Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Wysoki cholesterol – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Wysoki cholesterol – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Średnio 7 na 10 dorosłych Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu. Co sprawia, że jesteśmy tak podatni na hipercholesterolemie? Wysoki poziom cholesterolu – dowiedz się, na czym polega, jak się objawia i do czego może prowadzić.

Wysoki cholesterol: przyczyny

Hipercholesterolemia (wysoki poziom cholesterolu) może występować, jako zaburzenie pierwotne lub wtórne. Pierwotne, to zwykle uwarunkowane genetycznie zaburzenie metabolizmu tłuszczy. Wtórne natomiast jest postacią znacznie częstszą.

Wysoki cholesterol w formie wtórnej wynika m.in. z:

  • nieprawidłowego odżywiania (nadmierna ilość tłuszczy w jedzeniu, może być redukowana przez stosowanie odpowiedniej diety na wysoki cholesterol),
  • nadwagi i otyłości,
  • nadużywania alkoholu ,
  • chorób metabolicznych (np. niedoczynności tarczycy, czy cukrzycy),
  • działań niepożądanych niektórych leków.

Za wysoki cholesterol: objawy

Podwyższony cholesterol długo nie daje o sobie znać. Dlatego możemy być nieświadomi tego, że odkłada się w naczyniach krwionośnych.

Często poziom cholesterolu we krwi wzrasta latami i nawet po przekroczeniu norm możemy nie dostrzec żadnych objawów. Tylko niekiedy widoczne są zewnętrzne przejawy wysokiego poziomu cholesterolu. Bardziej prawdopodobne jest, że objawy wysokiego cholesterolu wystąpią, jeśli jest on dziedziczony po członkach rodziny.

Hipercholesterolemia rodzinna może objawiać się np.: żółtymi podskórnymi guzkami przy powiekach, łokciach, kostkach oraz na pośladkach. Objawy te są następstwem nadmiernego gromadzenia się cholesterolu w tkankach. Niestety rzadko pojawiają się one u osób młodych, więc przez długi czas można pozostać nieświadomym.

Ponadto, przy wysokim cholesterolu możesz odczuwać brak energii, częste zawroty głowy oraz bóle nóg niezależne od wysiłku fizycznego.  

Ze względu na mało charakterystyczne i nie zawsze występujące objawy warto profilaktycznie sprawdzać swój poziom cholesterolu poprzez badania laboratoryjne (co najmniej raz na 5 lat).

pobieranie krwi

Wysoki cholesterol – do czego może prowadzić?

To, czego najbardziej chcemy uniknąć przy zaburzeniach gospodarki lipidowej, to wystąpienie miażdżycy. Powstawanie blaszki miażdżycowej jest, jak to wykazano w licznych badaniach, ściśle związane ze stężeniem lipidów we krwi. Proces ten zachodzi, jeśli w organizmie dominuje „zły cholesterol” (lipoproteiny LDL), a „dobry” (lipoproteiny HDL, które mają zdolność pobierania cholesterolu odkładanego w ścianach naczyń krwionośnych, zajmują się transportem i usuwaniem nadmiaru cholesterolu) jest obniżony.

Lipidy występują we krwi w postaci małych cząstek otoczonych cieniutką białkową otoczką (dlatego nazywamy je lipoproteinami). W powstawaniu blaszki miażdżycowej największe znaczenie mają lipoproteiny o małej gęstości (LDL) – „zły cholesterol”. LDL łatwo przenikają do krwiobiegu, gdzie mogą przywierać do wewnętrznych ścian naczyń, tworząc płytkę cholesterolową i zapoczątkowując rozwój miażdżycy.

Nasz organizm stara się uchronić nas przed za wysokim poziomem cholesterolu i za pomocą specjalnych mechanizmów wydala go na zewnątrz. Jeżeli jednak regularnie dostarczamy z dietą nadmiar tego składnika, to odkłada się on stopniowo wewnątrz naczyń krwionośnych. W efekcie czego naczynia stają się mniej elastyczne, kruche i ich średnica się zmniejsza. Prowadzi to do utrudnionego przepływu krwi, a tym samym do gorszego zaopatrzenia komórek w tlen i składniki odżywcze (może rozwinąć się m.in. choroba wieńcowa - niedokrwienna choroba serca).

serce

Blaszka miażdżycowa nie tylko zawęża naczynie, ale może nawet zamknąć je całkowicie. Kiedy zamknie jedno lub kilka naczyń w sercu, dochodzi do zawału, jeśli zrobi to w naczyniach mózgowych – do udaru.

Nadmiar cholesterolu odkładany w postaci blaszek w naczyniach może występować w całym organizmie. Potencjalne niedokrwienie, jak i możliwe pękniecie naczynia (na skutego zwiększonego ciśnienia krwi, która natrafiła na zator − np. w przypadku zablokowania tętnicy) jest równie niebezpieczne w skutkach i może prowadzić m.in. do niedokrwienia nóg, uszkodzenia siatkówki oka, czy niewydolności nerek.

Aby organizm działał bez zarzutu, dostarczony do komórek cholesterol powinien być zużyty, a jego nadmiar odprowadzony z organizmu. Niestety, sposób, w jaki żyjemy (stres, bogata w małowartościowe tłuszcze dieta i brak aktywności fizycznej sprawia, że u większości z nas cholesterol przekracza normę. Jeżeli nie zmienisz w porę nawyków, czekać może Cię: dieta na wysoki cholesterol, a nawet preparaty obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Dlatego spróbuj wzbogacić codzienną dietę w kwasy tłuszczowe omega 3 i roślinne sterole, kosztem tak bogato występujących w naszej kuchni narodowej małowartościowych tłuszczy. Z pewnością poprawi to samopoczucie i profil lipidowy. 

Irmina Turek
Irmina Turek, Farmaceuta

Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.

Poprzedni artykuł Czym jest kaszak na powiece? Rodzaje guzków na powiece i ich leczenie
Następny artykuł Stres w pracy − jak sobie z nim poradzić i nie zniszczyć kariery?
Przeczytaj też
Zdrowie 164 Polaków umiera codziennie przez niewydolność serca! - leczenie niewydolności serca

164 Polaków umiera codziennie przez niewydolność serca! - leczenie niewydolności serca

28.09.2017
Zdrowie Alkohol a serce – wrogowie czy przyjaciele?

Alkohol a serce – wrogowie czy przyjaciele?

16.09.2017
Zdrowie Serce masz jedno, a ja 10 porad jak o nie dbać. Choroba niedokrwienna serca – profilaktyka

Serce masz jedno, a ja 10 porad jak o nie dbać. Choroba niedokrwienna serca – profilaktyka

18.11.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie