Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Ból zatok - leki na chore i zatkane zatoki

(9)

Zapalenie zatok to choroba błon śluzowych zatok przynosowych, którego przyczyną najczęściej jest wirus. Czasem zdarza się, że dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Często występuje w przypadku niedoleczenia innych infekcji, np. przeziębienia – wtedy może powstać katar zatokowy. Leki będą wtedy niezbędne.

Można wyróżnić trzy rodzaje zapalenia zatok. Pierwszym z nich jest ostre, ale niepozostawiające po wyleczeniu zmian w błonie śluzowej, drugim rodzajem jest nawracające ostre zapalenie – związane z powracającymi epizodami – które w przypadku prawidłowego leczenia również nie pozostawia zmian. Ostatnim jest przewlekły stan zapalenia zatok, którego zachowawczym leczeniem nie można wyeliminować.

Stan zapalny powoduje obrzęk, a gdy dodatkowo masz zatkane zatoki – leki będą jedynym rozwiązaniem. Inne współwystępujące objawy to: nieżyt nosa (potocznie zwany katarem), gorączka, ból głowy przy jej pochylaniu, kaszel, zatkanie dróg oddechowych wydzieliną utrudniającą oddychanie. Zdarza się czasem ból zatok bez kataru.

Zapalenie zatok – leczenie

Chore zatoki dają charakterystyczne i jednocześnie uciążliwe objawy, których nie można lekceważyć. Zaczynasz odczuwać ból głowy przy pochylaniu, często także w okolicach szczęki – zwłaszcza, jeżeli zapalenie objęło także zatoki szczękowe. Rzadka przy przeziębieniu wydzielina z nosa, staje się gęsta i trudniejsza do usunięcia. W takich sytuacjach staje się niemal pewne, że będziesz musiał sięgnąć po lek na ból zatok. Sposobów na chore zatoki jest wiele i stosuje się je w zależności od nasilenia choroby.

Niezależnie jednak, czy dotknęło Cię zapalenie zatok przynosowych czy objęło ono zatoki czołowe, nie można tego zostawić, trzeba działać. Zanim jednak kupisz leki na zatoki na receptę – w uzgodnieniu z lekarzem lub farmaceutą wypróbuj ogólnodostępne tabletki na ból zatok, które stosowane są w przypadku łagodnych stanów zapalnych. To grupa leków niesteroidalnych i ukierunkowanych na bakterie wywołujące właśnie zapalenie zatok.

Co na ból zatok? – preparaty dostępne bez recepty

Po pierwsze, apteki w swoim asortymencie mają środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, dzięki którym możemy pozbyć się objawów współwystępujących. Czasem zaleca się stosowanie leków w postaci czopków. Leki na problemy z zatokami obejmują również środki doustne jak np. tabletki powlekane, syropy czy proszki do sporządzania roztworu, które dostępne są w różnych smakach i mają różne właściwości. Jeżeli jednak wolisz środki donosowe, świetnie sprawdzają się woda morska w sprayu lub mgiełki solankowe, jodowo-bromowe – o właściwościach oczyszczających.

W przypadku zapalenia zatok należy przyjmować leki wspomagające pozbycia się z nich gęstej wydzieliny, dlatego pomocne będą np. krople do nosa, które skutecznie ją rozrzedzą i ułatwią jej odprowadzenie, przynosząc ulgę i ułatwiając oddychanie. Ostre zapalenie zatok może wymagać przyjęcia antybiotyków, które każdorazowo zleca lekarz.

Jaki wybrać lek na ból zatok u dzieci?

Podczas zapalenia zatok u dzieci zastosowane leczenie powinno być inne niż w przypadku dorosłych. Zwykłe tabletki na zatoki, jakie może przyjąć osoba dorosła, dla dziecka mogą okazać się zbyt silne lub mieć nieodpowiedni dla dziecięcego organizmu skład. Apteki często oferują specjalne preparaty dla najmłodszych jak np. pastylki do ssania, środki do inhalacji, czy syropy. Z zewnętrznie stosowanych środków pozostają jeszcze żele z olejkami eterycznymi, które ułatwiają oddychanie i udrożniają zatkany nos. Przy wyborze leków na chore zatoki u dzieci zaleca się konsultacje z pediatrą.

czytaj więcej
Brak produktów dla tej sekcji.
Ustaw kierunek rosnący
Grid Lista

Paracetamol Aflofarm, 500 mg, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, 20 tab...

Cena: 3,38 zł

Paracetamol Biofarm, 0,5 g, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, 10 table...

Cena: 1,69 zł

Acatar Complex tabletki 28 szt.

Cena: 20,36 zł

Paracetamol Farmina, 500 mg, lek przeciwbólowy, 10 czopków

Cena: 3,69 zł

Acatar Complex, suplement diety, 56 tabletek

Cena: 29,58 zł

Panadol, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, 12 tabletek

Cena: 3,92 zł