Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Leki i preparaty hamujące biegunkę

(103)

LEKI I PREPARATY HAMUJĄCE BIEGUNKĘ

Biegunka jest stanem zapalnym jelit, objawiającym się wzmożonym wypróżnianiem półpłynnego, płynnego lub wodnistego stolca. Przyczyny biegunki mogą być różne. Najczęstszymi powodami jej występowania są jednak wirusy i bakterie. Rzadziej pierwotniaki lub pasożyty. Wśród jednych z najczęściej rozpoznawanych stanów, przy których może występować biegunka, jest tzw. grypa żołądkowa. W zależności od tego, jakiego typu wirusy powodują grypę żołądkową objawy (m.in. biegunka) infekcji mogą pojawiać się w różnym czasie.

Niektóre wirusy grypy żołądkowej atakują już po 10 godzinach, inne mogą wylęgać się nawet do 7 dni. Grypa żołądkowa może być spowodowana np. kaliciwirusami, które mogą pojawiać się często w dużych skupiskach ludzkich, np. w szkole, w pracy czy na basenie. Okres inkubacji tego typu wirusów może być bardzo krótki, a objawy w postaci bólu brzucha, wymiotów czy biegunki mogą dopaść Cię już po 10−12 godzinach. Grypa żołądkowa jest jednak stanem, który dość szybko ustępuje − może trwać od jednego do trzech dni.

Biegunka – stopnie i przyczyny występowania

Jeżeli chodzi o biegunki, wyróżniane są dwa stopnie: ostra biegunka i biegunka przewlekła.

W medycynie przyjmuje się, że biegunka ostra trwa do 14 dni. Może być ona spowodowana zatruciem toksynami, lekami, zatruciem bakteryjnym, wirusami czy pasożytami lub też może być wywołana przez stany zapalne okrężnicy, choć ta ostatnia przyczyna ostrej biegunki występuje dość rzadko. Leczenie ostrej biegunki jest z reguły znacznie krótsze, a sama choroba ustępuje po maksymalnie trzech tygodniach.

Biegunka przewlekła zwykle trwa dłużej niż biegunka ostra. W diagnostyce biegunkę przewlekłą rozpoznaje się, jeżeli rozwolnienie trwa powyżej 4 tygodni. Ta dolegliwość może być bardzo męcząca i wręcz wyniszczająca organizm. Bardzo ważne w taki stanie jest uzupełnianie płynów. Nierzadko, przy występowaniu biegunki przewlekłej, która potrafi trwać nawet latami i powodować poważne kłopoty zdrowotne, konieczna jest hospitalizacja. Lekarz prowadzący dopasuje wtedy odpowiedni lek na rozwolnienie (czyli po prostu lek na biegunkę), a także przeprowadzi specjalistyczną diagnostykę, która pomoże dojść do przyczyny problemu i usunięcia go.

U dzieci biegunka dość często wywołana jest rotawirusami. Biegunce może towarzyszyć odwodnienie organizmu i ogólne osłabienie. Wśród najmłodszych biegunka może być też objawem nietolerancji pewnych składników pokarmowych czy alergii pokarmowych.

Biegunkę mogą wywoływać także zatrucia pokarmowe, w tym np. zatrucie lekami. Dość częstą postacią biegunki, jest rozwolnienie, które przydarza się osobom podróżującym do nowych miejsc. Niestrawność i biegunka mogą być związane ze zmianą flory bakteryjnej, nowymi nieznanymi dotąd przyprawami i smakami orientalnych potraw. Czasem przyczyna może leżeć też w odmiennym poziomie higieny, jaki utrzymywany jest w hotelach, kuchniach czy pomieszczeniach sanitarnych w krajach mniej rozwiniętych.

Co na biegunkę? Tabletki na rozwolnienie i inne środki

Najlepsze leki przeciw biegunce bez recepty to odpoczynek, nawadnianie organizmu i ścisła dieta. Leczenie biegunki ostrej jest z reguły objawowe i oparte najczęściej na uzupełnianiu płynów. W przypadku biegunki przewlekłej, leczenie uzależnione jest od przyczyny problemu, który zostać może wykryty po szczegółowej diagnostyce.

Przy biegunkach niezbędne jest także utrzymanie odpowiedniego poziomu sodu i potasu, w czym skutecznie pomagają preparaty uzupełniające elektrolity. Aby szybko zahamować biegunkę, stosuje się środki hamujące biegunkę, tabletki na rozwolnienie lub węgiel. Mają one działanie hamujące perystaltykę jelit – tym samym zatrzymują biegunkę. Tabletki na biegunkę bez recepty mogą zawierać w swoim składzie np. chlorowodorek loperamidu, który może spowalniać ruchy jelit i przez to zahamować częste wypróżnianie się. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie działanie na objawy, a nie przyczynę problemu.

Tabletki na biegunkę – pomóż swojemu organizmowi

Wydalanie stolca jest naturalnym procesem Twojego organizmu. Dzięki temu oczyszczany jest on z toksyn i szkodliwych substancji. Biegunka jest zatem reakcją obronną organizmu na substancje, które ją wywołały. Dlatego też leczenia biegunki nie należy podejmować na własną rękę. Jeżeli dotknęło Cię rozwolnienie, w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem, który z pewnością powie Ci, jakie leki na biegunkę powinieneś zastosować. Dobry lek na biegunkę pomoże Ci poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami.

O radę możesz poprosić także farmaceutę w aptece. Z pewnością poleci Ci odpowiednie preparaty – natomiast nie leki. Na biegunkę bez recepty możesz dostać w aptece wiele preparatów będących suplementami diety lub wyrobami medycznymi. Takie tabletki na biegunkę mogą pomóc przywrócić Twojemu organizmowi równowagę wodno-elektrolitowa, uspokoją perystaltykę jelit lub będą wspomagać usunięcie z organizmu toksyny powodującej rozwolnienie.

czytaj więcej
Brak produktów dla tej sekcji.
Ustaw kierunek rosnący
Grid Lista
Poprzednia Strona 1 z 2

Stoperan, Loperamidi hydrochloridum 2mg, kapsułki twarde, 18 kapsułek

Cena: 9,46 zł

Węgiel aktywowany suplement diety, 30 kapsułek

Cena: 4,52 zł

Sanprobi Super Formuła - 40 kapsułek po 200 mg

Cena: 24,51 zł

Multilac, suplement diety, kapsułki 10 szt.

Cena: 12,57 zł

Laremid, 2 mg, 20 tabletek

Cena: 7,10 zł

Litorsal, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, 24 tabletki musując...

Cena: 9,63 zł

Acidolac baby krople, dla noworodków, niemowląt, dzieci, 10 ml

Cena: 24,36 zł

Smecta 3 g - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, 30 saszetek

Cena: 16,58 zł

CARBO tabletki VP - węgiel aktywowany, 20 tabletek

Cena: 7,58 zł

Acidolac Junior, suplement diety, 20 misio-tabletek o smaku pomarańczowym

Cena: 14,98 zł

Stoperan, Loperamidi hydrochloridum 2 mg, kapsułki twarde, 8 kapsułek

Cena: 6,48 zł

Acidolac Junior - suplement diety wspomagający prawidłowe działanie układu ...

Cena: 15,13 zł

Acidolac - 10 kaps. zawierający po 444 mg liofilizowanych kultur bakterii

Cena: 8,92 zł

Acidolac Junior, suplement diety, 20 misio-tabletek o smaku truskawkowym

Cena: 14,98 zł

Diflos, krople, 5 ml

Cena: 10,70 zł

Dicoflor 60, 20 kapsułek

Cena: 25,92 zł

Nifuroksazyd Gedeon Richter - lek na ostre i przewlekłe biegunki pochodzeni...

Cena: 4,89 zł

Nifuroksazyd Gedeon Richter, 24 tabletki powlekane po 100 mg

Cena: 4,62 zł

Taninal 500 mg - 20 tabletek stosowanych tradycyjnie w biegunkach i zatruci...

Cena: 6,19 zł

Smecta 3 g - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, 10 saszetek

Cena: 8,99 zł

ElectroVit, suplement diety, 20 tabletek musujących

Cena: 6,27 zł

Nifuroksazyd 200 HASCO, 200 mg Nifuroxazidum, 12 tabletek powlekanych

Cena: 7,65 zł

Enterol 250 - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, 10 saszetek

Cena: 15,43 zł

Trilac 20 - dietetyczny środek spożywczy stosowany w celu uzupełnienia mikr...

Cena: 14,05 zł

Enterol 250 Saccharomyces Boulardii CNCM I-745, 250 mg, 10 kapsułek

Cena: 14,98 zł

Laremid - lek przeciwbiegunkowy przeznaczony do stosowania doraźnego, 10 ta...

Cena: 4,67 zł

Asecurin - suplement diety stosowany w celu uzupełnienia mikroflory jelit, ...

Cena: 13,43 zł

Osłonka Gastro suplement diety 20 saszetek

Cena: 23,62 zł

Plusssz Elektrolity + multiwitamina, suplement diety, 24 tabletki musujące

Cena: 7,84 zł

Nifuroksazyd Hasco 100 mg - 24 tabletki powlekane stosowane przy ostrych bi...

Cena: 5,79 zł

Biopron 9, 30 + 10 kapsułek

Cena: 16,46 zł

Microfarm - węgiel leczniczy w postaci kapsułek twardych, 200 mg, 20 szt.

Cena: 4,62 zł

Bactilac NF, 20 kapsułek

Cena: 7,99 zł

Probioset suplement diety, synbiotyk, 20 kapsułek

Cena: 12,38 zł

Enterosgel, zawiesina doustna, 225 g

Cena: 58,59 zł

Tribux Bio, trimebutini maleas 100 mg, 10 tabletek

Cena: 9,73 zł

Page