Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Preparaty i maści na blizny

(17)

Blizny to ślady na skórze powstające w wyniku urazu, operacji lub przebytej choroby. Należy pamiętać, że tworzenie blizny jest naturalnym procesem gojenia się ciała. Uszkodzona skóra zostaje wtedy zastąpiona przez tkankę łączną. Blizny mogą powodować problemy emocjonalne i psychiczne polegające na braku akceptacji własnego wyglądu i zmniejszeniu pewności siebie – szczególnie jeżeli powstały w miejscach, które trudno ukryć pod ubraniem. W niektórych przypadkach blizny mogą być także źródłem bólu lub ograniczenia możliwości ruchowych – wtedy mówimy o dyskomforcie fizycznym.

Lek na blizny – kiedy go stosować

Należy pamiętać, że proces zabliźniania ran jest indywidualny i zależy od wielu czynników, ale można i należy go wspomagać. Istnieje wiele preparatów na blizny. Apteka internetowa oferuje kosmetyki na blizny które pomagają w gojeniu, jak również zmniejszają ich widoczność. W ich asortymencie znajdują się również leki, które uśmierzają ból.
Leczenie blizn należy rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki szybkiemu działaniu zwiększa się prawdopodobieństwo, że nie będą one przyczyną przyszłych problemów, a odpowiednio wcześnie rozpoczęta pielęgnacja minimalizuje ryzyko ich nieestetycznego wyglądu.

Biorąc pod uwagę czas powstania, możemy wyróżnić blizny niedojrzałe, charakteryzujące się zaczerwienieniem, wypukłością i swędzeniem oraz blizny dojrzałe, które są już zagojone, najczęściej płaskie. To, jak w przyszłości będzie wyglądała blizna powstała po urazie, w wyniku zabiegów estetycznych, operacji plastycznych, chorób czy oparzeń, zależy w dużej mierze od konsekwentnej pielęgnacji. Dlatego należy wspomagać naturalne procesy gojenia się blizn, a w przypadku zauważenia objawów nieprawidłowego zabliźniania ran skonsultować się z lekarzem, który być może zaleci zmianę dotychczas stosowanego preparatu.

Blizny na twarzy i blizny pourazowe

Blizny na twarzy często są wynikiem przebytych chorób. Mogą między innymi powstać po ospie wietrznej lub chorobie trądzikowej. Przyjmują najczęściej formę małych zagłębień. Większości z nas tego rodzaju blizny kojarzą się z okresem dzieciństwa lub dojrzewania, a w rzeczywistości w dużej mierze dotyczą osób dorosłych. Stanowią one bardzo poważny problem estetyczny.

Co zrobić, jeżeli już się pojawią? Na blizny po ospie i trądziku można stosować środki zewnętrzne – maść, krem lub żel na blizny, które wygładzają skórę i powodują uzupełnienie brakującej tkanki. Należy pamiętać, że łatwiej spłycić świeże blizny, niż te kilkuletnie, dlatego nie warto zwlekać z użyciem odpowiednich kosmetyków.

Blizny pourazowe dotyczą najczęściej osób aktywnych: uprawiających sport lub dzieci, szczególnie kiedy są ruchliwe, gdy poznają świat. To drugi popularny typ blizn. W przypadku poważnych urazów występuje duże ryzyko powstania blizn o nieregularnej powierzchni lub zabarwieniu. Dlatego ważne jest, by zaopatrzyć się w odpowiedni lek na blizny. Niektóre blizny pourazowe są trudniejsze do gojenia się, a jest to związane z większym napięciem skóry.

W leczeniu blizn pourazowych najbardziej popularne są stosowane zewnętrznie na skórze preparaty:

  • maść na blizny,
  • krem na blizny,
  • żel na blizny.

Blizny pooperacyjne i pooparzeniowe

Blizny pooperacyjne powstają po zabiegach chirurgicznych lub kosmetycznych. W ich leczeniu dobrze sprawdzają się plastry na blizny, które zapewniają skórze szybką regenerację, a także chronią przed bakteriami i czynnikami zewnętrznymi. Plastry są dyskretnym środkiem, a ich użycie zabezpiecza również ubranie przed zabrudzeniem. Blizny po oparzeniu goją się bardzo długo. Urazy tego typu wiążą się często z ogromnym bólem i trudnym gojeniem się.

Jakie właściwości powinna mieć najlepsza maść na blizny powstałe w wyniku oparzenia? Przede wszystkim musi nawilżać i natłuszczać, a także zapobiegać zakażeniom skóry. Należy pamiętać, że maść na blizny dłużej utrzymuje się na skórze, a i proces wchłaniania jej substancji aktywnych znacznie się wydłuża, dlatego zaleca się ją do bardziej nasilonych dolegliwości.

czytaj więcej
Brak produktów dla tej sekcji.
Ustaw kierunek rosnący
Grid Lista

L'Biotica Evolet krem na blizny i rozstępy, 150 ml

Cena: 25,87 zł

NoScar krem z masy perłowej przeciw bliznom, 50 ml

Cena: 36,75 zł

Bio Oil, olejek na rozstępy i blizny, 200 ml

Cena: 53,89 zł

Bio-Oil, olejek na rozstępy i blizny, 125 ml

Cena: 37,78 zł

Dermatix, żel silikonowy, 15 g

Cena: 119,89 zł

Bio Oil, olejek na rozstępy i blizny, 60 ml

Cena: 26,28 zł

Silarum, silikonowy żel na blizny, 15 ml

Cena: 17,74 zł

Contratubex 20 g żel ( Heparinum natricum + Allii cepae extractum + Allanto...

Cena: 27,16 zł

Bliznasil - żel silikonowy do leczenia blizn, 15 g

Cena: 24,71 zł

Oceanic żel silikonowy na blizny 30 g

Cena: 21,51 zł

NOSCAR - krem z masy perłowej przeciw bliznom, 30 ml

Cena: 33,56 zł

Contractubex, lek stosowany przy leczeniu blizn różnego pochodzenia

Cena: 47,89 zł

Palmer's Cocoa oliwka specjalistyczna do ciała , 150 ml

Cena: 41,08 zł

Spotner Blizny, żel poprawiający wygląd blizn i rozstępów, 15 ml

Cena: 29,69 zł