Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Suplementy diety i witaminy dla kobiet w ciąży

(47)

Suplementy dla kobiet w ciąży istotnie różnią się od tych, które przeznaczone są do regularnego stosowania. Przede wszystkim ich skład uwzględnia potrzeby rozwijającego się w organizmie kobiety dziecka. Sam ten fakt oznacza, że nie każdy składnik może zostać zastosowany lub przeciwnie – o niektóre z nich zestaw powinien  zostać wzbogacony. Również stężenie poszczególnych witamin musi być inne niż w przypadku preparatów dla kobiet, które nie spodziewają się dziecka.

Witaminy odpowiedzialne za prawidłowy przebieg ciąży powinien przepisać lekarz – mimo że zwykle dostępne są one w aptece bez recepty. Nie zawsze bowiem konieczne jest wprowadzanie suplementacji. Oczywiście, prawidłowy rozwój Twojego dziecka nie zależy wyłącznie od tego, czy zastosujesz dietę wspomagającą, ponieważ nie zawsze musisz jej potrzebować.

Suplementy zwykle produkowane są w postaci tabletek lub łatwych do połknięcia kapsułek. Jednak w aptekach dostępne są także preparaty w proszku, które przeznaczone są do rozpuszczenia w wodzie. Warto to sprawdzić przed zakupem i wybrać taki preparat, który najbardziej Ci odpowiada.

Jakie witaminy w ciąży są niezbędne?

Powszechnie wiadomo, które witaminy dla kobiet w ciąży są niezbędne. Składnikiem obligatoryjnym na liście suplementów dla kobiet w ciąży jest z całą pewnością kwas foliowy. Warto pamiętać, że bywa on także nazywany witaminą B9. Ponieważ Twój organizm nie jest zdolny do jego samodzielnego wytwarzania, może zdarzyć się, że w czasie ciąży niezbędne będzie jego uzupełnianie. Na co wpływa kwas foliowy? Przede wszystkim reguluje wzrost komórek nerwowych płodu i wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego. Wspomaga także produkcję czerwonych krwinek, wpływa na Twoje dobre samopoczucie psychiczne i usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego – szczególnie wątroby oraz jelit.

Choć rola kwasu foliowego jest bardzo ważna w początkowym okresie ciąży, to obok niego stoją również inne witaminy i minerały, nie pozostające bez znaczenia. Wśród nich znajdują się jeszcze cztery kluczowe składniki tj. witamina D, żelazo, NNKT niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz jod.

Witamina D jest wskazana podczas ciąży, ponieważ umożliwia organizmowi utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowej i fosforanowej. Pobudza ona wchłanianie wapnia i fosforu w jelicie, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków wraz z moczem.

Kolejnym ważnym elementem diety przyszłej mamy jest żelazo, będące składnikiem hemoglobiny zawartej w czerwonych ciałkach krwi, które transportują tlen do wszystkich tkanek organizmu. Żelazo, podobnie jak kwas foliowy, przyczynia się do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego Twojego dziecka. Warto przypomnieć, że kobiety są szczególnie narażone na niedobór tego pierwiastka, więc warto zwrócić na niego szczególną uwagę podczas planowania suplemenacji.

NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe można podzielić na trzy grupy: nasycone kwasy tłuszczowe (SFA), jednonienasycone kwasy tłuszczowe (MUFA) i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA). Z tych ostatnich możemy wyodrębnić dwie grupy kwasów: omega-3 oraz omega-6. Warto podkreślić, że NNKT nie mogą być syntetyzowane w organizmie. Dlatego trzeba dostarczać je w pożywieniu lub dodatkowo suplementować stosując odpowiednie preparaty. Są bardzo potrzebne ponieważ stanowią podstawowy materiał budulcowy, z którego Twój organizm czerpie składniki strukturalne komórek, tkanek oraz narządów Niedobór tych kwasów w ciąży może prowadzić do niedorozwoju płodu.

Jod jest ważny nie tylko w przypadku przyszłych mam, które mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Jod podczas ciąży wpływa na procesy podziału komórek – a to właśnie od nich zależy rozwój mózgu i układu kostnego dziecka, a także jego wzrost. Niedobór tego pierwiastka powoduje częste bóle głowy oraz pogorszenie samopoczucia. co więcej, może doprowadzić do komplikacji związanych z porodem.

Witaminy i suplementy – tak, ale bez przesady

Witaminy w ciąży pełnią ważną funkcję przede wszystkim w rozwijającym się, małym organizmie. Nie tylko biorą udział w prawidłowej budowie tkanki kostnej oraz rozwoju mózgu, ale także wspierają prawidłową pracę serca i układ nerwowy płodu.  Nie zapominaj o tym, że ciąża jest w Twoim życiu okresem wyjątkowym. Choć jest to naturalne, że chcesz zapewnić sobie oraz dziecku jak największą dawkę wszystkich niezbędnych witamin i składników, to przesadzenie z ich ilością może Wam obojgu wyłącznie zaszkodzić. Dlatego zanim rozpoczniesz suplementację witamin, zapytaj o poradę swojego lekarza prowadzącego. Na podstawie przebiegu Twojej ciąży oraz wyników badań, będzie on najlepiej wiedział czego i w jakich ilościach potrzebujecie Ty i Twoje dziecko.

czytaj więcej
Brak produktów dla tej sekcji.
Ustaw kierunek rosnący
Grid Lista

Femibion Natal 2 Plus - suplement diety zawierający wit. D3, 30 tabletek + ...

Cena: 44,47 zł

Pregna plus, suplement diety dla kobiet planujących ciążę, w ciąży lub karm...

Cena: 29,84 zł

Femibion Natal 1 suplement diety, 30 dni

Cena: 24,56 zł

Pregna 250 DHA, suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią sty...

Cena: 26,63 zł

Kwas Foliowy, suplement diety, 250 tabletek

Cena: 11,78 zł

Falvit mama, suplement diety, 60 tabletek

Cena: 25,79 zł

Prenatal duo, 30 tabl. powl. + 60 kaps.

Cena: 47,26 zł

Prenatal DHA, 60 kapsułek

Cena: 39,49 zł

Equazen MUMOmega - suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią,...

Cena: 46,38 zł

Olimp Chela-Mag B6 Mama, suplement diety, 30 kapsułek

Cena: 10,37 zł

Olimp Vita-min Plus Mama, suplement diety, 30 kapsułek

Cena: 13,14 zł

Vita-miner, zestaw witamin i minerałów dla kobiet w 2 i 3 trymestrze ciąży ...

Cena: 26,40 zł

Prenatal classic, formuła najważniejszych składników odżywczych, od 13 tygo...

Cena: 42,52 zł

Prenatal uno, 30 kapsułek

Cena: 26,94 zł

Inofolic, suplement diety w postaci proszku doustengo, 20 sasz.

Cena: 39,49 zł

Kwas foliowy Vita, suplement diety, 30 tabletek

Cena: 3,25 zł

Olimp Gold DHA, suplement diety, 30 kapsułek

Cena: 21,91 zł

Doppelherz Aktiv Mama Premium, suplement diety, 60 kapsułek

Cena: 28,52 zł

Vita-miner Prenatal - suplement diety z zestawem witamin i minerałów dla ko...

Cena: 20,03 zł

Gold-Vit Mama, suplement diety, 30 tabletek

Cena: 20,47 zł

Femibion Natal 2 Plus, zestaw 2 op. + miękki otulacz gratis, 60 tabl.+60 ka...

Cena: 95,89 zł Cena: 99,48 zł

Prenatal classic, 30 tabletek powlekanych

Cena: 24,15 zł

Falvit mama, zestaw witamin i składników mineralnych wzbogacony o ekstrakt ...

Cena: 17,97 zł

Femibion Natal 2 Plus, zestaw 2 op. + 3 pary skarpet bawełnianych dla dziec...

Cena: 89,89 zł Cena: 99,88 zł

Elevit pronatal, 100 tabletek powlekanych

Cena: 115,84 zł

Elevit Pronatal, preparat zawierające witaminy i z... Data ważności 2018-07-30

Cena: 31,40 zł

Folik Mama Pierwszy Trymestr kaps. - 60 kaps. Data ważności 2018-07-30

Cena: 17,48 zł