Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Glukozamina, suplementy diety i preparaty

(8)

Glukozamina — w trosce o zdrowe stawy

 

Glukozamina to preparat, który często polecany jest dla osób z problemami w okolicach stawów. Jego główne zadanie to przede wszystkim ochrona stawów i łagodzenie dolegliwości bólowych. Glukozamina to aminocukier, naturalnie występujący w organizmie człowieka. Jest odpowiedzialna za wzmocnienie stawów i zminimalizowanie ryzyka schorzeń lub kontuzji. Jednak z wiekiem jej ilość w organizmie zmniejsza się, co skutkuje zwiększonym ryzykiem zwyrodnień stawów. Czasami też zdarza się, że nawet w młodym wieku glukozamina nie występuje w zalecanej ilości.

 

W obu przypadkach zalecane są różne preparaty z glukozaminą, która występuje w nich jako siarczan glukozaminy. Bóle stawów spowodowane mogą być przez wiele czynników: choroby, siedzący tryb życia, nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia czy złe nawyki. Trudno jest więc dobrać specyfiki, które pomocne są dla każdej osoby cierpiącej na schorzenia tego typu. Regeneracja stawów jest procesem trudnym, ale możliwym do zrealizowania. Najczęstszym problemem spotykanym wśród społeczeństwa są dolegliwości w obrębie kolan.

 

Każda dysfunkcja jest jednak inna, dlatego glukozamina na stawy kolanowe powinna być przepisywana przez lekarza, który dokładnie zna historię choroby i wykonał kompleksowe badania. Należy pamiętać, że każda ingerencja zdrowotna powinna być konsultowana z lekarzem, który dobierze odpowiednie środki do typu schorzenia. Nieodpowiednie stężenie glukozaminy w preparacie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów lub nawet doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Przedawkowanie glukozaminy może powodować problemy związane z bólem brzucha, biegunką, czy zaparciami. Jej nadmiar może także u niektórych skutkować reakcjami alergicznymi, dlatego stosowanie się do zaleceń dawkowania jest bardzo istotną kwestią.

 

Preparaty z glukozaminą dla osób młodych, starszych i sportowców

 

Rynek farmaceutyczny oferuje wiele środków, w których znajduje się glukozamina. Apteka część tych preparatów sprzedaje bez recepty, dlatego tak istotne jest ich odpowiednie dawkowanie. Dostępne są zarówno tabletki jak i praktyczne w stosowaniu kapsułki, w których zawarta jest glukozamina. Preparaty z kategorii suplementów diety są dobrym sposobem na uzupełnienie jej braku w organizmie, ponieważ ten aminocukier nie występuje w powszechnie dostępnym pożywieniu. Jej źródłem są owoce morza, takie jak raki, krewetki czy małże. Nie są to najbardziej popularne produkty spożywcze, dlatego najwygodniejszym sposobem na suplementację glukozaminy są tabletki i kapsułki dostępne w aptekach.

 

Najlepsza glukozamina to ta, która dostosowana jest do indywidualnych potrzeb. Nie ma uniwersalnego środka wspierającego odbudowę stawów, dlatego warto zapytać lekarza lub farmaceutę, o to, który preparat jest dla Ciebie najlepszy. Dla osób borykających się z problemami kolan skuteczna okaże się glukozamina z dodatkiem kolagenu, który buduje i uelastycznia tkankę łączną. Takie preparaty mogą być szczególnie ważne dla osób intensywnie ćwiczących. Glukozamina dla sportowców jest jeszcze bardziej istotna niż dla osób prowadzących mniej intensywny tryb życia. Wysiłek fizyczny i regularne treningi często są przyczyną zwyrodnienia lub kontuzji stawów. Dlatego w przypadku sportowców suplementacja glukozaminy, zwłaszcza tej wzbogaconej o kolagen, jest niezwykle istotna.

 

Badania i właściwości

 

Glukozamina już od dawna wykorzystywana jest w medycynie jako środek wspomagający pracę stawów. Jednak coraz nowsze badania udowadniają także jej korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Niektóre z nich wykazały, że glukozamina jest pomocnym czynnikiem w walce ze stanem zapalnym po udarze mózgu. Inne badania wykazały także potencjał glukozaminy na stabilizowanie poziomu cukru we krwi i regulację metabolizmu.

 

Odkryto także jej wpływ na zwalczanie komórek nowotworowych. Jeszcze inne badania na stadium początkowym udowodniły, że glukozamina może mieć wpływ na wydłużenie ludzkiego życia. Część z tych badań nadal jest w trakcie zaawansowanych testów, jednak pomimo toczącej się dyskusji na temat skuteczności glukozaminy na innych polach, nie ma wątpliwości, że jest ona czynnikiem korzystnie wpływającym na kondycję stawów.

 

Tym, co w dużym stopniu umożliwia ich prace, jest właśnie glukozamina. Tabletki z jej dodatkiem działają także przeciwzapalnie, dlatego tak często lekarz przepisuje je w przypadku kontuzji, a także osobom starszym, u których schorzenia, czy niewielkie kontuzje mogą pojawiać się nawet przy niewielkiej ruchliwości. Oczywiście zwyrodnienia stawów dotyczą każdej grupy wiekowej, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy siedzący tryb życia doprowadza do ich zastania. Aby uniknąć problemów z kolanami i stawami na całym ciele, zadbaj o regularny wysiłek fizyczny, odpowiednie ćwiczenia oraz dietę bogatą w składniki wzmacniające tkankę łączną. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem i sięgnij po tabletki z glukozaminą, dawkując je w zalecany sposób.

czytaj więcej
Brak produktów dla tej sekcji.
Ustaw kierunek rosnący
Grid Lista

Olimp Gold Glucosamine 1000, suplement diety, 120 kapsułek

Cena: 33,87 zł

Glukozamina Plus, na zdrowe stawy, 180 tabletek

Cena: 22,93 zł

Glukozamina Plus, na zdrowe stawy, 90 tabletek

Cena: 16,48 zł

Olimp Gold Glucosamine 1000, suplement diety, 60 kapsułek

Cena: 21,05 zł