Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zapalenie płuc – znasz objawy? Nie pomyl go z grypą

Zapalenie płuc – znasz objawy? Nie pomyl go z grypą

Początkowo objawy są klasyczne: osłabienie, temperatura i uczucie ogólnego rozbicia. Do tego zestawu dochodzi często kaszel i katar. Przeziębienie? Być może, ale zwykłe przeziębienie lub grypę łatwo pomylić z zapaleniem płuc. Dowiedz się, jak nie popełnić tego błędu.

Kiedy dopada Cię przeziębienie, biegniesz pewnie do apteki po witaminę C i jeden z leków wieloskładnikowych, działających przeciw objawom. Leczysz się „na własna rękę” i czekasz, aż wszystko odejdzie w zapomnienie. Warto jednak baczniej obserwować swój organizm i nie bagatelizować sprawy, bo zwykłe przeziębienie lub grypę można pomylić z poważniejszą chorobą, jaką jest zapalenie płuc (a dotyka ono aż 1 na 100 osób rocznie). Wtedy już potrzebna będzie interwencja lekarza.

Poznaj rodzaje zapalenia płuc

Zapalenie płuc dzielimy za względu na miejsce zachorowania. Wiąże się to z florą bakteryjną, jaka je wywołuje.

Pozaszpitalne

Jak sama nazwa wskazuje, są to zachorowania, do których doszło poza szpitalem. W tym przypadku do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową, a podłoże choroby jest najczęściej bakteryjne. Sprawcą jest zazwyczaj dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae).

Przyczyna choroby może być inna - 1/3 zapaleń płuc spowodowana jest zakażeniem wirusowym, które najczęściej jest powikłaniem toczącej się lub przebytej grypy.

Szpitalne

W momencie, kiedy do rozwoju zapalenia płuc dochodzi w czasie 4 pierwszych dni pobytu w szpitalu, za zakażenie odpowiedzialne są te same bakterie, co w przypadku zakażeń pozaszpitalnych. Natomiast te, do których dochodzi po 4 dobie, spowodowane są bakteriami bytującymi w danym szpitalu – te przysparzają wiele kłopotów, gdyż są oporne na wiele antybiotyków.

Na co warto zwrócić uwagę? Objawy zapalenia płuc

Typowymi objawami zapalenia płuc są:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • poty,
 • uczucie ogólnego rozbicia,
 • kaszel z odkrztuszaniem ropnej, żółtawej wydzieliny (tutaj już powinna Ci się zapalić czerwona lampka, bo sam kolor świadczy o bakteryjnym zakażeniu, jakie toczy się w Twoim organizmie),
 • ból w klatce piersiowej (zlokalizowany jest najczęściej w bocznych jej częściach i nasila się podczas kaszlu i głębokich wdechów),
 • w  przypadkach ciężkich  duszności.

Dodam, że opisane objawy mają zazwyczaj charakter ostry. Jeśli się utrzymują, to sygnał, żeby skonsultować się z lekarzem. Ten, po wykonaniu odpowiednich badań, takich jak: osłuchanie, zdjęcie RTG klatki piersiowej i odpowiednie badania laboratoryjne, postawi diagnozę i przepisze odpowiednie antybiotyki (dostępne wyłącznie na receptę!). Szybka reakcja zabezpieczy Cię przed rozwojem choroby, hospitalizacją i ewentualnymi powikłaniami (jeśli zbyt długo będziesz zwlekał i leczył się na własną rękę).

Leczenie zapalenia płuc

Podstawą tutaj jest podanie antybiotyku, który lekarz dobiera „pod pacjenta”: uwzględniając jego wiek, istniejące uczulenia, stopień nasilenia choroby. Coraz częściej wykonuje się także antybiogram (tzw. terapia celowana, która zapewnia ogromną skuteczność leczenia). Na podstawie wszystkich informacji lekarz dobiera odpowiednią substancję i postać leku.

Warto przypomnieć, że antybiotyki trzeba przyjmować zgodnie z zaleceniami, czyli przez określoną liczbę dni i w odpowiednich odstępach czasu. Nie, jak to mamy w zwyczaju: „Oj tam, już 4 dni biorę. Wszystko dobrze, nic mi nie jest” i przestajemy brać lek. Jeśli nie będziesz się pilnować, antybiotyk może nie zadziałać prawidłowo i dojdzie do powrotu choroby.

Leczenie – co jeszcze ?

 • Nie pracuj i dużo odpoczywaj – to bardzo ważne, choć trudne.
 • Dużo, dużo płynów! Szczególnie podczas gorączki.
 • W przypadku trudności z odkrztuszaniem przyjmować leki rozrzedzające wydzielinę (m.in. acetylocysteinę, ambroxol , bromheksynę.
 • Kojąco działają też inhalacje – nawilżają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie.
 • I chyba nie muszę wspominać, że nie należy palić papierosów.

Dlaczego warto uważać? – powikłania zapalenia płuc

Zazwyczaj, po szybkim wdrożeniu odpowiedniego antybiotyku, objawy mijają i dochodzi do całkowitego wyleczenia. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy pacjent za późno trafia do lekarza lub zastosowany antybiotyk był nietrafiony. Wtedy pozostaje już tylko pobytu w szpitalu. Decyzję podejmuje oczywiście lekarz, na podstawie stanu pacjenta.

Hospitalizacja jest wskazana, jeśli chory ma:

 • ciężką niewydolność oddechową,
 • rozległe zmiany zapalne,
 • zaburzenia świadomości.

W tym przypadku rokowania są różne i zależą od stanu chorego i współistniejących chorób. W ciężkich przypadkach, może dojść nawet do zgonu (w zależności od wieku, jest to od kilku do kilkunastu procent), dlatego nie czekaj z wizytą u lekarza. Innymi powikłaniami, do jakich może dojść w czasie zapalenia płuc, są: płyn w opłucnej i ropniak opłucnej oraz ropień płuca.

Jak zapobiegać zapaleniu płuc?

Bardzo ważny jest zdrowy  styl życia:

 • odpowiednia dieta,
 • uprawianie sportu,
 • niepalenie tytoniu.

Pamiętaj też o higienie jamy ustnej – tak, mycie zębów zabezpiecza przed jakimikolwiek zakażeniami układu oddechowego!

Możesz też poddać się szczepieniu przeciwko Streptococcus pneumoniae. Jeśli masz obniżoną odporność, jesteś osobą starszą lub cierpisz na choroby przewlekłe – zastanów się nad ta opcją. 

Agnieszka Dusza
Agnieszka Dusza, Farmaceuta

Kocham ludzi i podróże – najlepiej te niezaplanowane, pozwalające odkryć to, co nieznane! Śmiech uważam za najlepsze lekarstwo, a rower za najlepszą formę komunikacji. Lubię stawiać sobie nowe cele i wyzwania... I co teraz rzadkie – cieszy mnie moja praca ;)

Poprzedni artykuł 7 najlepszych kremów do skóry wrażliwej [OPINIE BLOGOSFERY]
Następny artykuł Dietetyczny deser – trójwarstwowy pudding chia

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie