Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zapalenie spojówek – od czego je mam? [Lekarz odpowiada]

Zapalenie spojówek – od czego je mam? [Lekarz odpowiada]

Zapalenie spojówek to najczęstszy problem okulistyczny, z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub okulisty. Skąd się bierze? Choroba ta ma różne przyczyny, przebieg oraz rozmaite przykre objawy, których każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu doświadczy…

Zespół „czerwonego oka” – dlaczego objawy zapalenia są tak silne?

Spojówka jest błoną śluzową, która pokrywa oko oraz wewnętrzną powierzchnię powiek, zapewniając im:

 • wilgotne środowisko,
 • prawidłowe oczyszczanie oka,
 • oraz ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Mimo tego, że spojówka stanowi bardzo niewielki narząd dodatkowy oka, to jej unerwienie i ukrwienie jest - jak na takie małe rozmiary - zadziwiająco bogate. Te aspekty anatomiczne przekładają się bezpośrednio na to, co czuje pacjent w trakcie stanu zapalnego spojówek.

Do najczęstszych objawów zapalenia spojówek należą:

 • przekrwienie,
 • uczucie ciała obcego w oku,
 • pieczenie,
 • ból,
 • łzawienie,
 • wodnista, ropna lub śluzowa wydzielina,
 • światłowstręt,
 • czy obrzęk spojówek i powiek.

Na podstawie samych objawów lekarz jest w stanie stwierdzić przyczynę choroby, a tym samym włączyć odpowiednie leczenie.

Przyczyny zapalenia spojówek

Jak wcześniej wspomniałam, zapalenie spojówek może być wywołane przez wiele różnych czynników. Najprościej rzecz ujmując, mogą to być czynniki infekcyjne (pochodzenia wirusowego, bakteryjnego lub grzybiczego) oraz nieinfekcyjne (alergiczne lub proste).

Wirusowe zapalenie spojówek

Jedną z najczęstszych przyczyn stanu zapalnego spojówek są wirusy, a dokładnie adenowirusy, które zwykle atakują nasze oczy w okresach obniżonej odporności wiosną i jesienią.

Choroba początkowo dotyczy jednego oka, by po kilku dniach zająć też drugą spojówkę.

Pacjenci skarżą się przede wszystkim na bardzo mocne przekrwienie spojówek, łzawienie, światłowstręt, pieczenie, obfitą śluzową wydzielinę i uczucie tzw. „piasku pod powiekami”.  

Choroba może przebiegać z objawami infekcji górnych dróg oddechowych oraz towarzyszyć jej może powiększenie przedusznych węzłów chłonnych.

Nie ma swoistego leczenia zapalenia spojówek o etiologii adenowirusowej,  pomocne natomiast jest leczenie objawowe (leki obkurczające naczynia krwionośne, miejscowe preparaty przeciwzapalne). Choroba zwykle mija samoistnie po około 4 tygodniach.

Pamiętaj, że wirusowe zapalenie spojówek jest bardzo zakaźne i niezwykle łatwo możesz zarazić się nim od osoby chorej.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Drugą, bardzo częstą przyczyną zapalenia spojówek są bakterie, które mogą dostać się do worka spojówkowego w wyniku potarcia oka brudnymi rękami lub złej higieny soczewek kontaktowych.

Dominującym objawem w takim wypadku jest obfita, ropna lub śluzowo-ropna wydzielina, która utrudnia pacjentowi otwarcie powiek, ponadto odczuwa on silne podrażnienie oka oraz obrzęk powiek. Stan ten wymaga stosowania kropli z antybiotykiem, co pozwala uniknąć powikłań, takich jak wybroczyny spojówkowe, owrzodzenie rogówki czy zrosty.

Alergiczne zapalenie spojówek

Czerwone, swędzące i łzawiące oczy? Część z nas aż za dobrze zna te przykre dolegliwości, które pojawiają się z początkiem wiosny lub po pogłaskaniu ukochanego kota lub psa.

Alergiczne zapalenie spojówek może towarzyszyć katarowi siennemu u osób uczulonych na pyłki roślin, nasilając się w okresach kwitnienia lub może trwać przez cały rok, w przypadku uczulenia na alergeny na stałe występujące w naszym otoczeniu (roztocza kurzu domowego, pleśnie, sierść kota).

Po kontakcie z alergenem w worku spojówkowym dochodzi do masywnego wydzielania histaminy, która powoduje silny świąd i łzawienie.

Podstawową zasadą w alergicznym zapalenie spojówek jest unikanie alergenu, często jednak nie jest to możliwe. Do środków łagodzących objawy chorobowe należą przede wszystkim preparaty antyhistaminowe, które redukują świąd i pieczenie.

Proste zapalenie spojówek

Zbyt ostre światło, brak okularów przeciwsłonecznych na alpejskich stokach, dym, chemiczne opary, czy przewlekły brak snu mogą doprowadzić do tzw. prostego zapalenia spojówek. Główne objawy to zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie oczu. W takich przypadkach pomocne są preparaty przeciwzapalne oraz sztuczne łzy.

7 zasad: Co zrobić, by uniknąć zapalenia spojówek?

 1. Często myj ręce.
 2. Przestrzegaj zasad higieny soczewek kontaktowych.
 3. Stosuj preparaty sztucznych łez.
 4. Używaj okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
 5. Unikaj spędzania długich godzin przed monitorem komputer lub telewizorem.
 6. Używaj tylko swoich kosmetyków do makijażu oczu.
 7. Unikaj kontaktu z osobami chorymi na infekcyjne zapalenie spojówek.
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska, lekarz

Jestem lekarzem będącym w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii - dziedziny, która od lat jest moją pasją. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem.

Poprzedni artykuł Prawdopodobnie masz tę bakterię! Helicobacter pylori – skąd się bierze?
Następny artykuł Żółty, zielony... czy to katar ropny? [Lekarz odpowiada]
Przeczytaj też
Zdrowie Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna

Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna

19.07.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie