Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Leki i suplementy na wątrobę

(64)

Funkcja wątroby w Twoim organizmie

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów Twojego organizmu. Jej prawidłowa praca odgrywa kluczową rolę w przemianie składników odżywczych, które dostarczasz do swojego przewodu pokarmowego. Przetwarzane są one w niezbędne do życia i zdrowia związki. Białko rozkładane jest na aminokwasy, będące podstawowym budulcem wszystkich tkanek, zapewniając m.in. prawidłową krzepliwość krwi. Tłuszcz przetwarzany jest na lipoproteiny i cholesterol, glikogen z kolei na glukozę, będącą źródłem energii. Ponadto, w wątrobie gromadzone są witaminy A, D, B12 oraz żelazo. Dzięki prawidłowej pracy wątroby, poszczególne substancje trafiają do krwioobiegu, dostarczając tkankom niezbędnych składników.

Wątroba pełni także niezwykle ważną funkcję w organizmie, a mianowicie odpowiada między innymi za jego oczyszczanie. Na funkcjonowanie wątroby może wpływać duże stężenie toksyn, które możesz dostarczać do organizmu razem z jedzeniem i nie tylko.

Problemy z wątrobą

Problemy z wątrobą mogą zacząć się czasem z prozaicznych przyczyn: niezdrowa dieta obfita w tłuszcze, zbyt duża ilość spożywanego alkoholu czy palenie papierosów. Nieprawidłowe odżywianie i nadużywanie alkoholu może doprowadzić do stłuszczenia wątroby lub innych poważnych chorób tego narządu.

Na zaburzenia prawidłowego funkcjonowania wątroby mogą mieć wpływ także leki (na ulotce dołączonej do niektórych leków możesz zobaczyć, że nie powinieneś ich przyjmować, jeżeli masz problem z wątrobą) − możesz mieć wtedy do czynienia z zatruciem lekami. Problemy z wątrobą mogą zacząć się także po przebytych chorobach i uaktywnieniu niektórych wirusów w organizmie.

Dysfunkcje wątroby mogą prowadzić do zaburzeń ogólnego stanu zdrowia. Wpływają na procesy metaboliczne, immunologiczne czy na krążenie. Wątroba jest jednak organem wyjątkowym i zdolnym do regeneracji. Regeneracja wątroby nie następuje jednak samoistnie i kiedy dojdzie do problemów z funkcjonowaniem wątroby, zwykle musisz ją w odpowiedni sposób wspomóc.

Preparaty i leki na wątrobę – które stosować?

O sposobie leczenia powinien zadecydować lekarz i to on poleci Ci dobry lek na wątrobę, który będzie odpowiedni do Twojego stanu. Apteka to miejsce, w którym możesz znaleźć leki na wątrobę, leki osłonowe na wątrobę, leki ziołowe na wątrobę i leki regenerujące wątrobę. Lekarz, po przeprowadzeniu badań diagnostycznych, zadecyduje, czy potrzebne Ci jest leczenie czy może lżejsza regeneracja wątroby. Leki zawsze stosuj zgodnie z zaleconym przez lekarza dawkowaniem.

Pozytywny wpływ na regenerację wątroby mogą mieć także: odpowiednia dieta i zdrowy styl życia. Przy problemach z wątrobą poleca się wyeliminowanie z diety tłuszczów zwierzęcych oraz cukrów prostych (słodyczy czy białego pieczywa). Często przejście na prawidłową dietę potrafi w znacznej mierze polepszyć stan tego organu i przyspieszyć jego regenerację.

W lekkich zatruciach i chorobach wątroby, kuracja może zostać ograniczona do tego, że lekarz poleci Ci leki na wątrobę bez recepty.

Suplementy, tabletki na wątrobę i inne wyroby medyczne wspomagające wątrobę

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mogą poprawić funkcjonowanie wątroby. Suplementy diety i wyroby medyczne występują w różnych formach: tabletek, kapsułek czy też naparów i herbatek ziołowych do zaparzania. Preparaty, które mogą wpłynąć na usprawnienie pracy wątroby i jej regenerację mogą występować jako środki, które mają ogólnie wpłynąć na poprawę trawienia i funkcjonowania układu pokarmowego (np. trzustki, jelit czy żołądka).

Tabletki na wątrobę, które stanowią suplementy diety i inne wyroby medyczne dostępne w aptece bez recepty, to w przeważającej mierze preparaty ziołowe. Produkty takie mogą zawierać w swoim składzie wyciągi z karczocha, ostropestu plamistego lub mniszka lekarskiego.

Wyciągi z ziół mogą pomóc Ci oczyścić wątrobę. Substancją aktywną, która może wpływać wytwarzanie żółci przez wątrobę jest sylimaryna (znajduje się m.in. w ostropeście plamistym).

Przy regeneracji wątroby często stosuje się także często preparaty zawierające w sobie fosfolipidy, które mogą pozytywnie wpłynąć na dobudowę komórek wątroby.

Preparaty na wątrobę mogą pozytywnie wpływać na ukrwienie wątroby oraz produkowaną przez nią żółć. Czasem ziołowe preparaty połączone z odpowiednią, zdrową dietą, bogatą w warzywa i owoce, a także nienasycone kwasy tłuszczowe mogą pomóc w regeneracji wątroby i np. zmniejszyć poziom jej stłuszczenia.

Bardzo często wyroby medyczne usprawniające pracę wątroby polecane są osobom, które borykają się z problemem nadużywania alkoholu. Wątroba jest szczególnie narażona, jeżeli przyjmujesz alkohol w nadmiernych ilościach. W przypadku rozpoczęcia terapii regeneracji wątroby po chorobie alkoholowej, bezwzględnie konieczne jest zaprzestanie dalszego stosowania alkoholu, nawet w niewielkich ilościach.

Jeżeli jednak dolegliwości wątrobowe są poważne, warto udać się na konsultacje do lekarza, który przepisze odpowiednie leki.

czytaj więcej
Brak produktów dla tej sekcji.
Ustaw kierunek rosnący
Grid Lista
Poprzednia Strona 1 z 2

Essentiale Forte 300mg, 50 kapsułek, roślinny lek na wątrobę

Cena: 19,97 zł

Sylimarol lek wspomagający działanie wątroby, 30 sztuk

Cena: 8,48 zł

Hepaslimin suplement diety, cynara scolymus, ilex paraguariensis, cichorium...

Cena: 9,82 zł

Hepatil, suplement diety, 80 tabletek

Cena: 17,23 zł

Proliver suplement diety, wątroba oraz cholesterol, 30 tabletek

Cena: 8,91 zł

Zioła w tabletkach Karczoch ( cynara scolymus ) suplement diety, 60 tablete...

Cena: 13,69 zł

Esseliv forte 300 mg, kapsułki twarde Phospholipidum essentiale 50 kapsułek

Cena: 17,50 zł

Ostropest Plamisty, suplement diety silybum marianum 80 mg, 60 tabletek pow...

Cena: 13,81 zł

Sylimarol Cholesterol kapsułki twarde, 30 szt. (2 x 15 szt.)

Cena: 8,64 zł

Hepatil - suplement diety wspomagający pracę wątroby, 40 tabletek.

Cena: 10,71 zł

Silimax 70 mg - 30 kapsułek twardych

Cena: 6,03 zł

Sylimarol - Produkt przeznaczony dla młodzieży powyżej 12 roku życia i doro...

Cena: 9,77 zł

Lagosa, 25 tabletek

Cena: 14,42 zł

Esseliv max, lek wskazany do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach...

Cena: 13,19 zł

Verdin fix suplement diety, kompleksowa pomoc dla układu trawiennego herbat...

Cena: 4,85 zł

Liv. 52 tabletki, 100 tabletek

Cena: 28,90 zł

Legalon 140 - kapsułki twarde, 20 sztuk

Cena: 19,80 zł

Ulgix Total 3w1, kapsułki, 30 sztuk

Cena: 11,30 zł

Hepatobon - suplement diety chroniący wątrobę i wspomagający trzustkę, 60 k...

Cena: 29,38 zł

Owoc ostropestu plamistego, 100 g

Cena: 2,42 zł

Karczoch ( cynara scolymus ) w tabletkach, suplement diety, 30 tabletek po...

Cena: 8,66 zł

Ostropest Plamisty - suplement diety wspierający prawidłową pracę wątroby o...

Cena: 4,77 zł

Doppelherz Aktiv Na wątrobę Complex, suplement diety, 30 kapsułek

Cena: 12,70 zł

Olimp Gold Sylimaron 100, suplement diety, 30 kapsułek

Cena: 8,57 zł

Olimp Essentix, suplement diety, 30 kapsułek

Cena: 11,84 zł

Ostropest Plamisty, 80mg, suplement diety, 60 kapsułek

Cena: 18,55 zł

Essetil Complex, 40 kapsułek

Cena: 9,75 zł

Esseliv duo, suplement diety, 40 kapsułek

Cena: 9,75 zł

Liveran Complete, suplement diety, 30 kapsułek miękkich

Cena: 8,88 zł

Karczoch, suplement diety, 60 kapsułek miękkich

Cena: 18,27 zł

Karczoch, suplement diety, 30 kapsułek

Cena: 16,83 zł

Hepatosan fix, w niestrawności i niedostatecznym wydzielaniu żółci, 20 sasz...

Cena: 5,18 zł

Essetil Forte, suplement diety, 30 kapsułek

Cena: 12,89 zł

Olimp Hepaplus, suplement diety, 30 kapsułek

Cena: 9,49 zł

Dostatin, suplement diety, 30 kapsułek

Cena: 18,99 zł

Doppelherz aktiv na wątrobę suplement diety, wyciąg z karczocha, 30 kapsułe...

Cena: 8,53 zł

Page