Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zapalenie zatok przynosowych – czym jest i kto jest na nie narażony?

Zapalenie zatok przynosowych – czym jest i kto jest na nie narażony?

W kółko męczy Cię katar i nie mija po przysłowiowych 7. dniach? Do tego zaczyna Cię boleć głowa w okolicy czoła i u nasady nosa? To może być zapalenie zatok przynosowych. Co to za choroba i jak ją leczyć?

Zatoki przynosowe: co to jest?

Są to przestrzenie powietrzne zlokalizowane w kościach twarzoczaszki, dokładnie w okolicy nosa, które mają z nim bezpośrednie połączenie. Zatoki przynosowe dzieli się na: czołowe, szczękowe, klinowe oraz sitowe.

Zatoki nosowe mają kilka funkcji, m.in.:

 • oczyszczają i nawilżają wdychane powietrze,
 • chronią mózgoczaszkę przed urazami,
 • są termoizolacją dla podstawy czaszki i oczodołów.

Zapalenie zatok przynosowych: objawy

Niestety pierwsze symptomy zapalenia zatok przynosowych nie są charakterystyczne i bardzo często możesz je zbagatelizować… Masz katar i tłumaczysz sobie, że przecież to tylko pozostałość po przebytym przeziębieniu. Dopiero z czasem dołącza do tego ból głowy zlokalizowany w okolicy czoła oraz ból w okolicach nosa i oczodołów. Objawy stają się bardzo nieznośne.

Szybkie działanie gwarantuje wyleczenie, mimo że bardzo często trwa bardzo długo.

Poza klasycznymi objawami nieżytu nosa, takimi jak trudności w oddychaniu, zatkany nos czy spływająca wydzielina, dochodzą objawy charakterystyczne dla zatok:

 • ból głowy, który nasila się głównie przy pochylaniu głowy,
 • uczucie ucisku w oczodołach spowodowane zaburzeniem wentylacji zatok i brakiem cyrkulacji powietrza, które wytwarza w nich podciśnienie i uciska sąsiednie struktury,
 • bolesność uciskowa twarzy, szczególnie w okolicy nosa,
 • uczucie nabrzmienia twarzy,
 • ból zębów w górnej szczęce w przypadku zatok szczękowych,
 • obrzęk powiek i okolic oczu świadczący o zapaleniu zatok sitowych,
 • zaburzenie węchu,
 • uczucie zatkanego ucha,
 • przykry zapach z ust.

Do tego dochodzą oczywiście objawy ogólne takie jak: gorączka, złe samopoczucie czy brak apetytu. Z kolei spływająca po tylnej stronie gardła wydzielina bardzo często może powodować kaszel.

Wymienione powyżej objawy są najbardziej charakterystyczne dla zapalenia zatok. Oczywiście nie występują wszystkie jednocześnie, ale w zależności od rodzaju zajętej infekcją zatoki przeplatają się w różnych kombinacjach.

Chore zatoki przynosowe: przyczyny

Zapalenie zatok najczęściej spowodowane jest zakażeniem wirusowym, rzadziej  bakteryjnym i sporadycznie grzybiczym.

Rozwija się głównie w wyniku niedoleczonych infekcji górnych dróg oddechowych i – co ciekawe – próchnicy zębów!

Dochodzi do dysfunkcji ich drożności i wentylacji i rozwija się stan zapalny. Pojawia się wydzielina, która zatyka ujście zatok, a znajdujące się w nich powietrze nie może się z nich wydostać i uciska ich ściany. Przez Ciebie będzie to odczuwane jako ból umiejscowiony w różnych miejscach twarzy, m.in. w okolicach oczu i nosa.

Zapalenie zatok: podział

Ze względu na długość i nasilenie objawów dzielimy zapalenie zatok można podzielić na ostre, nawracające i przewlekłe zapalenie zatok.

Ostre zapalenie zatok

Jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej i trwa poniżej trzech tygodni. Po zakończeniu leczenia śluzówka wraca do normalnego stanu.

Nawracające zapalenie zatok

Okresy z występowaniem objawów przeplatają się z okresami remisji. Masz do czynienia z nawracającym zapaleniem zatok, jeśli w ciągu roku wystąpiły minimum 4 epizody, które oddzielone były od siebie przynajmniej 8-tygodniową przerwą. W tym przypadku również nie dochodzi do przewlekłych zmian w śluzówce.

Przewlekłe zapalenie zatok

Masz z nim do czynienia w 2 przypadkach: w momencie, kiedy objawy utrzymują się powyżej 6 tygodni, lub gdy w roku występują więcej niż 4 przypadki ostrego zapalenia zatok trwającego powyżej 10 dni. Dodatkową oznaką przewlekłego zapalenia zatok są zmiany w obrębie śluzówki, które widoczne są głównie w tomografii komputerowej.

Zapalenie zatok: kto jest narażony?

Uogólniając, można powiedzieć, że zapaleniu zatok sprzyjają zaburzenia odporności, wszelkie utrudnienia prawidłowego mechanizmu oczyszczania nosa i stany zapalne górnych dróg oddechowych. Dodatkowo, tak jak wspominałam, zatoki „nie lubią” próchnicy zębów.

Częściej chorują alergicy, astmatycy i osoby z alergicznym nieżytem nosa. Nie bez wpływu pozostają też nieprawidłowości w anatomii, np. skrzywienie przegrody nosowej czy przerost migdałków - zwiększają ryzyko zachorowań.

Dodatkowo chorobami, przy których warto zwrócić uwagę, czy zatoki działają prawidłowo, są:

 • mukowiscydoza
 • zespół nieruchomych rzęsek
 • nosicielstwo paciorkowców z grupy A

Oprócz tego, jeśli często bolą Cię zatoki, ogranicz palenie tytoniu – tak, jak w każdym innym przypadku chorób dróg oddechowych, palenie jest sprzymierzeńcem infekcji.

Agnieszka Dusza
Agnieszka Dusza, Farmaceuta

Kocham ludzi i podróże – najlepiej te niezaplanowane, pozwalające odkryć to, co nieznane! Śmiech uważam za najlepsze lekarstwo, a rower za najlepszą formę komunikacji. Lubię stawiać sobie nowe cele i wyzwania... I co teraz rzadkie – cieszy mnie moja praca ;)

Poprzedni artykuł Nie śpię, bo macham nogami, czyli krótko o RLS
Następny artykuł Wiedza, która ratuje życie. Wstrząs anafilaktyczny - pierwsza pomoc
Przeczytaj też
Zdrowie Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?

Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?

15.07.2017
Zdrowie 5 sprawdzonych domowych sposobów na zatoki

5 sprawdzonych domowych sposobów na zatoki

17.08.2017

Opublikowane komentarze dodawane są przez użytkowników w oparciu o ich własne przekonania. Dlatego nie mogą być traktowane jako porada lekarska lub dotycząca stosowania leku. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane produkty

Kategorie