO). Kremy do stóp mają działanie nie tylko zmiękczające, ale często też antybakteryjne.

Znana firma Scholl, która specjalizuje się w produktach do pielęgnacji stóp ma w swojej ofercie zestawy na wrastające paznokcie (m.in klamry, których działanie opiszę poniżej).

Nieinwazyjne metody w gabinecie kosmetycznym

Jakie rozwiązania na wrastające paznokcie oferują gabinety kosmetyczne? Jednym z nich jest tzw. tamponada. Kawałek specjalnej gazy/materiału opatrunkowego umieszcza się miedzy wałem okołopaznokciowym (czyli brzegiem skóry przylegajacym do paznokcia) a wrastajacym paznokciem.

Może on być nasączony odpowiednimi środkami, które mają zmiękczyć skórę. Opatrunek ma wchłaniać płyn tkankowy, czy ropę w przypadku stanu zapalnego, stąd nazwa zabiegu.

Kolejna metoda to rurki Sulci-Protektor. Można powiedzieć, że jest to również rodzaj „wkładki” oddzielającej brzeg skóry od wrastającego paznokcia. Rurkę wsuwa się na przygotowany wcześniej brzeg paznokcia i utrwala specjalną masą do odbudowywania paznokci. Dzięki temu płytka paznokciowa jest wyprowadzana na prawidłowy tor wzrostu.

Inne rozwiązanie to Klamra BS Quick - co ciekawe są one dostępne do samodzielnego kupna, oczywiście wraz z instrukcją użycia. Można je stosować, gdy nie pojawił się jeszcze stan zapalny. Gdy faza wrastania paznokcia osiągnęła stan zaawansowany, stosuje się je razem z rurkami Sulci-Protektor. Funkcja klamry to spłaszczenie płytki paznokciowej – jest ona naklejana na górną część paznokcia (czyli w miejscu, gdzie jest zawinięty najbardziej) i ma podciągać brzegi paznokcia do góry.

Jako jedną z najbardziej skutecznych metod uważa się klamry ze stali chirurgicznej (np. KlamraVHO-Osthold®Perfect). Działają one podobnie, jak wyżej opisane klamry, ale w bardziej zaawansowany i skuteczny sposób. Korygują tor wzrostu płytki paznokciowej.

W poważnych przypadkach - zabieg u chirurga

Mniej optymistyczna perpektywa, ale w dużym stopniu skuteczna, to zabieg chirurgiczny. Polega on na wycięciu cześci paznokcia (jego boku) lub całości z macierzą i założeniu opatrunku.

Istnieją też przypadki całkowitego i nieodwracalnego usunięcia paznokcia, czego nikomu nie życzę.

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska

Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.

Poprzedni artykuł Smoczek dla noworodka – jak go wybrałam
Następny artykuł Demencja starcza – etapy choroby
Przeczytaj też
Uroda Początek grzybicy stóp – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Początek grzybicy stóp – jak rozpoznać pierwsze objawy?

04.07.2017
Uroda Jak wybrać krem na zrogowacenia na stopach?

Jak wybrać krem na zrogowacenia na stopach?

15.08.2017
Uroda Nadmierna potliwość stóp – jak ograniczyć pocenie?

Nadmierna potliwość stóp – jak ograniczyć pocenie?

30.08.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie